Motosiklet Günlükleri - Motorcycle Diaries
Motosiklet Günlükleri ( İspanyolca : Diarios de motocicleta ), birkaç yıl sonra uluslararası olarak ikonik Marksist gerilla komutanı ve devrimci Che Guevara olarak tanınacak olan 23 yaşındaki Ernesto Guevara'nın yolculuk ve yazılı anılarla ilgili 2004 yılı biopsisidir. Film, başlangıçta motosikletle, Guevara ve arkadaşı Alberto Granado tarafından 1952'deki seferi Güney Amerika'da anlatıyor. Bir yol filmi olmasının yanı sıra, film, bir yaşına gelinen film; başlangıçta gençlerin hedonizmine odaklanan macera olarak , ortaya çıkar, Guevara yoksul yerli köylülüğün hayatı üzerine yaptığı gözlemlerle kendini değiştirdiğini keşfeder . Kıtasal treklerinde karşılaştıkları karakterler sayesinde Guevara ve Granado, yoksulların karşı karşıya kaldıkları adaletsizlikleri birinci elden görüyor ve başka türlü karşılaşmadıkları insanlara ve toplumsal sınıflara maruz kalıyorlar. Sürpriz olarak, bu yol onlara hem Latin Amerika kimliğinin hakiki hem de büyüleyici bir resmini sunuyor . Sonuç olarak, gezi , Guevara'da bilişsel uyumsuzluk ve radikalleşmenin ilk tohumunu ekiyor; bu da, görünüşte silahlı devrimi kıtanın endemik ekonomik eşitsizliklerine meydan okumanın bir yolu olarak görüyordu ve politik baskılar.

Senaryo esas olarak Guevara'nın aynı adı taşıyan gezi günlüğüne dayanıyor ve Che Guevara ile Seyahatin sağladığı ek bağlam : Alberto Granado tarafından Devrimcinin Yapımı . Guevara tarafından oynanır Gael Garcia Bernal (daha önce 2002 mini dizisi Che oynadığı Fidel tarafından) ve Granado Arjantinli aktör Rodrigo de la Serna tesadüfen onun anne tarafında gerçek hayatta Guevara için ikinci kuzeni. [3] Brezilya yönetmeni Walter Salles'in yönettiği ve Porto Rikik oyun yazarı José Rivera tarafından yazılmış olan film,uluslararası ortak yapım arasında üretim şirketleri dan Arjantin , ABD, Almanya, İngiltere, Şili , Peru ve Fransa. Filmin yönetici yapımcıları vardı Robert Redford , Paul Webster ve Rebecca Yeldham; üreticileri Edgard Tenenbaum idi Michael Nozik ve Karen Tenkhoff; ve Ortak yapımcılar vardı Daniel Burman ve Diego Dubcovsky .

1952'de Ernesto "Fuser" Guevara'nın tıp diplomasını tamamlamasından bir dönem önce, o ve yaşlı arkadaşı Alberto Granado, bir biyokimyacı , Buenos Aires'ten ayrılarak Güney Amerika'ya seyahat ettiler. Yolculuklarının sonunda bir hedef olsa da - Peru'da daha cüzzam bir kolonide çalışmayı planlıyorlar - ana amaç başlangıçta eğlenceli ve maceradır. Granada'nın amacı, toplama hatları için düşecek birçok kadına yatmak için, Latin Amerika'yı mümkün olduğu kadar çok 14.000 kilometreden (8,700 mil) görmek istiyorlar sadece dört buçuk ayda. Taşıma başlangıçtaki yöntem Granado en harap Norton 500 motosiklet christened La Poderosa ( "Güçlü olan").

Planlanan rota, 2 Nisan'da Granado'nun 30'uncu doğum günü için Venezuela'ya ulaşabilmek için onlara Şili sahili boyunca Andaçları boyunca Atacama Çölü'nden geçerek Perulu Amazon'a kadar kuzeye getiriyor . Bununla birlikte, La Poderosa'nın çökmesi nedeniyle , genellikle yürüyen daha yavaş bir hızda yolculuk etmek zorunda kalıyor ve Temmuz ayına kadar Caracas'a yapmıyorlar .

Gezileri sırasında Guevara ve Granado, yerli köylülerin yoksulluklarıyla karşılaştılar ve film, "sahip oldukları" varlıklarla "açıkça sömürülen" varlıklar arasındaki farkı daha iyi anladıklarında, daha büyük bir ciddiye girdi. notlar "(karşılaştıklarının çoğunu oluşturanlar) yürüyerek yola çıkarak. Örneğin, Şili'de, komünist inançlarından dolayı zorla yoluna zorla giren ve felakete uğramayan bir zenci ile karşılaşırlar . Ateşle aydınlatılmış bir sahnede, Guevara ve Granado utanılan çiftin de iş arıyor olmadıklarını itiraf ediyor. İkili , Guevara'nın işçilerin tedavisine kızdığı Chuquicamata bakır madenine çift ​​eşlik ediyor .

Bununla birlikte, Peru'daki Machu Picchu antik İnka kalıntılarına Guevara'da katılaşan bir ziyaret. Daha sonra, bu türden güzelliği inşa edebilen yerli bir medeniyetin, yakındaki Lima'nın nihai olarak kirlenmiş kent çürümesinin yaratıcıları tarafından nasıl tahrip edilebileceğine dair düşünceleri hafifçe yeniden odaklanır . [5] Onun yansımaları, kendisi ile barışçıl bir biçimde devrim yapmak ve Güney Amerika'yı dönüştürme rüyasını paylaşan Granado tarafından kesintiye uğradı. Guevara'nın hızla telaffuz ettiği "Silahsız bir devrim, asla işe yaramayacak" diye düşünüyor.

Daha sonra Peru'da üç hafta boyunca San Pablo cüzamlı kolonisinde gönüllü oldular . Orada, Guevara hem ne anlamıyla hem de mecazi bir biçimde toplumun bölünmesini gözlemlemektedir; çünkü personel nehrin kuzey tarafında yaşamakta ve nehir boyunca yaşayan yoksun leperlerden güneyine kadar uzanmaktadır. Guevara, dayanışmasını göstermek ve cüzzamın bulaşıcı olmadığına olan tıbbi inancını göstermek için, baş rahibin istediği gibi ziyareti sırasında lastik eldiven giymeyi, çırpınmış elleri sallamak ve normalde şaşkın cüzzamlı hastalarla etkileşime girmeyi reddetti.

"Her neslin bir yolculuk hikayesine ihtiyacı var; her kuşağın coğrafya tarafından dönüştürülmesinin ne olduğu, kültürlerle karşılaşma ve kendinizden uzakta olan insanlar tarafından dönüştürülmesi ile ilgili bir hikayeye ihtiyacı var ve 15 ila 25 yaş grubunun , bir motosiklet almak, yola çıkmak, sırt çantanıza koymak ve dışarı çıkmak için mükemmel nesil. "

Filmin sonunda, cüzamlı kolonisinde kaldıktan sonra Guevara, doğduğu ilk tost yaparken, doğduğu eşitliğe sahip , eşitlikçi olmayan dürtülerini teyit etti ; bu da onun ilk siyasi konuşması. İçinde hem ulusun hem ırkın keyfi sınırlarını aşan pan-Latin Amerika kimliğini çağırıyor. Toplumsal haksızlıkla bu buluşmalar, Guevara'nın dünyayı ve onun içindeki amaçlarını görme şeklini değiştirir ve dolayısıyla daha sonraki siyasi faaliyetlerini Marksist bir devrimci olarak motive eder.

Tehlike ve onun rağmen zaman Guevara geceleri onun sembolik "Son yolculuğunu" yapar astım , o yerine doktorların kabinlerde, bir cüzzamlı kulübede gece geçirmek, cüzzamlı koloniye iki toplumları ayıran nehir yüzer . Daha sonra birbirlerine havalimanında veda ederken, Granado doğum gününün aslında 2 Nisan'da değil, 8 Ağustos'ta olduğunu ve sözü edilen hedefin sadece bir motivasyon olduğunu ortaya koyuyor: Guevara, başından beri bildiklerini söyledi. Film, gerçek 82 yaşındaki Alberto Granado'nun bir görüntüsüyle, gerçek yolculuktan resimlerle ve Che Guevara'nın Bolivya ormandaki CIA tarafından nihai 1967 CIA tarafından yürütülmesine ilişkin kısa bir anı ile sona eriyor .

Oyuncular
Gael Garcia Bernal , Che Guevara olarak [7]
Rodrigo de la Serna , Alberto Granado olarak
Celia de la Serna gibi Mercedes Morán
Ernesto Guevara Lynch gibi Jean Pierre Noher
Facundo Espinosa , Tomás Granado olarak
Mía Maestro , Chichina olarak
Lucas Oro, Roberto Guevara olarak
Marina Glezer, Celita Guevara olarak
Sofia Bertolotto, Ana María Guevara olarak
Juan Martín Guevara olarak Franco Solazzi
Ricardo Díaz Mourelle, Jorge Amca olarak
Genç Gezgin olarak Sergio Boris
Daniel Cargieman, Genç Gezgin
Diego Giorzi, Rodolfo olarak
Doktor Hugo Pesce olarak Gustavo Bueno
Alberto Granado kendisi (filmin sonunda kuyumcu)
Matías Strafe Chichina'nın arkadaşı
gelişme
“    Film, iki genç adamdı - gerçekte - macera arayan ve vatanımızın gerçeğini ve trajedisini bulan biz olduğumuzu gösteriyor.    ”
-  Alberto Granado , 2004 [8]
Genç Che Guevara'nın rolüne hazırlanmak için Gael Garcia Bernal altı ay boyunca yoğun bir hazırlık yaptı. Bu temelde, Guevara hakkında "her biyografiyi" okumak , Guevara'nın ailesi ile konuşmak için Küba'ya seyahat etmek ve Guevara'nın halen yaşayan seyahat ortağı Alberto Granado ile danışmanlık yapmak yer alıyordu. [9] Seksenlerde olmasına rağmen, Granado da Salles'in danışmanı olarak kabul edildi ve eski yolculuğunu geri çekerken film ekibine hevesle gitti. [10]

Dahası, (Meksikalı) García Bernal Arjantinli aksanı benimsemiş ve eserlerini okuyarak 14 hafta geçirdi José Marti , [11] Karl Marx ve Pablo Neruda (Guevara'nın sevdiği şair). Garcia Bernal gazetecilere "Çok sorumluluk duyuyorum, Che'nin dünyayı temsil etmesinden dolayı iyi yapmak istiyorum, romantik , Latin Amerika'yı değiştiren politik bir bilince sahipti " dedi. [12]Garcia Bernal'a göre rolü, "görev sorumluluğunu" kristalleştirdi, çünkü Guevara "kötü muamele gören tarafında yaşamak, adaletsiz insanların yanında yaşamak ve hiçbir ses çıkarmamak kararı aldı" dedi. Garcia Bernal, kendi kişisel dönüşümü ile Guevara'lar arasındaki benzerlikleri göz önüne alarak "kuşağım uyanıyor ve inanılmaz haksızlıklarla dolu bir dünya keşfediyoruz" görüşünde. [11]

Granado daha sonra, filmin çaba gösterdiklerini, "meydan okuyan imgesinin dünya üzerindeki T-shirt'lerde ve posterlerde görülen" efsanevi Che "nin altına kazmak" altında bulunan kusurlu, etten kan Ernesto'yu ortaya çıkarmak "için takdir ettiğini belirtti. [8 ]

Film yerel ayarları

Daily Telegraph , "Machu Picchu'daki sahnelerin birkaç kez üzerinde görülmeye değer olduğunu" belirtti. [13] [5]
"50 yıl önce yapılan bir yolculuğun yeniden yürürlüğe konuyorduk ve şaşırtıcı olan şey, Latin Amerika'nın toplumsal sorunlarının aynı olmasıydı. Bu, bir bakıma acı verici ama aynı zamanda size anlatmanın ne kadar önemli olduğunu hissettiriyor. Öykü."

-  Gael Garcia Bernal [14]
Sekiz ay süren bir yolculuğa çıkan ortaklar, Arjantin'den Şili, Peru ve Kolombiya'dan Venezuela'ya kadar 14.000 kilometreyi aşıyor. Filmde anlatılan yolculuk boyunca önemli yerler şunları içerir: Arjantin'de: Buenos Aires , Miramar , Villa Gesell , San Martín de los Andes , Lago Frías , Patagonya ve Nahuel Huapi Gölü  ; Şili'de: Temuco , Los Angeles , Valparaiso , Atacama çölü ve Chuquicamata ; Peru'da: Cuzco , Machu Picchu , Lima ;San Pablo Leper kolonisi ; Artı Leticia, Kolombiya ve Caracas, Venezuela .

The Daily Telegraph'ın gözden geçiren Nick Cowen, " sisle örtülü dağların, yemyeşil, yeşil ormanların ve güneş yanmış çöllerin sinematografisi , tüm kıta için bir seyahat reklamı olarak kullanılacak kadar nefes kesici derecede güzel olduğunu belirtti; ancak manzarayı" görsel olarak çarpıcı "olarak nitelendirdi . " [13]

Turist yolları
"The Motorcycle Diaries" adlı film, Che'nin Amerika'nın Latin Amerika yolculuğunu gösterdi ve kendi yolculuğunu izleyerek kendi turunu bile tasarladık, ülkelerin de hafızasını korumak için işbirliği yaptıklarını bilmek harika. "

-  Laura Rendell-Dunn, Yolculuk Latin Amerika [15]
Observer , filmin yayınlanmasından kısa süre sonra bölgedeki tur operatörlerinin, gezginlerin "devrimci simgenin izinden gidebileceği" Che Guevara temalı geziler sunarak, bir miktar bilgi talep ettiğini bildirdi. [16]

Mayıs 2010'da Arjantin, Bolivya ve Küba'daki turizm şefleri Che Guevara'nın yaşamını izleyecek uluslararası bir turist rotasında birlikte çalıştıklarını açıkladı. [15] Guevara ziyaretçi doğduğu ve ailesinin ziyaret edebilirsiniz Arjantin, evine ülke içinde turistik mekanları odağı zaten olsa arkadaşı "başlıklı plantasyon, bu iz Caminos de Che ", turistler üç girişim olanağı sağlamayı amaçladığını genç Guevara'nın hayatını en fazla etkileyen ülkeler. [15] Arjantin'deki Che izi için koordinatör olan Diego Conca, "Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar her ay daha çok bilgi istiyor, her ay daha çok ilgi var, şimdi Bolivya ile birlikte daha da fazla olacağını düşünüyoruz" dedi. [15]

Ekip, Guevara'nın kendisinin ziyaret ettiği aynı San Pablo Leper Kolonisinde çekildi. Bernal'e göre, filmde cüzzam çeken insanların% 85'i gerçek lepistiyken, bazıları Che ve Granado kolonide çalışırken orada yaşıyorlardı. [17] Aslında, Granado sinema ekibiyle birlikte San Pablo leprosariumuna geri döndüğünde, yarım yüzyıl önce tedavi ettiği kişilerin bir kısmını buldu; "Beni hala hatırlayabilecekleri harika ve şaşırtıcı" diye belirtti. [10] Granado, ayrıca leprosariumda çekilen sahneler için yapılan binaların hastaların kendileri tarafından kullanıldığından memnuniyet duydu. [18]

Nehrin diğer tarafında yüzen Guevara karakterini içeren sahne, Bernal'in gerçek Amazon Nehri boyunca yüzen üç gece boyunca çekildi . [17]

Film müziği
Ana madde: Motosiklet Günlükleri (soundtrack)
The Motorcycle Diaries'in puanı Gustavo Santaolalla tarafından hazırlandı . Filmin soundtracki 2004'te Deutsche Grammophon etiketinde yayınlandı .

dağıtım
Film ilk olarak 15 Ocak 2004'te Sundance Film Festivalinde sergilendi . Granado'nun Sundance galasına davetiyesi vardı, ancak ABD'den Visa'ya giriş izni verilmedi . [10] Daha sonra 19 Mayıs 2004 Cannes Film Festivali'nde yer aldı ve Granado katıldı. [ citation needed ]

Film daha sonra birçok film festivalinde gösterildi: Auckland Uluslararası Film Festivali, Yeni Zelanda; Kopenhag Uluslararası Film Festivali , Danimarka; Espoo Film Festivali, Finlandiya; Telluride Film Festivali , Amerika Birleşik Devletleri; Toronto Uluslararası Film Festivali , Kanada; Vancouver Uluslararası Film Festivali , Kanada; Sinema Film Festivali Frankfurt, Almanya'da Kutlama Edebiyatı; Morelia Film Festivali, Meksika; ve diğerleri. [ citation needed ]

Yayın tarihleri
Amerika Birleşik Devletleri: 15 Ocak 2004 ( Sundance Film Festivali'nde prömiyeri )
Fransa: 7 Temmuz 2004
Arjantin : 29 Temmuz 2004
Birleşik Krallık: 27 Ağustos 2004
Amerika Birleşik Devletleri: 24 Eylül 2004
Şili : 21 Ekim 2004
Almanya: 28 Ekim 2004
Kritik resepsiyon
" Motosiklet Günlükleri , 23 yaşındaki bir tıp öğrencisinin 20. yüzyılın ikinci yarısında tartışmasız en ünlü devrimci haline gelmesiyle ilgili herhangi bir tatmin edici cevap sağlayamayabilir, ancak bunun inkar edilemez bir cazibesi var; senaryo ile tamamlanan fedakarlık ve saflık duygusuyla gençlik anıları - Bu kesin bir eksik portre ama tarih kitaplarına bilmeden süren en iyi iki arkadaşın güzel bir tasviri. "

-  Günlük Telegraf [13]
Motosiklet Günlüğü , eleştirmenler tarafından çok olumlu eleştirilere açıklandı ve 2004 Sundance Film Festivalinde ayakta alkışladı . [19] New York Times'ın film eleştirmeni AO Scott , "Salles'in elinde siyasi uyanışın şematik öyküsü olabileceklerin, siyasi bir dünyanın anlayışının ortaya çıktığı duyum ve algılamaların lirik bir araştırması haline geldiğini yazdı. " [20] Dallas Observer'tan Gregory Weinkauf , filmin "hem biyografi hem de yol filmi olarak sunulduğunu ve Che alfabesinin aydınlatıcı bir parçası olarak aldatıcı olarak mütevazı bir destan olduğunu kanıtladığını" savundu. [21] Claudia Puig'inUSA Today , "filmin, duygusal rezonans ve hafif eğlencenin etkileyici bir karışımını sağladığını" ve "bunu biyografiye göre daha yaşlı hikâye" ve "izlemeye değer, dönüştürücü bir macera" olarak nitelendirdiğini ileri sürdü. [22] The Gainesville Sun'ın Keri Petersenfilmi "muhteşem, şiirsel bir macera" olarak nitelendirdi. [23]

Seattle Post-Intelligencer'dan Paula Nechak, "ideal bir nesil için tesadüfen yurt odasında afiş çocuğu haline gelen genç bir adamın evrimsel gelişimini sunduğu ve güzel, kalp-göz açılımını yakaladığını" söyleyerek yönetmen Salles'e övgüde bulundu. sevgi ve şefkatle gençlere olasılığı dile getirdi. " [24] iken Washington Post eleştirmeni Desson Thomson neyi" olduğunu gözlemleyerek aktör oynadığı filmler için övgü ödünç Bernal ve bu iyi dövme film kadar iyi iletmek yakında insanlık tarihinin bir parçası haline ve evet, T-shirt olur karizma olduğunu ." [25]

Filmin az rastlantı unsuru arasında filmin olumlu değerlendirmelerini " siyasi doğruluk meselesi olarak nitelendiren Chicago Güneş-Times'ın Roger Ebert'iydi , sanırım Che Guevara'ya karşı suçsuz " dedi. Ebert filmin karakterizasyonunu da eleştirdi: "Sadece bir film olarak görülen The Motosiklet Günlüğü zayıfladı ve can sıkıcı.Ernesto ve Alberto'nun arkadaş olduğunu anlıyoruz, ancak bunlar bizim hakkımızda öğrenmiş olduğumuz şeylerin hepsidir, diğerlerinin karmaşıklıklarının hiçbirini geliştirmemiştir. Yol çiftleri ... Hiçbir şey şaşırtıcı ya da şiirsel değil. " [26] Köy Sesinden Jessica Winterfilmin "bazen" kahramanca, sanat yönetsin acı çeken bir hayatta kamera ile yüzleşmek "üzere toplanan" genç insanların vicdanla dalga geçerek, asil asil yerlilerle olan karşılaşmalarını "anlatan köylülüğün basitçe temsiliyetini eleştirdi. [27] Film, Guevara'yı genç idealist olarak olumlu şekilde temsil etmesi nedeniyle eleştiriler aldı. Guevara'nın eleştirmenliğini eleştiren Anthony Daniels, "Filmin Che Guevara tişörtünün sinema eşdeğeri olduğu, ahlaki olarak canavarca ve duygusal olarak önemsiz olduğunu" kaydeden filmin haksız övgüsüne devam etmesine yardımcı olduğunu savundu. [28] Frans Weiser, filmin anlatımının Guevara'nın indirgeyici görüntüleri tarafından idealist, sevimli bir haydut olarak hakim olduğunu söylerken kabul etti.

Online inceleme toplayıcı Metacritic , Rotten Tomatoes 148 yorumda % 84 olumlu eleştiri kaydederken , filme genel olarak olumlu eleştirileri gösteren 75 puan verdi . [30] Ayrıca, İngiliz tarihçi Alex von Tunzelmann , The Guardian'daki filmleri tarihsel doğruluk açısından değerlendirirken, filmi "Tarih" te A-dereceli olarak sınıflandırırken filmi "Eğlence" dalında bir B olarak derecelendirdi. [31] Filmdeki sahneleri gerçek günlüklere kıyasladıktan sonra, Tunzelmann " Motosiklet Günlükleri çok daha iyi hale geldi, devrimci bir simgenin yaratıcı gençliğinin eğlenceli ve doğru tasviri" dedi. [31]

Ödüller kazandı
Cannes Film Festivali : François Chalais Ödülü , Walter Salles; Ekümenik Jüri Ödülü, Walter Salles; Teknik Büyük Ödül, Eric Gautier; 2004. [32]
Donostia-San Sebastián Uluslararası Film Festivali : İzleyici Ödülü Walter Salles; 2004.
Akademi Ödülleri : Oscar; Hareketli Resimler İçin Yazılmış Müzikte En İyi Başarı, Orijinal Şarkı ; Jorge Drexler ; " Al otro lado del río " şarkısı için ; 2005.
Arjantin Sinema Eleştirmenleri Derneği Ödülleri : En İyi Erkek Oyuncu, Rodrigo de la Serna; En İyi Müzik, Gustavo Santaolalla; En İyi Uyarlama Senaryo, Jose Rivera; 2005.
İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi : BAFTA Film Ödülü İngiliz Dili Değil En İyi Film, Michael Nozik, Edgard Tenenbaum, Karen Tenkhoff, Walter Salles; Film Müziği Anthony Asquith Ödülü, Gustavo Santaolalla; 2005.
Goya Ödülleri : Goya; En İyi Uyarlama Senaryo, José Rivera; 2005.
Bağımsız Ruh Ödülleri : Bağımsız Ruh Ödülü; En İyi Görüntü Yönetmeni, Eric Gautier; En İyi İlk Performans, Rodrigo de la Serna; 2005.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.