Motosiklet Kaskı Modelleri

Motosiklet Kaskı Modelleri

Kask Hayat Kurtarır

Motosiklet artık hız ile aynı anlama geliyor. Bu durumda motosiklet sürücülerinin çok daha özenli ve dikkatli olmasını gerektiriyor. Motosiklet kaskı kullanımı uzun ya da kısa yol fark etmeden edinilmesi gereken alışkanlıklar arasında yer alıyor. Kask kullanımı aslında oldukça eskilere dayanıyor. Kafatası beyni muhafaza ettiği için vücudun en önemli bölgeleri arasında yer alıyor. En hassas organımızı muhafaza eden bu yapı darbe aldığı zaman vücudumuz ve sağlığımız büyük bir risk altına giriyor. Bu tür riskleri en aza indirmek için kask kullanmak zorunlu oluyor. Eskiden deri gibi materyallerden üretilen kasklar artık çok daha teknolojik tasarımlarla birlikte karşımıza çıkıyor.

Motosiklet kaskı 1914’lü yıllarda Dr. Eric Gardner’ın motosiklet sürücülerinin 2 haftada bir baş yaralanmaları nedeni ile başvurduklarını fark etmesi sonucunda gündeme geldi. Bunun üzerine çeşitli çalışmalar yapmaya başlayan doktor branda ve gomolaka kullanarak bir kask yaptı. Tasarımı Otomobil - Motosiklet Birliği’ne sundu. Isle of Man TT yarışlarında ise kask kullanımı zorunlu hale geldi. Kask kullanımı ile ilgili farkındalığa neden olan bir diğer olay ise T.E Lawrence ya da bilinen adıyla Arabistanlı Lawrence’ın 1935 yılında İngiltere’de evinin yakınlarında Broug Superior SS100 kullanırken bir kaza geçirdi ve başından yaralandı. Bu olayın üzerine motosiklet kazalarında baş yaralanmalarını araştırmaya başlayan Hugh Crains konu ile ilgili araştırmasını yayınladıktan sonra kask kullanma zorunluluğu ortaya çıkmış oldu.

İyi Motosiklet Kaskı Nasıl Olmalı?

Motosiklet kasklarının pek çok tipi vardır. Genel olarak kapalı ve açık olarak ikiye ayrılan motosiklet kasklarının kapalı kaskçene açılır kasklar, cross kaskları gibi farklı tipleri bulunuyor. Günümüzde iyi motosiklet kaskı seçimi yapmak için malzeme, tasarım ve kafa yapısı ile uyum gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Pek çok farklı malzeme ile üretilen motosiklet kaskları bulabilirsiniz. Kask seçiminde belirleyici kriterler arasında malzeme yer alıyor olsa da kaskın girmiş olduğu testler her şeyden daha önemlidir.

İyi motosiklet kaskı yapısı gereğince dışı sert içi ise oluşabilecek bir darbeyi emebilecek yumuşaklıkta dizayn edilmiş olmalıdır. Dış yüzey kevlar, karbon fiber, termoplastik ya da benzer lifli malzemeler ile yapılmış olabilir. İç yüzey EPS ya da genişletilmiş polistiren köpük gibi darbeyi absorbe edebilecek ve olası yaralanmaların önüne geçebilecek malzemelerle kaplanır. Kaskın içinde pedi kumaş ve yumuşak köpük bulunur. İyi motosiklet kaskı için tek unsur malzeme değildir. Motosiklet sürücüsünün kafa yapısına uyum sağlaması ve tam oturması kaskın güvenilirlik sağlaması için önemlidir. Başınızı sıkan ya da büyük gelen bir motosiklet kaskı asla %100 koruma sağlamaz. Kaskın ağırlığı ve boynunuzu rahatsız etmeden taşıyabilmeniz de önemli unsurlar arasında yer alır. Kask kullanımını boyunluk gibi koruyucu ekipmanlar ile destekleyebilirsiniz.

Doğru Motosiklet Kaskı Nereden Alınır?

Motosiklet kaskını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken pek çok faktör vardır. Malzeme, yapısal uygunluk, kask tipi gibi fiziksel özelliklerini kontrol edebilirsiniz. Ancak iyi motosiklet kaskını belirleyen unsurlardan en önemlisi geçmiş olduğu testlerdir. Tercih edeceğiniz kaskın DOT, Shell, ECE, BSI, Sharp gibi farklı güvenlik testlerinden geçmiş olması ve almış olduğu puanlar önem taşır. Alanında her zaman güvenilir ve kaliteli markalar ile çalışan motosikletakseuarları.com ile en doğru motosiklet kaskına sahip olabilirsiniz. İyi fiyat, iade seçeneği, ücretsiz kargo, kredi kartına taksit ve kapıda ödeme gibi konforlu alışveriş seçenekleri sunan motosikletaksesuarları.com’un geniş ürün yelpazesinde ihtiyacınıza uygun iyi motosiklet kasklarını bulabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.