Motosiklet Kaskı Ne Zaman Değiştirilmeli?
Bir motosiklet kaskı ne zaman değiştirilmeli?

Düştü mü? Derhal değiştirin!

Köpüğü kırmaya yetecek kadar düştü mü? Değiştirin.
1970'lerden mi? Değiştirin.
Dışarıda plastik yerine köpük veya bez var mı? Değiştirin.
İçinde bir CPSC, ASTM veya Snell etiketi bulunmuyor mu? Değiştirin.
Doğru şekilde oturacak şekilde ayarlayamaz mıyım? Değiştir !

Kaskı çarptın mı?
Yeni başlayanlar için, çoğu kişi kafanızı vurduğu kazadan sonra bir kask değiştirmeniz gerektiğinin farkındadır. Bir kaskın köpük kısmı bir kerelik kullanım için üretilmiştir ve ezmeden sonra, hala bozulmamış görünmesine rağmen, artık olduğu kadar koruyucu değildir. Kaskın işi bittiyse, çoğu insan sana kafasını bile vurmadığını ya da kafalarını o kadar zor vurmadığını söylerdi. Ve çoğu kaskın üzerindeki ince kabuklar artık köpükteki herhangi bir girintiyi gizleme eğilimindedirler. Ancak kabuğa işaretler veya herhangi bir köpük ezmek ölçmek, kask değiştirin. (EPP köpükten yapılan kasklar iyileşir ancak pazardaki EPP kask sayısı çok azdır aksi belirtilmediği sürece EPS veya EPU'dur.)
Kaskı zor bir yüzeye düşürerek kask köpüğünü kırabilir veya hasar verebilirsiniz. Çatlaklar küçük olabilir ve görmek zor, bu nedenle dikkatlice bakmanız gerekir. Köpükteki çatlaklar her zaman kaskın değiştirilmesini gerektirir.

Neredeyse aynı yeni görünen bir kaskın yerini almaya gönülsüz olabilirsiniz, ancak vurursanız bir dahaki sefere vuracağınız şansa girmek istemezsiniz. Köpük ince kabuk altında kırılırsa, bir sonraki kazada uçmak daha muhtemel olacaktır. Çoğu üretici, düşen kaskları nominal bir ücret karşılığında değiştirecek ve çoğu da çökmüş kaskları muayene edecek ve değiştirilmeleri gerekip gerekmediğini görecektir. Şüpheniz varsa onları arayın. İletişim bilgileri için üreticiler listemize bakın . (Ayrıca, bu sayfadaki tavsiyelerin geçerli olduğunu düşünmelerini isteyebilirsiniz!} 
70'lerden mi?
Strafor astarlı 70'li yıllardan kalma bir kaskiniz varsa derhal değiştirin. Buna Skidlid (süngerli köpük), 1970'lerin Pro-tec (süngerimsi köpük), Brancale (köpüksiz) ve bütün deri "saç ağları" da dahildir. ANSI standardı pazardaki önemsiz şeyleri süpürdükçe 1984'ten sonra yapılan kask korumasına sahip değillerdi.
Daha iyi 1970 kaskları oldukça iyi olanlardı, ancak mevcut standartlara göre oldukça fazla değildi. Muhtemelen eski Bell Biker, Bailen, MSR, Supergo ya da 70'lerin ya da 80'lerin başlarındaki benzer modellerin yerini almanın tam zamanıdır. ( Bell Biker'in değiştirilmesine ilişkin bir sayfamız var..) Sert gövdeler harika, ancak köpük gömlekleri bugünkü ASTM veya Snell standardını karşılayacak kadar kalın değillerdi. Bell V-1 Pro günümüz standartlarına göre tasarlanmış ancak köpük çok serttir ve 65 yaşını doldurmuşsanız, muhtemelen de bunu değiştirmelisiniz. Belki de bir bez örtüyle 1980'li yılların tümü köpük kasklarından birine sahipseniz, bunu değiştirmeyi öneririz. Laboratuar testleri birkaç yıl önce çıplak köpüğün kaldırım üzerinde iyi kaymadığını ve bir kazada boynunuzu püskürtebileceğini gösterdi. Kumaş çok fazla yardımcı olmuyor. Buna ek olarak, bazılarının dahili takviyesi yoktu ve kazada parçalanma eğilimindeler. Düşersen bu ciddi değil, ama bir arabanın çarpmasıyla kask ilk temas esnasında uçabilir ve kaldırımdaki çatlamaya karşı baş başa bırakabilir. 
Daha yeni mü? İçindeki standart etiketi ne ile?
1980'lerin ve 90'ların yeni kaskları değiştirilmesi gerekebilir veya olmayabilir. Önce hangi standart etiketinin içeride olduğunu görmek için bakın. ASTM veya Snell ise, kask bugünün çarpma koruması standartlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır ve Consumer Reports'un makalelerinden birinde test ettiğini bile bulabilirsiniz . Üreticilerin çoğu şimdi kaskların beş yıl sonra değiştirilmesini önermektedir, ancak bazıları sadece pazarlama olabilir. (Bell her üç yılda bir bize önerdiğimiz çok kısa, kısmen kask tekniğini güncellenmesine dayanıyor, ancak kasklarını üç yıllık periyotlarda pek iyileştirmediler ve geç saatlerden beri kasklarından bazılarını düşünüyoruz 1990'lar geriye bir adım olmak için, bu yüzden bir tuz tohumu ile alacağız.) Bozulma kullanım, bakım ve istismar bağlıdır. Ancak her yıl binlerce kilometre sürerseniz, beş yıl kask ömrünün gerçekçi bir tahmini olabilir. Ve kasklar aslında, beş yıl önce yapmış olduğunuzdan daha iyi bir şey bulabilmeniz için makul bir bahis yaratmak için zamanla yeterince gelişti. Daha iyi görünebilir, daha iyi görünebilir ve bazı durumlarda daha koruyucu olabilir. Üreticileri kabul eden alternatif bir görünüm için Snell Vakfı'nın kask SSS bölümüne göz atın . Snell kasklar hakkında çok şey biliyor ve bu konudaki görüşleri onlarla aynı fikirdeysek de hafifçe göz ardı edilmemelidir.
Zaman zaman terleme ve mor ötesi ışınlara maruz kalmanın kaskınızın bozulmasına neden olacağı söylentileri yayılır. Ter bunu yapmaz. Standartlar, üreticilerin terden düşüren bir kask yapmasına izin vermez ve EPS, EPP veya EPU köpük tuzlu sudan önemli ölçüde etkilenmez. Kalıp ter kalpazmadan önce kahverengi bir kılıf alacaktır. Güneş ışığı kabuk malzemesinin mukavemetini etkiler. Kasklar güneşte çok zaman harcadığından, üreticiler UV ışınlarını kontrol eden kabukları için genellikle plastikte UV inhibitörleri koyarlar. Kaskınızın solması veya havalandırma deliklerinde küçük çatlaklar olması halinde, UV inhibitörleri arızalı olabilir, muhtemelen değiştirmeniz gerekir. Bunun olması için çok büyük miktarda güneş görmesi ihtimali var. Aksi takdirde, bir dahaki sefere başka bir marka daha deneyin ve bize hangi markanın solmasını istersiniz.

En az bir dükkan, müşteriye, üç yıllık kaskındaki EPS'nin "kurutulduğunu" söyledi. Diğer satış elemanları "gaz çıkarmaya" atıfta bulunur ve köpüğün gaz kaybettiğini ve etki performansının etkilenip etkilenmediğini söyler. Yine de bazıları, kaskların her yıl etkinliğinin bir yüzdesini kaybettiğini iddia ediyor; yüzdesi yaşla birlikte büyüyor. Tüm bunlar, ihtiyaç duymadan önce bir yedek kask satmaktan başka bir şey değildir. Kalıptan sonraki ilk saat ve günlerde aromatiklerinde bir miktar kayıp vardır ve kask tasarımcıları bu standartları test etmek için dikkate alırlar. Fakat bundan sonra, köpük stabilize olur ve EPS bir süre fırında bırakılmadan ve pişinceye kadar yıllarca değişmez. Örneğin arabanızın iç kısmı bunu yapmaz, gördüğümüz kasklara ve bir kaskın en az bir laboratuvar çarpışma testine dayanılarak, birçok yaz boyunca Virginia'da bir arabada tutuluyordu. Kask kabukları araba ısısından etkilenebilir, ancak köpükten etkilenmez. Snell Anıtı Vakfı, 20 yılı aşkın bir süredir depolamış motosiklet kasklarını test etti ve orijinal standardı hala karşıladıklarını keşfetti.


Test Labı kanıt, performansın yükseldiğini kanıtladı
2015'de MEA Adli tıp, kullanılan (ancak çöktüğü değil) motosiklet kasklarının kapsamlı testleriyle ilgili olarak, köpük gömleklerinin yıllar boyunca performanslarını koruduğunu bildirdi. Kasklardan bazıları 26 yıla kadar yaşlıydı. Laboratuarlarında test edilen 675 kask çarptı. Onların analizleri, yaşla birlikte önemli bir performans değişikliği olmadığını gösterdi. Test edilen tüm 675 kask da dahil olmak üzere verileri, yüksek düşme yüksekliğinde çarpma ölçümlerinde yılda sadece 0,7g artış sağladı. Standart bir test teçhizatındaki kaskları çarpışma testinden geçiren MEA, 63 kaskın kazılmamış bir bölgesinden çekirdek numuneleri aldı ve test etti. Bu, sadece köpük performansına dayanan veriler üretti. Yine, bulgular kask astar köpüğünün yaşla birlikte bozulmadığını gösteriyor. Bu güncellemedeki bu çarpıcı çalışmada daha çok şey varbülten .
Dürüst bir üretici: MET
İtalyan şirket MET , 2010 kataloğunda şunları söylüyor :
"Sık sık, 'Kask kaç metre uzun süre güveniyor?' Veya 'kaskımızı ne sıklıkta değiştirmeliyiz?' Sorusuna" Şu ana kadar, bu soruları yanıtlamak için güvenilir rakamlar bulmak zordu. " (kask bir kaza geçirmediği sürece) "Yaşlı kasklarda yapılan testler dizisi, bu durumda hemen değiştirilmelidir." Sonuçlar, sahibimize uygun bir şekilde kullanıldığında, manuel olsa da, kasklarımız işlerini yaptıktan sonra da sekiz yıla kadar devam edecektir. Sadece müşteri için iyi bir haber değil, çevre için harika bir haber! "

Kask hayatında gerçek bir test programı üstlenmek ve bu ifadeyi yapmakla MET'i alkışlıyoruz. Bunu, pazarlama üzerine bir bütünlük zaferi olarak görüyoruz. MET'in kaskları endüstri standardı kabuklarla ve gömleklerle üretildiğinden, bu yüzden onların tavsiyelerinin diğer birçok kask markası için de iyi olmaması gerektiğinin hiçbir sebebi yoktur. Başka bir üretici ürünlerinin korunmasındaki daha önceki bozulmayı gösteren bir test programıyla karşılaşırsa bu sayfayı gözden geçireceğiz.

Kısacası, kask hala iyi durumda ve iyi uyuyorsa cazip gelen ASTM veya Snell standartlarını karşılayan bir kaskın değiştirilme durumunu bulamıyoruz. 

Motosiklet dışı faaliyetler için kullanıyor musunuz?
2003 yılından beri aslında kaykay tahtası veya kayak standartlarına ve CPSC motosiklet kask standardına göre belgelendirilmiş kasklar mevcuttur. Kaykayla dolaşmak için motosiklet kaskı veya düzenli olarak kaza yaptığınız herhangi bir sporcu kullanıyorsanız , bu konuda daha fazla bilgi için şu anki kasklara yazınız . Aksi takdirde, motosiklet kaskınızı değiştirip değiştirmediğinize bakılmaksızın, izlediğiniz etkinlik için tasarlanmış başka bir kask satın almanızı öneririz. Bu konuda diğer kasklarla ilgili daha çok şey var . Şu anda piyasada olan "paten tarzı" kaskların çoğunun aslında sadece CPSC motosiklet kaskı standardına göre onaylanmış motosiklet kaskı olduğunu unutmayın. İçlerinde CPSC çıkartmaları var, ancak ASTM Kaykay standardı çıkartması yok. 

Hala giymekten hoşlanıyor musun?
Kask bir elbise giymek elbette bir güvenlik aparatıdır. Kendinizi şık bir binici olarak görüyorsanız ve kaskınız yenileri kadar şık değilse, bunun için gitmeye çalışın. İyi görünmek istemekle ilgili yanlış bir şey yoktur ve bunu yaparsanız, moda bir kask yerine geçmek için geçerli bir gerekçe olur.
Bugün mevcut olanlardan daha iyi bir miğfer mi?
Yeni stiller daha "kare" haline geldi ve tasarımcılar bir kask kabuğunun kayma direncini artırabilecek gereksiz sırtlar ve projeksiyonlar eklemeye başladığında, 90'lı yılların başlarından ortalarına kadar daha yuvarlak tasarımlardan biriyle kalmak için iyi bir neden var . Consumer Reports'un 1993 yılında derecelendirdiği orijinal Bell Image gibi yuvarlak, pürüzsüz kabuklar, bazı yeni tasarımlardan daha çarpmak için daha elverişli. Bu yüzden "yukarı hareket etme" hakkında iki kere düşünün ve yaptığınızda yuvarlak, pürüzsüz kabuklu bir tasarım arayın. Mevcut sezon için kasklarla ilgili sayfamızda yeni olanlarla ilgili çok fazla bilgiye sahibiz .
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.