Motosiklet Kaskı Neden Takılır?

Motosiklet kaskı, ülkemizde motosiklet sürücüleri tarafından en çok göz ardı edilen ekipmanlar arasındadır. Ancak en önemli motosiklet ekipmanları arasında ilk sırada gelmektedir. Kafatası çok düşük hızlarda dahi çarpma sonucunda çok ciddi zararlar görebilir. Bu kazalarda yanlış bir darbe sonucunda beyin hasarları da ortaya çıkabilir.

Motosiklet sürücüleri kaza anında yaralanmalara karşı kask kullanmalıdır. Yapılan araştırmalar motosiklet kaskı kullananlarda %80’e kadar kaza anında ciddi yaralanmalardan korunduklarını gösterir. Motosiklet sürerken kask ciddi yaralanmalara engel olmak yanında bazı durumlarda sürücülerin hayatını dahi kurtarabilir. Motosiklet kaskının takılmasının temel amacı bir kaza anında kafatası yaralanmalarını en aza indirmek ve bu bölgede kalıcı hasar oluşmasını önlemektir. Motor kaskı kaza anında kafatası bölgesine gelen darbeleri emecek şekilde tasarlanan motosiklet aksesuarları arasındadır.

  1. El Motosiklet Kaskı Alınır mı?

Motosiklet kaskı satın almak isteyenler kaliteli ürünlerin fiyatlarını yüksek görebilir. Bu durumda ikinci el kasklara yönelik yoğun olarak görülmektedir. Bu durum tamamen yanlış bir seçenek olur. Çünkü bir motosiklet kaskı mutlaka sürücünün kafa ölçülerine uygun olmalıdır. Kafa ölçülerinize uygun bir kask bulmakta zorlanabilirsiniz.

Kafatası ölçülerinize uygun bir kask bulsanız dahi ikinci el ürünlerde daha evvel kullanılma şekli ve durumu hakkında bilgi sahibi olamazsınız. Satın aldığınız kask daha önce ciddi darbeler alarak işlevini büyük oranda yitirmiş olabilir. Bu durumda sizler yeterli korumayı sağlayamayabilirsiniz. Uzmanlar genel olarak ikinci el kask almanızı önermezler.

Hangi Motosiklet Kaskı Takılmalı?

Takacağınız motosiklet kaskı türü tamamen motorunuzun büyüklüğü ve kullanım amacınıza göre değişir. Ancak en güvenli kask türünün kapalı kasklar olduğunu belirtelim. Motosiklet sürücüleri genel olarak kapalı kasklarla güvenliklerini sağlamayı tercih eder.

Şehir içi kullanımlarda açık kask, yarı açık kask, chopper kask, çeneden açılır kask gibi çeşitleri de tercih edebilirsiniz. Tabii kask seçimi yaparken kullanım amacınızı göz ardı etmeyin. Uzun yolculuklar yapacaksanız kapalı motosiklet kaskı daha doğru olur.

Motosiklet kaskı seçerken markaya odaklanmaktan çok tasarımına ve işlevine odaklanın. Aradığınız her türlü motosiklet kaskı için sitemizdeki ürünleri inceleyebilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.