Motosiklet Kaskı Takmak Zorunlu mu?

Motosiklet kaskı takmak tüm sürücü ve yolcular için zorunludur.  Kask takma konusunda değerlendirme yapılırken hız motor gücü gibi durumlar konusunda bir ayrım yapılmaz. Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü 58’inci maddesinde belirtilen duruma göre yapılan denetimlerde kask takmadığı belirlenen sürücüler gerekli cezayı ödeyecek.

Trafikte motor kaskı takmayan sürücüler ayrıca cezayla birlikte ceza puanı da alacak. Takılması gereken kaskların belli özellikleri de var. Bu özelliklere uygun olmayan kasklarda da ceza puanı ve trafik cezası yazıldığını belirtelim. Trafikte takmanız gereken motosiklet kaskının mutlaka başınızı tamamen kaplaması ve bir darbe karşısında dayanıklı olması gerekiyor. Ayrıca çene altına tutuşturulacak kayış ve ön tarafta koruyucu plastik cam da kasklarda aranan zorunluluklar arasında.

Motosiklette 2. Kişinin Motosiklet Kaskı Takması Zorunlu mu?

Motosiklet kaskı takma konusundaki kanun maddesine göre kask takımı sadece sürücü için zorunlu değil. Motosiklette yer alan yolcular da belirlenen şartlara uygun şekilde kask takmalıdır. Bunun için gerekli cezai işlem kişiye özel uygulanmaktadır.

Hem yolcunun hem de sürücünün takması gereken motor kaskı uluslararası kalite standartlarına uygun olarak üretilmeli ve gerekli kalite belgelerine sahip olmalıdır. Çünkü kaskların bu şartlara uygun olması belirli kalite testlerinden başarıyla geçtiğini göstermektedir.  Sitemizde hem sürücüler hem de yolcular için uygun standartlarda üretilmiş motosiklet kaskı bulabilirsiniz.

Motosiklet Kaskı Takmama Cezası Ne Kadar?

Motor ya da elektrikli bisiklet kullanıyorsanız can güvenliğinizi sağlamak için kask takmanız çok önemlidir. Dışarıdan gelecek darbelere karşı ezilme ya da kırılma gibi tehlikelere karşı kask çok önemlidir. Hayati tehlike yaşamamak adına kask takmayanlar için cezai işlem uygulanır.  Kasksız motor kullanmanın hem para hem de ceza puanı olarak yansıdığını belirttik.

Motosiklette hem yolcu hem de sürücü motosiklet kaskı takmalıdır. Sürücüler kanuna göre koruma başlığı ve gözlüğü, yolcularsa koruma başlığı takmalıdır. 2020 yılında motosiklet kaskı takmama cezası 132 TL olarak uygulanmaktadır. Cezanın tebliğ edildiği tarihten sonra 15 gün içinde ödediğinizde %25 indirimle 99 TL’ye düştüğünü de belirtelim. Erken ödemede 15 ceza puanının da kesileceğini unutmayın.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.