Sıralama seçin
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
Görünüm 3 4

Motosiklet Kaskı ve Kask Modelleri

Motosiklet dendi mi her ne kadar akla hız gelse de Gottlieb Daimler tarafından tasarlanan ilk motosiklet eğlenceye ne kadar yakınsa hız kavramına o denli uzaktı. Dolayısıyla koruyucu aksesuarlara çok ihtiyaç hissedilmiyordu. Gene de Daimler kaskın ilk örneği olarak kabul edilebilecek, az da olsa koruyucu etkisi olan kürk astarlı deri bir kılıf oluşturdu. Motosiklet kaskları üretimi konusunda kilometre taşı olarak kabul edilebilecek olaysa 1935 yılında bilinen adıyla Arap Lawrence’ın bir motosiklet kazasında kafa travması sebebi ile ölmesiydi. Motosiklet kazaları hakkında tutulan raporların genişletilmesine neden olan bu olay koruyu ekipmanlar için araştırma yapılması konusunda mühendislere ilham verdir. 1931 ve 1951 yılları arasında önde gelen motosiklet üreticilerinden Harley Davidson ve İndian Motorsiklet’in yüksek hızlı motosikletleri piyasaya sürmesi motor kazaları oluşan ölüm sayılarını büyük oranda arttırdı. Bunun üzerine Güney Kaliforniya Üniversitesi profesörlerinden C.F. Lombard ilk darbe emici motosiklet kaskını tasarladı. 1966’da ABD’de kask kullanımı zorunlu hale getirilde ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda farklı kask modelleri tasarlanmaya başlandı.

Kask; olası bir kaza durumunda sürücülerinde kafasını darbelere karşı koruyan motor ekipmanıdır. Kaza anında ortaya çıkan darbeyi emer ve başınızı vurmaya, sürtmeye ya da çarpmaya karşı dış etkilerden korur. İstatistikler incelendiğinde motorlu bir kaza anında en çok zarar gören bölge baş ve çevresidir. Bu yüzden ister kısa ister uzun bir yol olsun motosiklet kaskı kullanmak büyük yarar sağlar.

Motosiklet sürüş deneyimi süresinde kullanacağınız kasklar dışarıdan gelen darbelere karşı özel olarak üretilir. Doğru kaskı seçerseniz bir kaza geçirseniz de ortaya çıkacak sorunlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Kaskınızı seçerken kullanım ihtiyacınız, bütçeniz ve mevsim koşullarını dikkate alarak bir seçim yapabilirsiniz.

Motosiklet Kaskı Modelleri

Başlıca kask modelleri full-face (kapalı kask), flip-up (çene açılır kasklar), open-face (açık) ve yarım kask modelleridir. Diğer taraftan crossover kasklar ve cross kasklar gibi özelleşmiş tasarımlara sahip kask modelleri de bulunmaktadır.

Full-face yani bütünüyle kapalı kasklar yüz kısmını bütünüyle kapattığı için bir kaza durumunda en etkili korumayı sunar. Birçok motosiklet sürücüsü kapalı kaskların giyip çıkarırken çok pratik olmadığını düşünür fakat hem kafa travması konusunda koruyuculuk sağlaması hem de kaza durumunda sürücü yerde sürüklenirken yüz kısmının yerle temasını kesmesi sebebiyle ilk değerlendirilmesi gereken kask modelleri arasında yer alır. Pratik kullanım sunması açısından üretilen çene kısmı açılabilir kask çeşitleri ise kaza esnasında kilitli olması gereken çene kısmı açılarak çenenin parçalanmasına sebebiyet vermesi sebebiyle dezavantajlıdır. Yüz kısmı açık modellerde ise göz kısmını kapamak için vizör kısmı bulunur. Yüzü örtmemesi sebebiyle koruyuculuk oranı düşüktür. Yarım kask modellerinin koruyuculuk oranı minimuma yakındır. Oldukça şık tasarımlara sahip olmasına rağmen trafikte pek kullanılması tavsiye edilmez.

Motosiklet kaskı modelleri; açık kasklar, bayan kaskları, cross kasklar, kapalı kasklar, çene açılır kasklar ve çocuk kaskları gibi farklı şekillerde tasarlanır. Kasklar tasarlanırken kompozit malzemeler, fiber ve karbon gibi malzemeler kullanılır. Böylece kaskın bir darbe anında zarar görmemesi ve ortaya çıkan darbeyi en yüksek performansla emmesi sağlanır.

Kask her büyüklükte motorda her sürücü tarafından kullanılmalıdır. Ayrıca sürücü dışında motorda yolculuk yapan kişiler de kask tercih etmelidir. Yüksek güvenlik vadeden bir motosiklet kaskı modeli arıyorsanız kapalı kaskları tercih edebilirsiniz. Daha basit sürüş deneyimleri için yarım kasklar da işlevsel olabilir. Ancak yarım kask modelleri tam güvenlik sağlayamadığı için profesyonel sürücüler tarafından tercih edilmeyebilir.

Kask Fiyatları

Motosiklet kaskı fiyatları; kaskların tasarımına, modeline, teknik özelliklerine, markasına göre değişiklik göstermektedir. Sitemizde yer alan ürünler en uygun fiyatlı motosiklet kaskı modelleridir. Kasklarda ECE ve DOT gibi güvenlik sertifikalarının olması da önemlidir. Sertifikalara sahip kasklar gerekli koruyuculuk testlerinden geçmiş ve uzmanlar tarafından önerilen ürünlerdir.

Motosiklet kaskı seçerken öncelikle kullanım amacını belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra istediğiniz modeller arasından bütçenize uygun markaları inceleyebilirsiniz. Sitemizde her yaştan kişiye ve her bütçeye uygun motosiklet kaskı seçenekleri bulunuyor.  Can güvenliğinizi sağlayacak ve güvenli motor sürüş deneyimi vadedecek kask modellerini satın almak istiyorsanız hemen ürünlerimizi inceleyebilir ve beğendiklerinizi sepetinize ekleyebilirsiniz.

Motosiklet Kaskı ve Kask Modelleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hangi kaskı almalıyım?

Kasklar, 4 farklı model olarak üretilmektedir; - Açık Kasklar - Kapalı Kasklar - Çeneden Açılır Kasklar - Çenesi Çıkan Kasklar Bedeninize, kafa yapınıza ve motor tipinize uygun olan kaskı tercih etmelisiniz. Kaskın yapıldığı malzeme, ağırlığı, havalandırması, aerodinamik yapısı, ses izolasyonu, çene bağlantı sisteminin türü gibi önemli başlıklara da dikkat edilmelidir. Beyaz ya da floresan renk bir kask seçmeniz sizi daha görünür kılacağı için kazalardan koruyacaktır.

Kask ebatları nasıldır, kask bedeni nasıl ölçülür?

Kask bedeninizi, başınızın çevresini kaşınızın yaklaşık 1cm üzerinden ölçerek bulabilirsiniz. Motosiklet kaskını ilk taktığınızda başınıza tam oturmalıdır. İçteki astarın, zamanla bir miktar esneme yapacağı da göz önünde bulundurulmalıdır. Başa tam oturmayan motor kaskı, kaza esnasında başınızı koruyamaz. Kafa çevresi ölçüsüne (cm) göre bedenler şu şekildedir; 49-50 cm - XXXS, 51-52 cm - XXS, 53-54 cm - XS, 55-56 cm - S, 57-58 cm - M, 59-60 cm - L, 61-62 cm - XL, 63-64 cm - XXL .

Kask satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Kaskın malzemesi motorunuzun tipi kafanıza ve bedeninize uygunluk öncelikli dikkat edilmesi gereken konulardır. Alacağınız kaskın güvenlik sertifikalı ve bilinen bir markaya ait olması önemlidir. Kaskın bilinen bir markaya ait olması, ileride gerekli olabilecek yedek parçaları ve aksesuarları daha kolay temin edebilmenizi sağlayacaktır.

Motosiklet kasklarının ömrü ne kadardır?

Motosiklet kaskı ne kadar kaliteli ve el değmemiş olursa olsun ömrü üretim tarihinden itibaren 3-5 yıl arasında değişir. Ne kadar kullanılırsa kullanılsın, kaskın içerisinde yer alan strafor, kullanımdan bağımsız olarak zamanla sertleşir ve gelebilecek olası darbelere karşı daha az koruma sağlar. Ancak motosiklet kaskınızın herhangi bir darbe alması, düşmesi ya da kaza geçirmesi gibi durumlarda kaskınızı hemen değiştirmelisiniz. Çünkü kabuğun hasar alıp almadığını belirlemek imkansızdır güvenliğiniz için kaskınızı değiştirmelisiniz.

En İyi Motosiklet Kaskı, Motor Kaskı Nedir?

En iyi motosiklet kaskı olarak belirli bir marka, model söylemek mümkün değildir. Genellikle malzemesi fiber ve karbon olan motosiklet kaskları en güvenilir motor kasklarıdır. Kullanacağınız kaskın motor tipinize uygun olması size ekstra güvenlik ve konfor sağlar. Bunlara ek olarak bazı kask markaları iç ped kalitesi, kalıp, ses yalıtımı gibi özellikleriyle kullanıcıya rahatlık sağlamaktadır. Genel olarak alacağınız kaskın malzemesi ve motor tipinize uygunluğu o kaskı sizin için en iyi motosiklet kaskı haline getirir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.