Motosiklet Kazaları Haberleri

Motosiklet Kazaları İle İlgili Az Bilinen Şeyler


İstatistikler, motosiklet kazaları ile ilgili çok değişik bilgiler edinmemizi sağlıyor. Bu bilgilerin çoğu, doğru zannettiğimiz şeylerin aslında ne kadar hatalı olduğunu gösteriyor. Bazıları da, kazalardan korunmak için neler yapmamız gerektiğine dair ipuçları veriyor. Hazırsanız başlayalım, listemizi bir kaza geçirmeden önce okumak daha iyi sonuç veriyor!

 1. Motosiklet kazalarının 3/4’ü, bir otomobil ile çarpışma şeklinde gerçekleşiyor.

 2. Kazaların kalan 1/4’ünde ise, motosiklet yol üzerindeki sabit bir nesneye çarpıyor. İki motosikletin birbirine çarpması şeklinde gerçekleşen kazalar, istatistik olarak bir anlam ifade etmeyecek kadar az.

 3. “Motosikletin kontrolünü kaybetme” gerekçesi, kazaların %3’ünde karşımıza çıkıyor. En “popüler” kontrolü kaybetme nedeni ise lastiğin patlaması.

 4. Yol üzerindeki kusur ve engeller (çukur, mıcır, keskin viraj vs.) kazaların sadece %2’sinin nedeni olabiliyor. Karşınıza aniden çıkan hayvanlar sonucu yapılan kazaların oranı ise %1.

 5. Birden fazla aracın karıştığı zincirleme kazaların 2/3’ünde, kazanın nedeni motosikletin geçiş üstünlüğünü tanımayan otomobil sürücüleri oluyor.

 6. Motorcunun zamanında görülememesi veya hiç fark edilmemesi, otomobillerin karıştığı kazaların baş nedeni oluyor.

 7. Bu şekilde gerçekleşen kazalar en çok otomobilin motosikleti fark etmeyip, onun bulunduğu şeride geçmesi şeklinde gerçekleşiyor.

 8. Yine, otomobil – motosiklet kazalarının en çok gerçekleştiği yer kavşaklar. Buralardaki kazaların neredeyse tamamı, motosikletin geçiş üstünlüğünün dikkate alınmaması nedeniyle gerçekleşiyor.

 9. Hava koşulları, motosiklet kazalarının %98’inde asıl kaza nedenini oluşturmuyor.

 10. Motosiklet kazaları en çok kısa mesafe sürüşlerde ve şehir içinde gerçekleşiyor.

 11. Parlak renkli kasklar takan ve farlarını gündüz dahi açık tutan motosikletçiler, daha az kaza geçiriyor. Bunlar, motorcunun fark edilmesini kolaylaştırıyor.

 12. Kazaların %62’sinde, kaza sonrası yakıt sızıntısı gerçekleşiyor. Bu da çoğunlukla motosikletin alev almasıyla sonuçlanıyor. Bu nedenle kaza sonrası mümkün olduğunca motosikletten uzaklaşmaya çalışmak gerekiyor.

 13. Yüksek hız sanılanın aksine kazaların çoğunda bir sebep değil. Verilere baktığımızda, kaza öncesi ortalama hızın en fazla 65 kilometre olduğu görülüyor. Hızın 100 kilometre üzerinde olduğu kazaların oranı sadece 1/1000.

 14. Motorların çok büyük bir bölümü, kaza sonucu hurdaya çıkmıyor. Otomobillerle kıyaslandığında, motosikletlerin hemen hiç pert olmadığını söylemek mümkün.

 15. Kaza geçirme riski en yüksek olan motorcular, 16 – 24 yaş grubuna mensup. 30 – 50 yaş arasında olanların kaza yapma riski çok daha düşük.

 16. Motosiklet kazalarının %94’ü erkek sürücüler tarafından gerçekleştiriliyor.

 17. Kaza geçirenlerin %92’si, motosiklet kullanmayı kendi kendine öğrenmiş oluyor. Profesyonel bir eğitim alanların oranı ise sadece %8. Bu husus bile tek başına eğitimin önemini gösteriyor.

 18. Kaza geçirenlerin yarısından fazlası altı aydan daha az bir motosiklet kullanma deneyimine sahip. Motosiklet deneyimi 3 yılı geçince, kazaya karışma oranları da ciddi şekilde düşüyor.

 19. Kazaların yarısından fazlasında, motorcu önceden alkol kullanmış oluyor.

 20. Ortalama bir motosiklet kazası, 2 saniye içinde olup bitiyor. Yani refleksleriniz ne kadar iyi olursa olsun, kendinizi “korumak” için en fazla 1.5 saniyeniz var.

 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.