Motosiklet Kazaları Neden Olur?
Motosiklet tutkunları için en büyük tehlikeler kazalardır. Yaralanmalar hatta ölümle sonuçlanan kazalar olabilir. Ancak motor kıyafetleri doğru seçilirse sürücüler kazadan en az hasarı alırlar. Sizlere bu yazımızda motosiklet kazalarının nedenlerini anlatacağız;

Eğitim Eksikliği

Motor kazalarında kazaya karışan kişiler sürüş teknikleri konusunda genelde eğitimsiz olurlar. Profesyonel bir motor kullanma eğitimi alan bireyler daha dikkatli kullanacaklardır.

Motosiklet Geçiş Hakkının Verilmemesi


Türkiye’de trafikte motosiklet tutkunlarının en büyük sorunlarından biri insanların motor sürücülerine gerekli saygıyı göstermiyorlar. Motosikletler araç olarak sayılmadığı için geçiş hakkı verilmiyor. Bu da birçok motor kazasının yaşanmasına yol açıyor. Bu durumlarda motosiklet kaskı sürücülerin en büyük kurtarıcıları oluyor.

Kusurlu Yollar Olması


Yol kusurları motosiklet kazalarının en büyük sebeplerinden biridir. Yol kusurlarından ortaya çıkan olumsuz etkileri azaltmak için motosiklet aksesuarları önemli bir işlev görür. Sürücü çukur ve kötü zeminde kolayca kontrolü yitirebilir.

Trafik Kuralları İhlali


Motosiklet sürücülerinin yaptıkları en büyük hata trafik kurallarına uymamasıdır. Bazı sürücüler heyecan arayarak trafik kurallarını görmezden geliyor. Motor kazalarının en büyük sebepleri arasında trafik kurallarının dikkate alınmaması gösterilebilir.

Hızlı Motor Sürüşü


Motosikletler hız için müsait araçlardır. Bu yüzden bazı sürücüler aşırı hız yapmaktan çekinmez. Ancak  aşırı hız kontrol zorluğu ve dikkat dağınıklığı gibi unsurları beraberinde getirir. Motosiklet kıyafetleri de yeterli değilse  hızlı sürüş sonunda kazadan görülecek zarar büyük olabilir.

Kötü Hava Koşulları


Özellikle kış aylarında hava koşulları motor sürücülerini olumsuz etkiler. Buzlu, karlı ya da yağmurlu yollar sürücüleri olumsuz etkiler. Kötü havalarda en büyük sıkıntıların başında kontrol kaybetme durumu gelir. Bunun için motor aksesuarları doğru seçilmeli ve kötü havalara karşı önlemler alınmalıdır.

Motosiklet Arızalarının Görmezden Gelinmesi


Motosiklet arızalarının tamirinin önemsenmemesi kazaya davetiye çıkarır. Motorda en küçük bir hata bile ölümcül bir sonuca yol açabilir. Bu yüzden motor sürücüleri en küçük arızada dahi hemen gerekli yardımı almalı ve motorlarını daha sonra kullanmaya devam etmelidir.

Yanlış Kıyafet Seçimi


Motosiklet kıyafetleri
seçilirken mutlaka dikkat çekici kıyafetler tercih edilmelidir. Kazaya karışan motor sürücüleri genelde görünür olmayan kıyafetler seçmektedir. Motor sürücüleri görünür kıyafetler seçerse kazadan korunabilirler.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.