Motosiklet Kazalarında 10 Hayatta Kalma Tecrübesi
Motosiklet Kazalarında 10 Hayatta Kalma Tecrübesi

Kazalar ikiye ayrılır, hatalı sürüş sonrası kendinizin yaptığı kazalar ve çarpışma sonrası olan kazalar... Her iki tip kazadada güvenlik noktaları aynıdır ve kazalardan sonra davranış aynı olmalıdır. Kendinizden geçme durumunda yaşanacak olaylar sizin kontrolünüzde olmayacaktır. Bu durumda yapılacak tek şey etrafınızdakilerin bilgili olmasını ummaktan geçiyor.

Nasıl hayatta kalabiliriz, nelere dikkat etmeliyiz kısa başlıklar halinde yazalım

1. Tek parça olduğunuzdan emin olun, kemiklerinizi ve eklemlerinizi kontrol edin ama aşırı hareketlerden kaçının, ne yapıyorsanız yavaş şekilde yapın

2. Kask ve korumalarınızı çıkartmayın, bir yerinize saplanan bir parça varsa bile çıkartmaya çalışmayın, etrafınızda insan varsa yardım isteyin, ama kaskınızı çıkartmaları için değil sizi rahat edebileceğiniz konuma getirmeleri için

3. Olayın fotoğrafını çekmeyi unutmayın, siz çekemiyorsanız etraftaki insanlara çektirin. Kaza ne şekilde olduysa uzaktan yakından fotoğraflayın. Kask kameranız varsa çok daha iyi çalışıp çalışmadığına bakın, olayı çektiğine emin olun.

4. Ambulans gelene kadar düşme pozisyonunuzu çok değiştirmeden koruyun

5. Ayıksanız çevrenizdekilerden kaskınızı ve korumalarınızı çıkartmamalarını isteyin

6. Motorunuz hala çalışıyorsa kapatın.

7. Motorunuzu fotoğrafladıktan sonra ve form doldurduktan sonra kenara çekebilirsiniz.

8. Herhangi bir elcik yamulmasında, direksiyon yamulmasında kaldırıp tekrar sürmeye çalışmayın.

9. Kaza yapılan yer aşırı trafik içindeyse motordan uzaklaşmanız iyidir, tekrar kaza olabilir

10. Ufakta olsa herhangi bir ağrı varsa önemsememezlik  yapmayın, birşey olmaz demeyin

Düşen motorda hafif bir yakıt ve yağ sızdırması yapar. Korkmanıza gerek yok. Herşey yolundaysa motorunuzu kontrol edin. Çoğunlukla motorunuzun sağ ve sol kısımlardaki çıkıntıları elcik kısımları, sinyaller, alternatör kapağı, çamurluklar zarar görür.

Kaza yaptıktan sonra kendinizdeyseniz form doldurmayı unutmayın. Bu form servise ve sigorta şirketine verilecek. Sigorta servisle bağlantıya geçerek hasar kaydı çıkartarak size bilgi verecektir. hasar çıkartılıp kaza sorumluluğuna göre ödenecek ücret belirlenecektir.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.