Motosiklet Kilidi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Kilit seçiminde bulunduğumuz ülkedeki hırsızlık oranının(riskimizin), motosikletimizi bıraktığımız yerin önemi büyük. Hırsızlar günümüzde internetten resmi olarak satılan kilit açma aparatlarını alarak veya tekniklerini internetten öğrenerek basit veya kaliteli olduğunu düşündüğümüz kilitleri çok kısa sürede açabiliyorlar. Bazı kilitler ise plastik tükenmez kalem kullanılarak dahi açılabiliyor. Günümüzde karşımıza çıkan çalınma olaylarında kilitlenmiş motosikletlerin de çalındığını malesef biliyoruz. Bu noktada, kullanılan kilidin kalitesi ön plana çıkıyor. Uygun fiyatlarla aldığımız kilitler aslında çoğunlukla bisikletler için üretilen kilitler. Almış olduğunuz kilidin ne kadar kaliteli olduğunu internetten mutlaka araştırın. Kilitlerin, hırsızların yanında veya cebinde taşıyamayacağı kadar büyük ve karmaşık aletlerle açılabilmesi çok önemli. Bildiğimiz 0'dan 25'e kadar olan güvenlik seviyeleri ABUS'un standardı. 

Kilit seçerken, motosikletinizin değerini mutlaka düşünün. Avrupa'daki kasko şirketleri, motosikletinizin kullandığı kilit standardına göre özel indirimler sağlayabiliyor. Kullandığınız kilit hırsızları caydırıp daha kalitesiz kilit kullanan motosiklete yönelmesini sağlıyor. Kilidinizin gerçekten kaliteli ve motosiklet kilidi olduğundan emin olun.

Motosikletinizi geçici olarak yemek yediğiniz yerin yakınında veya arkadaşınıza gittiğinizde dışarıda bırakıyorsanız, mutlaka kalabalık yerlerde bırakın. Bu hırsızlık ihtimalini azaltacaktır.

Mümkünse, Motosikletinizi arkadaşınızın motosikletine bağlayın.

Evinizin önünde motosikletinizi sabit yerlere bağlamaya çalışın, kilitlediğiniz demir aslında çok kolay kesilebilen bir demir olabilir. Elektrik direği veya Kilit Zemin sabitleme aparatları işinizi kolaylaştıracaktır.

Alarmlı kilit seçerken, alarm sesinin el ile kapatılarak susturulamamasından emin olun. Ucuz alarmlı kilitler su geçirdiği için hırsızlar su ile alarmı etkisiz hale getirerek motosikleti araçlarına yükleyebiliyorlar.

Alarmlı kilitlerin ses şiddeti yüksek olmalıdır. Motosikletinizi alarmlı kilit ile kilitlerken kilidi en küçük harakette düşecek şekilde, kilidi yukarıya çevirerek sabitleyin.

Ucuz kilitlerin bir çekiç darbesi ile, hatta yere vurulduğunda bile paramparça olabildiğini unutmayın.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.