Motosiklet Konusunda Diğerlerinden Daha İyi Olduğunuzun 15 Kanıtı
Burada tanımladıklarımızı biliyor, bilmiyor, az biliyor olabilirsiniz, bilgilendirme ve tanımları kısaca anlatmaya çalıştık. Bu 15 önemli tanımı biliyorsanız siz zaten bir motosikletleri tanıyorsunuz demektir.

1. Fabrikada üretilen ve tüm gezi motorlarına verilen ad, tanımlaması size bir yerden çağrışım yapmıyorsa "Cruiser" adını hiç duymamış olabilirsiniz. Harley, Honda Shadow-Magna, Kawasaki Vulcan-EN serisi motosikletler vs. benzerleri bu guruba dahildir.

2. Helikopter seslerine benzerliği ile anılmasından dolayı bu ismi almıştır ama hangi ismi, tabiki Chopper... Cruiser tipi motosikletlerin elde üretilenlerine ve özel tasarım yapılmasından oluşan motosikletlere verilen bir motor tipidir.

3. Egsoz, ekzoz, ekzost of nedir bunun doğrusu diye düşünmemiş olabilirsiniz ama doğrusu Egzoz'dur. Bkz. Türk Dil Kurumu

4. Enduro sadece bir motosiklet tipinin tanımımıdır, sizce doğru mu tabiki değil. Bu kelime dayanıklılık gelir ve zamana karşı belli tecrübe ve yeteneklerin ön plana çıktığı yarışların genel tanımıdır.

5. Motorun ateşlemede sırasına göre bujilere akım dağıtan aracada Distribütör denmektedir. Bunu doğru tahmin etmiş olmalısınız eğer yeni öğrenmişseniz sorun değil.

6. Ön ve arka tekerleklere giden hidrolik basıncını ayarlayarak güvenli şekilde durmasını sağlayan sistemin adı sizce nedir? Tabiki Entegre Fren...

7. Siz çukura girdiğinizde ön tekerleğin ani sapmasını engelleyen araç nedir? Gidon Amortisörü işte tam bu işe yaramaktadır ve hayat kurtarıcıdır.

8. Vitesli motosikletlerde sadece parmak uçlarınızla değilde topukla vites büyütülüp parmak uçları ile vites küçültebileceğinizi sanırım yeni öğrenmiş olabilirsiniz. Küçük bir aparat işte tam bu işlemi yapıyor adı ise Heel - Toe Shifter - Türkçeye çevrildiğinde "Topuk Pedalı" gibi bir tanımı var. Vites değiştirme sistemine eklenen bir parça ile ayağınızı çift yönlü olarak kullanmanıza olanak sağlıyor. Cruiser motorlarda olabiliyor.

9. Jump Start terimini duymadıysanız Akü Şarjı kesin duymuşsunuzdur, hiç duymadıysanız belli ki siz yeni motorucusunuz. Akü bitince iyi durumdaki araçtaki Akü ile paralel kabloyla bağlayarak aracı çalıştırma işlemine denir, şarjı paralel değilde ters bağlayanlar için sorun daha büyüktür beyni yakar motoru bitirir.

10. Kampana fren denildiğinde diyenin suratına melur mellur bakıyorsanız bilmenizde yarar var. Yay, güç kolu ve çelik tas ile frenlemenin yapıldığı sistem olarak bilmenizde yarar var. Bazı motorlarda hala arka teker sisteminde kullanılmaktadır.

11. Kaliper denildiğinde aracın durdurma gücünün üretilebilmesi için diske basmaya başlayacak balataya yataklık eden, balatayı taşıyıp, diske doğru ileri itme  ve geri çekme için gerekli hareketini sağlayan parçadır.

12. Kill Switch ise motorun ateşleme düzeneğine giden ve elektriği kesme işlemini gerçekleştiren düğme diye tanımlayabiliriz.

13. Alternatörün ürettiği yüksek voltaj elektriği, tüm sistemde sabitlemeye yarayan regülatörün adına Konjektör denir.

14. Egzoz gazının zehrini azaltan ve gaz emisyonunu düşüren parça ise Katalitik Konvertördür.

15. Salıncak tanımı size çocuk parkını andırıyorsa evet doğrudur ama motorda salıncak motor şasesi ile arka tekerleğin birbirinden bağımsız hareket etmesine olanak tanıyan parçaya verilen ad olaran tanımlanır.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.