Motosiklet Koruma Ekipmanları ve Koruyucu Giysiler Hakkında

Motosiklet koruma ekipmanları ve koruyucu giysiler hakkında 

Motosiklet güvenliğini artırmak için pek çok ülke, koruyucu giysi ve kask gibi kişisel koruyucu ekipman giymeyi zorunlu kılar . Koruyucu elbiseler bazı ceket türleri, eldivenler, botlar ve pantolonlar içerebilir . Motosikletçiler için tasarlanmış ceketler genellikle deri veya kordura veya Kevlar gibi özel olarak üretilmiş insan yapımı kumaşlardan yapılır . Bu ceketler genellikle dirsek, omurga ve omuz bölgelerinde ağır dolgu içerir. Eldivenler genellikle deri ya da Kevlar'den üretilirken bazıları karbon koruması kullanır. Botlar, özellikle spor binicilik için olanlar, ayak bileği ve ayak parmağı alanlarında takviye ve plastik kapaklar içerir . Pantolon genellikle deri, kordura veya Kevlar'dır. Kasklar hariç, bu öğelerden hiçbiri, ABD'deki herhangi bir ülkede veya İngiltere'deki herhangi bir bölgede yasalar tarafından zorunlu değildir, ancak binicilerin birçoğu tarafından önerilir.

"Off road" sürücüler, düşme, diğer binicilere ve bisikletlere çarparak yaralanmalara karşı koruma, önde gelen bisikletlerin arka tekerleğinden çıkan enkaz halka ve halkı koruyan engellerin önüne geçmek için çeşitli plastik zırhlar giyerler . Bu zırh, ekstremiteleri kırılma ve çıkıklardan, sırttan ve göğüsten gerginlik ve kırık kemiklerden korur . Oldukça verimli olsa da, tabii ki her zaman tamamen etkili değildir. Birçok bisikletçi, diğer bisikletlerden gelen acı artıkları korumak için özel olarak tasarlanmış "peluş koruyucuları" giyiyor ancak bir düşme veya çarpışmada faydasız.

Deri Motosiklet Giyim Ekipmanları

Deri kıyafetler, Cambridge aşınma sürtünme test cihazı kullanılarak test edilecek ilk motosiklet giysilerindendir. Bazı deri ürünler, EN 13595-1: 2002 Avrupa Standardına uygun olarak sertifikalandırılmıştır.

Tarihsel gelişim

Başlangıçta, motosiklet derileri Birinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra tank koltuk takımlarından adapte edildi. Tekerlekleri tutmak isteyen toz püskürtme katları kısa katlar için değiştirildi. Geniş motosiklet pantolonları, bir takım motosiklet polisi ve İkinci Dünya Savaşı sırasında görevli biniciler tarafından giyildi. Klasik Amerikan Perfecto motosiklet ceket ile apoletli ünlü yaptığı ve diyagonal fermuar, Marlon Brando içinde Wild One, (1954) Irving Schott tarafından 1928 yılında icat edilmiştir Schott NYC yılında New York'ta . Deri cips, kovboy dişli uyarlanmış, 1960'lı yılların başında başlayan Amerikan bisikletçileri tarafından kullanılmıştır.

Genellikle "yarış derileri" olarak adlandırılan tek parça yarış derisi elbisesi, 1950'lerde dünya şampiyonu motosiklet yarışçısı Geoff Duke tarafından ilk kez kullanıldı . [2] Duke, güvenlik amacıyla değil, düzene sokmak için hazırlanmıştı ve o sırada kullanılan deri çoğunluğu gibi, at nalıydı.

Koruma

Birçok modern deride omuzlar, dirsekler, kalçalar, dizler ve sırt gibi büyük darbe bölgelerinde zırh bulunur. Avrupa Standartları 2007 ve EN 1621-2: 2003 Bu koruyucular için EN 1621-1 vardır. [3] Yüksek yoğunluklu köpükten, köpük destekli sert polimerlerden, karbon fiber, titanyumdan ve diğer malzemelerden üretilen enerji emici ve yükleyiciler - darbeyi ve yıpranma suyunu kullanıcıya yayarak ve sönümleyerek yaralanmayı önlemek veya azaltmak üzere tasarlanmıştır. Avrupa'da kanunen zırhın bir CE işareti olmalıdır . Ayrıca, kaza durumunda patlayan, binici boynu, gövde ve alt sırtını korumak için şişirilen bir hava yastığı sistemi kullanan motosiklet ceketleri de bulunmaktadır (ayrıca bkz. Hava Yastığı ve Hava YastığıHava yastığı yelek ).

Tekstil Motosiklet Montları

 

Zırhlı tekstil ceketleri: Cordura sola ve tamamen havalandırmalı sağ

Deri yerine bir alternatif, insan yapımı tekstilden yapılmıştır. Bunlar, ısı, soğuk ve sudan daha iyi hava koruması ve bu giysilerin cepler ve havalandırma kanalları açısından daha eğlenceli hale getirme imkânı sunabilir. Yaygın malzemeler arasında yüksek yoğunluklu (600-1000 Dyeer ) balistik naylon ( Cordura gibi ) ve Kevlar veya Kevlar, Cordura ve Lycra'nın harmanları; ve genellikle Gore-Tex gibi malzemelerden yapılmış su geçirmez gömlekleri içerir . CE işaretli (Avrupa Standartlarına uygun) ve koruyucu olmayan giysilerde, zırh [4] ve hava yastığı sistemleri tarafından lokalize koruma sağlanabilir .

Tekstil elbiselerinin tamamı sentetik malzemelerden yapılmış değildir. Ağır mum pamuk, modern malzemelerin gelişmesinden önce uzun yıllar kullanılmıştır. Çok çeşitli tekstil koruyucu giysiler mevcut, ancak EN 13595-1 Avrupa Standardına uygun bir giysi bulmak en zor alan.

Motosiklet Botu / Ayakkabısı

Botlar motosiklet sürücülerine ve yolculara binerken ve çarpışma durumunda ayaklarına ve ayak bileklerine zarar vermemek veya önlemek için giyilir. Darbe, aşınma, kesme, yırtılma ve burst dayanıklılığı olan malzemeler ve dikiş yapımı kullanılarak tasarlanmıştır. Sert, tabanı sert, sağlam ve orta derecede esnek çizmeler, biniciye çeşitli risklerden koruma sağlar. Yağa dayanıklı, kauçuk esaslı kompozit tabanlı çizmeler, kaldırım üzerinde bir tutuş sağlar ve binicilerin ayaklarını mandallarda tutmaya yardımcı olur. Ayak bileği, her ayak bileğinin içinde ve dışında parlaklıkta enerji emicileri ve yükleyici sergileyebilir. Yanal olarak çalışan sert bir taban, kırma ve kesilme gerginliğinden kaynaklanan çarpma yaralanmalarını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olur. Çizmeler için Avrupa Standardı EN 13634: 2002'dir.

Motosiklet zırhı

Zırh, bir motosikletlinin bir kazada hayatta kalma şansını arttırır. Zırhın en yaygın biçimi, motosiklet KKE giyiminin omuzlarına, dirseklerine, sırtlarına, kalçalarına ve dizlerine takılan yüksek yoğunluklu köpük panellerdir. Ayrı koruyucular, genellikle diğer giyim eşyası altına giyilen göğüs ve sırt için de mevcuttur.

Motosiklet kaskı

Motosiklet kaskı, motosiklet sürücüleri tarafından kullanılan koruyucu başlıktır. Bir motosiklet kaskının birincil hedefi, birçok kask, bir yüz kalkanı gibi ek koruma sağlayan ancak, çarpma esnasında binici kafasını korumaktır. Birçok ülkede motosiklet kaskı giyilmesi zorunludur.

Kasklar iki ana katmandan oluşur: sert ve enerji emici. Sert gövde, daha geniş bir alana bir etki yayarken, astarın deformasyonu (çoğunlukla polistiren köpük) enerjiyi emer, böylece kafatasına ve beyne daha az aktarılır.

Üç ana stil vardır: flip-yüz, açık-yüz ve tam-yüz. Açık yüzlü bir kask, yüzü değil her şeyi koruyacaktır. Tam yüzlü kask kafatasını korurken alt çene ve yüzün kendisi için koruma sağlar. Tam yüzlü kasklar, açık yüz maskesinden çok daha fazla koruma sağlar.

Birkaç imalatçı, tam yüzlü bir korumanın, açık yüzün verdiği iletişim ve takma veya çıkarmadan geçirme kolaylığı ile birleştiren, kapaklı ön yüzü olan tam yüzlü kask üretti.

Yaralanma oranını düşürür ve kazanın hayatta kalma şansını arttırır.

Boyun yaralanmalarına katkıda bulunmaz

Görme ya da işitmeyi bozmayan

Diğer koruyucu donanımlarda olduğu gibi, parlak renkli bir kask kullanıcının görünürlüğünü geliştirir.

Motosiklet Eldiveni 

Motosiklet eldivenleri tipik olarak deri eldivenlerdir. Onlar olabilecek eldivenlerini yaralanmadan binicinin bileklerini korumak ve daha soğuk iklimlerde sürerken taslakları azaltmaya yardımcı olmak için. Motosiklet eldivenleri tipik olarak, bir kaza durumunda biniciyi aşınma yaralanmalarından korumak amacıyla avuç içleri takviye edilmiştir. Bazı ülkelerde, üretici eldivenlerin koruyucu olduğunu iddia ederse, CE işareti göstermelidirler . 2002 bu amaç için kullanılabilir: Avrupa Standardı EN 13594.

İsteğe bağlı özellikler, ek koruma veya hava koşullarına karşı dayanıklılık içerir. Gezi eldivenleri, motosiklet yarış eldivenlerinde kullanılan gelişmiş zırhlama özelliklerine sahip olmamasına rağmen eldivenleri gezmek için, bu gibi ek özellikler gelişmiş yalıtım malzemeleri ve su geçirmez hava geçirmez kumaş içerebilir.

Motosiklet yarışları için tasarlanmış eldivenler genellikle eğri parmak kısımları ve eldivende bulunan ilave zırh yoluyla elde edilen mevcut en iyi korumayı içerir. İlave koruma, parmakların eklemleri ve eklemleri için titanyum veya karbon panelleri içerebilir. Ayrıca, yarış eldiveni elin topukunu, elin arka kısmını ve kolayca yaralanan kısımları korumak için ek bilek ve diğer koruma panelleri içerebilir ve çoğunlukla bunları içerir. Yarış eldivenleri sıklıkla çöp sırasında geriye doğru bükülme şansını azaltmak için yüzük parmağına bağlı parmak parmağınız vardır.

Motosiklet Gözlüğü

Motosiklet gözlükleri, sürüş sırasında gözleri toz, rüzgar ve artıklardan korumaya yardımcı olur ve genellikle UV ışınlarına karşı anti-sis tedavisi ve koruma özelliğine sahiptir. Motokros gibi motosiklet sporları için, gözlükler tipik olarak, çeşitli ışık koşullarına uyum sağlamak için yüze ve katmanlı, renkli camlara mühürleyen bir köpük jant özelliğine sahiptir. [ citation needed ]

 

Test yapmak

Koruyucu motosiklet giysilerinin ve eldivenlerinin değerlendirilmesi için en tanınmış yöntem Avrupa Standartlar Komitesi tarafından geliştirilen yöntemdir. Giysi standardı EN13595-1: 2002, dört kısma ayrılmıştır. Darbe aşınma direncine, kumaş / dikiş patlaması direncine, bıçak direncine, sığdırmaya, tutmaya ve rahatlığa vurgu yaparak alt (1. seviye) veya daha yüksek (2. seviye) koruma seviyelerini karşılamak için bir giysi genel gereksinimlerini özetlemektedir.

Standart, Cambridge tipi darbe aşınma test cihazının kullanımını belirtir. Bu test, giyim eşyası veya eldiven malzemesini 28 km / s hızla hareket eden bir zımpara kemerine atmayı ve bir deliğin oluşma zamanını ölçmeyi içerir. Bu yöntem, yolda görülenle benzerlik göstermemekle sık sık eleştiriliyor ancak Dr Woods, testin gerçek dünya hasarını olabildiğince yakın bir şekilde çoğaltmasını sağlamak için hem kaza hasarını hem de hareketli bir araçtan fırlatılan mankenlerde görülen hasarları kullandı. Bu test, koruyucu kot ürünler için kumaş kalınlığı ile delik açma süresi arasında bir ilişki olduğunu göstermek için kullanılmıştır.

Darmstadt darbe aşınma testi benzer bir zamanda geliştirildi, ancak Avrupa Standardizasyon Komitesi tarafından kabul edilmedi. Test örneğini beton blok üzerine düşürmek ve aşınma miktarını veya delik oluşumunu ölçmektir. Numune, dönen bir kolun dış kenarında tutulur ve yüzeye çarptığı anda 120 km / saat'e kadar olan hızlarda hareket eder. Numune tutacağı artık tahrik edilmediğinde, düşüldükten sonra numune, beton yüzeyi arasındaki yüzey sürtünmesi nedeniyle duruncaya kadar beton yüzey üzerinde kayacaktır.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.