Motosiklet Lastiği Modelleri ve Tarihçesi

Motosiklet lastiği modelleri ve tarihçesi


Pnömatik motosiklet lastikleri, John Boyd Dunlop tarafından 1888 yılında icat edildi ve bisikletler ve bazı erken motosiklet prototipleri için 1895 yılına kadar yaygın olarak kullanıldı . İlk seri üretim motosikleti olan 1894-1897 Hildebrand & Wolfmüller'de kullanılıyorlardı . O günden beri neredeyse tüm üretim ve özel motosikletlerde bu dönemde lastik boyutları genellikle 22 ila 28 inç çapında (560 mm 710) ve 1 1 / 2 (38 ila 51 mm) genişliğindedir.

Erken lastikler kolayca patladı, tümü metalden yapılmıştı, ahşap ve metaldi ve havayı tutmak için iç boruları kullanıyordu. Daireler sürekli bir problemdi; bu büyük oranda kötü yolların hatasıydı. Daha kolay onarım için, bazı modellerde uçları kesilmiş veya açık uçlu iç lastikler kullanılmış ve bazı markalar arka lastikleri ayırmayı kolaylaştırmıştır. Tüplerle birlikte sallanan lastikler, 1970'li yıllara kadar katı kaldı, genellikle alaşımlı, lastikler ortaya çıkmaya başladı ve sonuçta hafif tüpsüz lastikleri pratik hale getirerek sokak motosikletlerine hakim oldu .

Diğer motosiklet sanayi ilerledikçe, daha büyük bir lastik ebatları büyük birlikte motor yer değiştirmeleri, bu 1909-1914 bunu, 2 1 / 4 (57 mm) bölümünde, (660 mm) çapında lastiklerinde 26 350 cc 250 kullanıldı (15 21 cu) motosikletler, ve 2 3 / 8 ile 2 1 / 2 (60 mm 64) bölümünde lastikleri 350 cc üzerinde yer değiştirmeleri olan motosiklet ortaya çıktı. Hint lastikleri 3.0 inç × 28 inç (76 mm × 711 mm) boyutlara ulaştı ve daha fazla sporcu konforu, ancak daha uzun bir koltuk yüksekliği sağladı.

1915-1929 yılları arasında lastik kalitesi artmaya devam etti ve boncuklu kenar lastikleri, lastik kenarında gömülü olan ve basınç altında genişlemesini önlemek için kullanılan çelik halkaları kullanan kablolu boncuklarla değiştirildi, bu nedenle boncuk yivli bir lastik gerekmedi. yerine koymak için jant yerleştirin. bantlı kenar lastik eski edildi ve tamamen yerini kablolu-on tip 1930 tarafından süre 1956-1964, tipik lastik kavrama, daha iyi bir viraj sonuçlanan% 40 artmıştır kısa durma mesafesi ve genel olarak geliştirilebilir güvenliği. Bu, pazardaki daha geniş bir lastik ebatları yelpazesinin sonucunda ortaya çıktı; 3.5 × 8 inç (89 mm × 203 mm) küçük scooter(110 mm x 480 mm) ağır motosiklet lastiklerinde 4.5 inç x 19 inç lastiklerle. Çeşitli kauçuk bileşikleri ve sırt desenleri ıslak yollar, pürüzsüz kuru yollar, yarış, off-road kullanımı ve yanaklar için uzmanlaşmış seçenekleri daha da genişletti . Doğal ve sentetik kauçuk kullanılmış ve lastiklere çeşitli yapısal faydalar için pamuk, naylon ve rayon lifleri dahil edilmiştir.

1970'li yıllarda lastiklerin artan genişlikleri yol yarış viraj tekniğinde büyük değişikliklere neden olmuş ve bisikletçi asılı durma veya diz sürüklemesine yol açmış ve binici vücudunu merkezden uzaklaştıracak şekilde ağırlık merkezini değiştirme amacı ile kullanmaktadır. rider plus bisiklet, belirli bir yarıçapta dönmek ve daha az yalın açıyla hızlandırmak için. Racer John Surtees, MV Agusta'yı o zamanki diğer binicilere verdiği direnişe rağmen, 1950'lere kadar asarak söylemişti: "Fikir, makineyi mümkün olduğunca dik durmalıdır çekiş." 1960'lı ve 1970'lerin başlarındaki lastikler daha yuvarlak bir profile sahipti, ancak 1970'lerin ortalarından genişledikçe kesit daha ovalleşti ve lastiğin genişliği temas yaması anlamına geldiğini belirtti. efor veya dönüş yarıçapı, yuvarlak bir profile sahip olmaktan ziyade, belirli bir eğimli açıda ve hızda. Tazminat ödemek için biniciler dışarı doğru eğildi, vücut ağırlık merkezini motosikletten uzaklaştı ve sonunda diz çökmüştü. Ablaflı diz pacları veya diz sürgüleri, dizlerinin döndürülerek asfalt boyunca sorunsuzca kazınmalarına izin vermek için binicilere ait yarış derilerine eklendi .

İlk radyal lastikler arabalar için 1943 yılında ortaya çıktı [10] ancak bu teknoloji motosikletler gelmesini motosikletçiler kırk yıl daha bekledi. Bunlar, karbon fiber takviyeli karoser ve hava ayarlanabilir anti-dalış ön çatalları da dahil olmak üzere bir dizi yeni teknolojiyi sergileyen, sınırlı sayıda üretilen egzotik motosiklet olan 1984 Honda VF1000R'nin Avrupa versiyonunda tanıtılan 1983 Pirelli MP7 radyalleri idi . [11] [12] Yeni radyal lastikler 238 kg (524 lb) kuru ağırlığa sahip şasi için 240 km / saat'lik (150 mil / saat) en üst hıza kadar yarış-çoğaltma işlemi yapmak zorundaydı, bu da en hızlı üretim motosikletigününün. [12] MP7 radials 1985'te ABD pazarında geldi [13] Radyal yapı motosiklet radials sapma ile, lastiğin çevresi etrafında dönen kayışların bir tabaka ile birlikte hareket yönüne göre 90 ° düzenlenmiş tekstil veya çelik kayışlar kullanır lastik tasarımına uyacak şekilde kavrama, dayanıklılık, his ve diğer özelliklerin ayarlanmasına izin veren önyargılı lastiklerin tarzında radyal kayışlara açı yapacak kemerler ekleyerek gerçek radyal tasarımdan. [11] Radyal lastiklerin avantajı, lastiklerin daha serin çalışmasına rağmen mühendislerin esnekliklerini koruması, mühendislerin hem sapma hem de sırt ömrünü önemli ölçüde artırmalarını, önyargısız lastiklerden daha geniş bir şartlar yelpazesinde uzlaşmaya gerek duymadan yerine getirmelerini sağlar.[11]

Değişen lastik teknolojisi 2013 yılında sürme tarzı etkilemeye devam MotoGP binici zaman, Marc Márquez tarafından başlamış diz aşağı viraj tarzını düzeltilmiş Mike Hailwood bir daha aşırı diz ve dirsek-aşağı çevirerek onun üst vücut dışı merkezinin çok ile. [14] Márquez, 2011 yılından bu yana tüm ekiplerin atanmış olan Bridgestone lastiklerinin özelliklerini en iyi şekilde kullanmaya çalışıyordu ; bisikletin köşe tepesinde mümkün olduğunca dik durması için merkezden uzaklaşması ve taban çizgisinin nispeten esnek kenarından uzak durması alanı. [14]Hızını korumak için, diğer biniciler, bu fiziksel zorlu manevrayı öğrenmek zorundaydılar; bisikleti rahatsız etmeden düzgün bir şekilde vücut pozisyonunu değiştirmeleri, bu tarzda sürüş için askıya alınmış bir süspansiyon ve vücut pozisyonunu korumak için hedeflenen kas gelişimi gerekir. [14]

Türleri

Bu bölüm gelmez alıntı herhangi kaynaklar . Lütfen yardım bu bölümü geliştirmek tarafından güvenilir kaynaklara alıntıları ekleyerek . Temin edilmemiş malzeme itiraz edilebilir ve kaldırılabilir . (Aralık 2008) ( Bu şablon mesajının nasıl ve ne zaman kaldırılacağını öğrenin )

Motosiklet lastikleri, Spor, Spor Turing, Turne, Kruvazör, Scooter, Açık / Kapalı Yol, Çift Spor, Enduro, Motokros ve Yarış dahil birçok farklı uygulama için kullanılabilir . Kir bisikleti, turne, spor ve kruvazör bisikleti için tasarlanmış lastikler var.

Spor / performans lastikleri mükemmel bir kavrama sağlar ancak 1.000 km'yi (1,600 km) veya daha kısa sürebilir. Kruvazör ve "sport touring" lastikler kavrama ve dayanıklılık arasında en iyi uzlaşmayı bulmaya çalışıyorlar. Ayrıca yarış için özel olarak geliştirilen bir lastik türü de var. Bu lastikler, viraj alımı için en üst seviye tutuş sunar. Bu lastiklerin tipik olarak çalıştığı yüksek sıcaklıklardan dolayı, yolda bir kullanım, bir lastik yolcunun hedefe gelmeden önce optimum sıcaklıklara ulaşamayacağı için güvensizdir, bu sayede yolda neredeyse hiç kavrama sağlanmaz . Yarış koşullarında, lastik ısıtıcıları kullanarak lastik yarışını normalde önceden sıcaklığa yükseltmek gerekir.

Sport Touring lastikleri genelde yüksek virajlı yükler için kullanılmaz, ancak uzun virajlar için, ülke genelinde sürüş için iyi.

Sport Street lastikleri, zamanlarının çoğunu halka açık karayollarında oyan geçiren agresif sokak binicileri içindir. Bu lastiklerin ömrü uzun değildir, ancak yüksek hızda virajlarda daha iyi bir çekiş gücü vardır. Sokak ve spor sokak lastikleri soğuk olsa dahi iyi bir çekişe sahiptir, ancak çok fazla ısıtıldığında, iç sıcaklıkları arttıkça çekiş gücünü kaybedebilirler.

Parça veya Slick lastikleri günlük veya yarışlar için geçerlidir. Daha üçgen bir profile sahip olabilirler, bu da eğilmiş haldeyken daha büyük bir temas yaması verir. [15]Bu lastikler üreticiler tarafından cadde için önerilmemektedir ve sokakta daha kısa ömürlü olduğu bilinmektedir. Lastiğin üçgenleştirilmesinden dolayı merkezde daha az temas yaması olacak ve lastik uzun süre düz yolculuklarda kullanıldığında lastiklerin düz bir noktayı daha çabuk geliştirmesine ve hiç basamağa neden olmamasına neden olmaktadır. ıslak. Yarış kayakları her zaman daha yumuşak bir kauçuk bileşiminden yapılır ve sokak lastiklerinden normalde çalıştığı sokak lastiklerinden daha yüksek bir iç sıcaklığa kadar kadar çekiş sağlamaz. Çoğu sokak sürüşü, özellikle soğuk iklimlerde ve ilkbahar ve sonbaharda kaygan lastiğin optimum lastik sıcaklığını korumak için lastik üzerinde yeterli miktarda sürtünme oluşturmaz.

Buz devriyesinde kullanılmış sivri uçlara sahip Studded ön lastik

Kapalı yol lastikleri, gevşek kir, çamur, kum veya çakıl üzerinde maksimum kavrama için şık ve derin basamaklara sahiptir; bu lastikler döşeli yüzeylerde daha az kararlı olma eğilimindedir.

Turing lastikleri genelde daha dayanıklı lastiktir. Daha uzun sürebilir, ancak optimal çalışma sıcaklıklarında spor lastiklerinden daha az sağlam tutuş eğilimi gösterirler . Bunun yerine getirilmesi, tur lastiklerinin genellikle düşük sıcaklıklarda daha fazla tutuş sundukları anlamına gelir, yani bir spor lastiği asla optimum çalışma sıcaklığına erişemese de soğuk veya kış koşullarında sürüş için daha uygun olabilirler.

Özellikleri

Motosiklet lastiklerinin bir motosikletin performansını, kullanımını ve stabilitesini etkileyen birkaç özelliği vardır.

Yuvarlanma direnci, lastik düz bir yüzeye yuvarlandığında oluşan direncidir. Motosiklet lastiklerinin yuvarlanma direnci katsayıları yaklaşık 0.02'dir. [1] Enflasyon baskıları arttıkça ileri hızla ve azalmayla eğilim gösterir. [1]

Köşe kuvveti viraj alırken araç lastiğinin ürettiği yanal (yani yol yüzeyine paralel) kuvvettir. Motosiklet lastiklerinin köşe kuvvet katsayıları, artan dikey yük, artmış enflasyon basıncı ve artan sıcaklık ile azalma eğilimi gösterir.

Camber itme kuvveti, kamber açısı ve sonlu temas yaması nedeniyle yuvarlanan lastiğin hareket yönüne dik olarak üretilen kuvvettir .

Pnömatik iz, sert bir yüzeye yuvarlanan uyumlu lastiklerin oluşturduğu izi benzeri bir etkidir ve bir turda olduğu gibi yan yüklere tabidir. Yan kaymanın sonuçtaki viraj alma kuvvetinin temas yamasının geometrik merkezinin arkasında olması mesafedir .

Gevşeme uzunluğu, bir kayma açısının ne zaman başlandığı ile viraj alma kuvveti sabit durum değerine ulaştığı arasındaki gecikmeyi tanımlar .

Çift bileşik lastikler

Yaklaşık 2005 yılından bu yana pek çok üretici, merkezi daha sert, uzun ömürlü "kauçuk" ve kenarları yumuşak malzemeden yapılmış, çoğu zaman silikonlu olmak üzere arka lastikler üretmektedir. Çoğu yol bisikleti üreticisi, kanıtlanmış performans avantajlarından dolayı bu çift bileşik lastikleri standart donanım olarak belirtmektedir. Tek komponentli lastikler, yan parçalar aşınmadan önce orta şeridi aşındırmaya meyillidir. Daha yumuşak yan malzemenin üstün tutuşu, çift bileşik yapıda daha geniş açılarda daha iyi tutuş sağlar.

Size en yakın motosiklet mağazasından dilediğiniz motosiklet lastiğini alabilirsiniz.

Hız ve inşaat

Dört lastikli araçlardaki gibi motosikletin lastikleri, bir lastiğin genişliğini, yükseklik / genişlik en boy oranı, lastik çapı, yük indeksi ve hız derecesini tanımlayan bir lastik koduna sahiptir. [16] En yaygın olanları:

3 basamaklı sayı : Lastiğin "nominal kesit genişliği" (milimetre cinsinden); Her iki dış kenarın en geniş noktası.

/ : Karakter ayrımı için eğik çizgi karakteri.

2 veya 3 basamaklı sayı : Yanağın yüksekliğinin lastiğin toplam genişliğine "en / boy oranı" yüzdesi olarak.

Lastiğin kumaş karkasının imalatını gösteren isteğe bağlı bir harf:

B : önyargılı kemer (yan duvarlar sırtın aynısıdır, sert bir sürüşe neden olur)

D : köşegen

R : radyal

atlanmışsa, o zaman çapraz kat lastiktir

2 basamaklı sayı : Lastiğin tekerleğin inç cinsinden çapı, lastiğin oturması için tasarlanmıştır.

2 veya 3 basamaklı sayı : Yük indeksi; aşağıdaki tabloya bak

1 veya 2 basamak / harf kombinasyonu : Hız oranı; aşağıdaki tabloya bak

Yük Endeksi

LI kilogram LI kilogram LI kilogram LI kilogram LI kilogram

19 77,5 36 125,0 53 206 70 335,0 87 545,0

20 80,0 37 128,0 54 212,0 71 345,0 88 560,0

21 82,5 38 132,0 55 218,0 72 355,0 89 580,0

22 85,0 39 136,0 56 224,0 73 365,0 90 600.0

23 87,5 40 140,0 57 230,0 74 375,0 91 615,0

24 90,0 41 145,0 58 236,0 75 387,0 92 630,0

25 92,0 42 150,0 59 243,0 76 400,0 93 650,0

26 95,0 43 155,0 60 250,0 77 412,0 94 670,0

27 97,5 44 160,0 61 257,0 78 425,0 95 690,0

28 100,0 45 165,0 62 265,0 79 437,0 96 710,0

29 103,0 46 170,0 63 272,0 80 450,0 97 730,0

30 106,0 47 175,0 64 280,0 81 462,0 98 750,0

31 109,0 48 180,0 65 290,0 82 475,0 99 775,0

32 112,0 49 185,0 66 300,0 83 487,0 100 800,0

33 115,0 50 190,0 67 307,0 84 500,0 - -

34 118,0 51 195,0 68 315,0 85 510 - -

35 121,0 52 200,0 69 325 86 530,0 - -

Hız oranı [16]

Değerlendirme Hız (km / s) Hız (mph)

Moped 50 30

J 100 62

K 110 69

L 120 75

M 130 81

P (or-) 150 95

S 160 100

R, 170 105

S 180 113

T 190 118

U 200 125

'H 210 130

V 240 150

W 270 168

Z 240'ın üstünde 150'nin üstünde

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.