Motosiklet Lastikleri Hakkında Önemli Temel Bilgiler
Lastikler yağ kadar, motosikletteki benzin kadar önemlidir. Lastikler konusunda temel bilgimizin olması iyi bir sürücü olabilmek için gereklidir.

Motosiklet lastikleri çapları ve aspect oranlarına göre ölçülendirilir. Çap ölçü işinin kolay kısmıdır, örnek olarak motosikletinizin jantının çapı 17 inç ise çapı 17 inç olan bir lastik alırsınız. 

Aspect oranı ise lastiğin yan duvarlarının genişliği ile yüksekliği arasındaki oranıdır. Ölçüsü 160/70 olan bir lastiğin yan duvarlarının genişliği 160 mm ve yan duvarlarının yükseliği 160 mm'nin %70'i, yani 112 mm olacaktır. 

Spor motosiklerde daha çok aspect oranı düşük olan lastikler kullanılır. 190/50 ölçüsünün sıkça rastlandığı bu tip motorikletlerde aspect oranının bu derece düşük olmasının nedeni motosikletin virajlarda yana yatması halinde lastiğin şeklini bozmadan yola devam edebilmesidir.

Harfler Hız Sembolü / Sayılar ise Hız

J 100 
K 110 
L 120 
M 130 
N 140 
P 150 
Q 160 
R 170 
S 180 
T 190 
U 200 
H 210 
V 240 
W 270 
Y 300

Motosiklet lastiğinin ebatı dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer niteliği de hamurudur. Lastiğin hamuru, lastiğin tüm karakterini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Çeşitli hız aralıklarına göre hazırlanan hamurlar lastiğin üzerinde bazı hız sembolleri ile belitilirler. Hız sembolleri o lastiğin güven içinde yapabileceği en yüksek sürati temsil eder. 

Bu hızdan sonra lastikte yapısal bozukluklar ve bazı dengesizliklerin meydana gelmesi mümkün olduğundan bu hızların üstünde çıkmak tamamen sürücünün kendi sorumluluğunda alacağı büyük bir risk olacaktır. 

Bir lastik ebatı örneği vermek gerekirse 130/70 H17 ebatlı bir lastik en fazla 210 km/saat hıza çıkması tavsiye edilen, 17 inç çapında, 130 mm genişliğinde ve 91 mm yüksekliğinde yan duvarlara sahip olan bir lastiktir.


Lastik konusunda bir diğer önemli konu da lastiğin üretim tarihidir,o da genelde lastiğin yanak kımında DOT sembolünden sonra belirgin bir çerçeve içinde hafta ve üretim yılının son ikirakamı şeklinde yazar (örn.[2200]=2000 yılının 22. haftasında üretildiğini gösterir, [805]=2005 yılının 5. haftasında üretildiğini gösterir)

Lastik kauçuk bazlı bir parça olduğu için kullanılmasada zamanla özelliğini esnekliğini yumuşaklığını yitirir,yoltutuşu azalır.bu yüzden üretim tarihinden itibaren 4-5 yıl geçtiğinde km ye bakılmaksızın değiştirilmesi tavsiye olunur


Lastiğe zarar veren unsurlar:

1. Direk güneş ışını
2. Lastiğin üzerinde kalan yağ, solvent, mazot, petrol türevleri ve deterjan kalıntıları
3. Lastik havası içindeki oksijen ve nem.
4. Havasız ve 0 derece altındaki ısılarda muhafaza(Lastik sertleşir).
5. Direk betonla temas etmesi

Aşağıdaki koşullarda motor kullanılmamalıdır.

1. Normal basınç değerlerinden 2-2.5 psi daha fazla hava basın
2. Güneş ışınları ve direk betonla temasını kesin
3. On günde bir ileri geri hareket ettirin.
4. Lastikleri iyici yıkadıktan sonra muhafazaya alın ve mümkünse pudra, sulandırılmış arap sabunu yada vazelinle ince bir tabaka kaplayın
5. Lastik havalarını tamamen boşaltıp nitrojen basın.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.