Motosiklet Montu 4 Mevsim mi Kışlık mı Olmalı?

Motosiklet Montu 4 Mevsim mi Kışlık mı Olmalı?

Motosiklet montu, motosiklet kullanırken olmazsa olmaz motosiklet giyim ürünlerindendir. Genellikle omuz, dirsek ve sırt bölgelerinde korumaları bulunan, nadir olarak göğüs koruması da içeren bu ekipman, vücudumuzun önemli bölgelerini koruma altına alması sebebiyle, kesinlikle ihmal edilmemelidir. 

Motosiklet montunun dış malzemesi ne olmalıdır?

Motosiklet montumuzu seçerken önümüze gelen bir sürü soru vardır. Motosiklet montunun dış malzemesi ne olmalıdır, bunlardan ilkidir. Birçok kişinin aklına motorcu montu deyince, deri motosiklet montları gelmektedir. Deri, malzeme olarak koruyuculuğu en çok olan malzemedir ancak dezavantajları da yok değildir. Öncelikle, deri bir montta hava durumuna uyum sağlama bir hayli zordur. Genellikle sıcakta terletir, soğukta üşütür. Ancak bazı deri motosiklet montlarında tekstil karışımı kısımlarla bunun önüne son derece iyi bir şekilde geçilmektedir. (bkz Revit Ignition Deri Mont)

Hangi motosiklet türüne hangi motosiklet montu?

Motosiklet montu seçimi yaparken, motosikletinizi türü de çok önemlidir. Mesela CBR 1000RR, Hayabusa, Yamaha R1 gibi yüksek hızlar yapan bir supersport motosiklete sahipseniz, kesinlikle deri motosiklet montu kullanmalısınız. Ama uzun yol yapmayı seven, her türlü hava durumunda motosikletinizi kullanmayı tercih eden bir tarzınız var ve touring ya da enduro türü bir motosikletiniz varsa, o halde farklı hava koşullarında size farklı iklimlendirme sunabilen ve aynı zamanda sizi iyi bir şekilde koruyan bir motosiklet montu tercih etmenizi tavsiye ederiz.
Motosiklet montunuzu seçerken, ürün bilgilerini okuduğunuzda genellikle 4 Mevsim, Kışlık, Yazlık gibi ibareler görürsünüz. Peki her mevsim giymek istediğiniz bir ürünü 4 Mevsim Motosiklet Montları arasından seçmek mi daha kullanışlıdır, yoksa kışlık bir mont, yazlık bir mont mu almak daha iyidir? Genellikle 4 Mevsim olduğu söylenen montlar kışlığa dönük montlardır ve eğer yazın sıcak geçtiği bir bölgede motosiklet kullanıyorsanız sizi mutlaka terletecektir. Bu durumda size tavsiyemiz, mutlaka yazlık file bir mont da almanızdır. Kış içinse, iç astarı çıkabilen kışlık bir mont alırsanız, bahar aylarını da rahatça geçirebileceğiniz bir mont almış olursunuz. 
Kışlık motosiklet montunuz içermesi gereken özellikleri sebebiyle, yazlık montunuzdan daha pahalı olacaktır. Ama burada dikkat etmeniz gereken nokta, sizi özellikle soğuktan ve yağmurdan düzgün şekilde koruyacak bir monta sahip olmanız gerektiğidir. Sözgelimi goretex dış malzeme ya da iç membrana sahip bir motosiklet montu seçerseniz, bunu sağlamanız neredeyse kesindir. Goretex bu anlamda kullanılan ve en iyi sonuç veren lisanslı bir malzemedir ve bu sebeple de kullanıldığı ürünler diğerlerinden daha pahalıdır. Sadece en üst seviyedeki bir kaç motosiklet montunun dış malzemesi goretex malzemedendir. Buna örnek gösterebileceğimiz ürünler arasında Rukka motosiklet montları, Revit Dominator, Dainese D-Explorer gibi motosiklet mont modelleri vardır. Bunlar dışında kalan goretex mont modellerinde iç membran goretexdir. 
Bir çok motosiklet markası da goretex benzeri malzemeler için arge çalışması yapmış ve isimlerle lisanslamıştır. Sözgelimi Dainese'nin D-Dry, Revit'in Hydratex, Spidi'nin H2Out modelleri Goretex'e yakın performans vermektedir. Burada sadece su geçirmezlik değil, malzemenin ve dolayısıyla vücudumuzun hava alabilirliği de önem taşımaktadır. Çünkü kışlık montunuz sizi terletiyorsa, göğüsten rüzgarı aldığınızda hasta olmanız kaçınılmaz demektir. 

 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.