Motosiklet Montu Neden Önemlidir?
Motosiklet Montu Neden Önemlidir?

Motosiklet aksesuarları arasında en önemlisi nedir diye sorulduğunda ilk akla gelen kask olur fakat en az kask kadar elzem olan bir diğer aksesuar şüphesiz motosiklet montu olmaktadır. Motosiklet montu; boyun, omuz, sırt ve bel bölgesini korumayı hedefler. Tam koruma sağlanması için elbette motor montunun malzemesi, kumaşı çok önemlidir. Motosiklet montlarında genellikle Corduro kumaş tercih edilir. Bu kumaş omuz ve sırt bölgesinde darbelere karşı koruma sağlarken ön bölümde sürtünme, sürüklenme gibi durumlarda ortaya çıkan aşırı ısınmayı engeller. Kaza anlarında sık sık karşılaşılan sürünme, en az darbe almak kadar büyük zarar verir sürücüye. Yaz – kış mevsim ayrımı yapılmaksızın motosiklet montu giyilmesi önerilir.


Motosiklet montu seçerken en önemli şey daima darbeler ve sürünmelere karşı koruma sağlayıp sağlamayacağı olmalı. Zira asfalt zeminde sürünme, başka bir araç ile çarpışıp darbe almak ölümcül sonuçlar doğurabilir. Motosiklet montları bu iki sebeple büyük önem teşkil eder. Montlar yaz ve kış mevsimlerine göre farklılık gösterdiğinden mevsim geçişlerinde mont koruması sağlanabiliyor. Yaz veya kış fark etmeksizin tüm motor montları omuz, boyun, sırt, bel ve dirsekleri koruyup, sürünme sonucu gelişen ısınmayı engellemelidir. Kışın iç destekli montlar bulunuyorken yazın hava alabilen kumaşlardan yapılan fakat aynı güvenliği sağlayan montlar bulunuyor. Motosiklet montu giymemek sadece kaza anlarında tehlikeli değildir, uzun ve hıza dayalı sürüş tecrübelerinde de önemlidir. Hıza dayalı yolculuklarda rüzgâr aynı oranda şiddetli olduğundan motoru kullanan kişi rüzgâra karşı savunmasız durumunda kalabiliyor. Bu durum hem motor sürüş keyfini düşürüyor hem de kişinin sağlık problemleri yaşamasına sebebiyet verebiliyor.

Hava koşulları ve güvenlikli bir yolculuk için motosiklet montu kasklar kadar önemli. Her sürücünün bunu dikkate alarak yaz ve kış için olmak üzere iki adet motosiklet montu sahibi olması öneriliyor. Montlar; güvenli, şık ve farklı tarzlarda tasarlandığı için her sürücü kendine uygun mont bulma şansına sahip oluyor. Motosiklet kaskı, montu, eldiveni ve montu için Türkiye’nin en büyük sanal motor aksesuarı mağazası olan motosikletaksesuarlari.com güvenli bir alışveriş keyfi sunuyor.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.