Motosiklet Montunda Korumanın Gerçek Anlamı Nedir?
Korumanın gerçek anlamı sadece korumalarının olması değil, malzemesinin niteliğidir. Darbe işin ilk bölümü. Kumaşın özelliğide düşerek sürtünme sırasında sıcaklığa dayanıklı olmasıdır. Biraz terlemek yanmaktan iyidir. Hava şartlarından koruyan montlar ikinci bir konudur. Asfalt hangi motordan düştüğünüzü umursamaz. Fazla terliyorsanız hava kanalları düzgün olan montları tercih edin.

Özellikle reflektif özelliği olan motosiklet montlarını tercih ederseniz, trafikte görünürlülüğünüz %37 oranında artacaktır.

Motosiklet montları ve ceketleri seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden biride beden ölçüleridir. İnternet'ten alacaksanız, Beden ölçüleri rehberinde yer alan bilgiler ışığında siparişinizi vermenizi öneriyoruz. 

Motosiklet montu ve ceketinizin yaz ve kış için ayrı almanızı ve sürüş güvenliği için beden seçiminde dikkat etmenizi öneririz. Ama artık mevsimlik montlarıda tüm hava şartlarında kullanabileceğinizi unutmayın. Çünkü kat kat birbirinden ayrılan katmanlara sahiptirler. Islaklık emici, sıcaklığı dengeleyici ve üst kat hava almanızı sağlayacak cepleri ve file bölümleri bulunmaktadır.

Yıkamak istediğinizde yıkama şartlarına bakarak çamaşır makinasına atınız.

Motorcu montları, malzemelerine göre, korumada en iyiden en düşük seviyeye göre şöyle sıralanır:

DERİ MONTLAR (en iyi koruyan) > TEKSTİL > YAZLIK FİLELİ MONT (en az koruyan)

Sıcak havalarda kullanım rahatlığına göre sıralama ise şöyledir: FİLELİ > TEKSTİL > DERİ

Günümüzde deri montlardaki bu eksi özelliği düzeltmek için, havalandırma kanalları yapılmaktadır. Deri montlar motosiklet montları arasında her zaman en pahalı fiyatlı olanlardır.

Tekstil montlarda ise, Superfabric, Cordura (sürtünmeye dayanıklı) ve Kevlar gibi özel üretim materyallerden faydalanılmaktadır.

Superfabric denilen son teknolojiyle üretilmiş özel malzemeler, Goretex, Sheltex, Nanotech, Coldblack gibi özel malzemelerdir. Bunların her biri farklı amaçlarla üretilmiş ileri teknoloji ürünleridir. Goretex %100 su geçirmez ve hava alabilme özelliği yüksek, en tercih edilen ve en pahalı montların yapıldığı malzemedir.

Kevlar; yırtılmaya, çizilmelere, kesilmelere, ısıya ve soğuğa karşı olağanüstü güvenlik sağlayan insan yapımı bir malzemedir. Bire bir çelikten beş kat daha güçlüdür. 400c° dereceye kadar ısı teşkil eden ateşe dayanıklıdır. Kevlar kumaşı tamamen makinede yıkanabilir, makinede kurutulabilir bir niteliktedir. Özel bir bakıma ihtiyaç duymaz, üstte şık durur. Kullanımı rahattır. Cilde zarar vermez ve en önemlisi, işe yarar.

Fileli kumaşlardan üretilmiş montlar ise sizi en az korur ancak yazlık kullanım için en iyisi bunlardır. Fileli mont kullanırken içine kevlar t-shirt giymeniz iyi olabilir.

Motosiklet montlarında standart olarak omuzlarda ve dirseklerde korumalar olur. Daha iyi olanların sırtında sert ya da yumuşak koruma olur. Çok azında da göğüs koruması bulunur. Montlarda ense kısmında bulunan ve hörgüç diye adlandırılan kısmın amacı koruma değil, aerodinamizm'dir, bu sebeple ki yalnızca pist ve yarış amacı ile üretilmiş, birleştirmeye müsait deri mont/pantolon setlerinde ya da tulumlarda bulunur. Koruma için herhangi bir etkisi ya da dayanıklılığı bulunmamaktadır.

Eğer montunuzun korumalarının yeterli olmadığını düşünüyorsanız, sonradan monta dikilebilen ve normal kullanımda yumuşak ancak darbe aldığında sertleşen korumalar kullanabilirsiniz.

Korumalarda aramanız gereken özellik CE belgeli olmasıdır. Montunuzun üretim özelliklerinde bu ibareyi mutlaka aramalısınız.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.