Motosiklet Tamiri Hususunda Bilgiler
Motosiklet tamiri hususunda bilgiler
Ufak arızaların olduğu zamanlarda bilmeden yapılan müdahale, arızanın daha da büyük sorunları doğurmasına ve masrafların artmasına sebep olur. Bu nedenle hap bilgileri ele alarak, karşılaşacağınız aksiliklere müdahale şeklini öğreneceğiz.
Motosiklet tamiri:
Akünün bittiği zamanlar motorun çalışması açısından başka bir motordan takviye gerekir. Ancak takviye yanlış olursa, motordaki aksilikler büyür. Bu sebeple şunlara dikkat edelim:
1.       Aynı kapasitede bir aküden transfer sağlayın –akülerle ilgili bilgilendirme üstlerinde var-
2.       Motorların birbirine değmemesi lazım. Elektrik akımı motorlar üzerinde gerçekleşir.
3.       Gereksiz lamba ve diğer aksesuarların iki motorda da kapalı olduğundan emin olun.
4.       Transfer kablosunun pozitif (+) ucunu (kırmızı) doldurulacak akünün pozitif (+) ucuna, diğer ucuysa dolu akünün pozitif (+) ucuna bağlayın. Kablonun negatif (-) ucunu da (siyah) yükleme aküsünün negatif (-) ucuna bağlayın. Siyah kablonun negatif (-) ucunuysa hareket etmeyen metal bir parçaya veya silindir bloğuna tutturun. Kabloyu boş akünün eksi (-) terminaline bağlamayın.
5.       Bu bağlantılar tamam olduktan sonra, motoru çalıştırmanız yeterlidir.
Bujiler…
Bujilerin çalışmaması durumunda ateşleme az olur. Bu da benzin sarfiyatının artması anlamına gelir. Zaten motor normalin üzerinde benzin harcıyorsa, ateşleme kaçağı olduğunda, performansı zayıfladığında, buji değiştirilmelidir.
Motosiklet tamiri hususunda özellikle buji ve akü konularına önem verin. Motorun performansının iyi olması için şart olan konular bunlardır.
 
 
 
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.