Motosiklet Yıkama Talimatları
Motosiklet Nasıl Yıkanır ?

Motosiklet tazyikli su üreten makineler ile yıkanmamalı, zoraki yıkanacak ise soğutucu radyatör peteklerine, elektronik aksamlara, kilometre saati üzeri su sıkılmamalı, elektronik devre ve röleler korunmalıdır.

Egzoz susturucu içine su kaçmaması için susturucu çıkışı tıkaç ile kapatılmalıdır.
Sıcak motora ve fren disklerine kesinlikle su tutulmamalıdır.
Yeni yıkanan motorun üzerindeki sular silinmeli ve kurutulmalıdır.
Yıkama sonrası hemen kullanılan motosikletlerde, üzerinde kalan suların akması neticesinde virajlarda ve ani durumlarda kaymalar sebep olabilir.

Periyodik zamanlarda motorun boyası koruyucu cila ile temizlenmeli, siyah plastik aksamlara cila sürülmemelidir.

Plastik aksamları piyasada satılan kaliteli plastik temizleyicileri ile temizlenmelidir.

Yıkamanın temiz sünger ve piyasada satılan ucuz marka saç şampuanlarıyla yapılmasında fayda vardır.


motoregitim.net'ten alıntıdır

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Motor yıkamak özen ister
Motosiklet yıkamak öyle çamaşır-bulaşık yıkamaya benzemez. Ciddi bir motivasyon ister. Özen ister. Ben motorunu orada burada dört teker yıkamaya alışmış adamlara yıkatıp, yıkanırken de seyredenleri anlayamıyorum. Böyle bir dinlenceyi, kafa boşaltmayı, böyle bir ruh gıdasını nasıl kaçırırlar? Bir kere öyle basınçlı su filan iyi gelmez motosiklete. Kovayla en fazla hortum suyuyla yıkanmalı. Sonra öyle yer süpürme fırçası falan da bozar motoru, yakışık almaz yani. Güzel, temiz ve iri bir sünger edinmelisiniz. Bunun dışında kurulama bezlerini de unutmayalım, mümkün mertebe tüy bırakmayanlarından. Zinciri gaz ve küçük bir fırçayla temizleyip tekrar yağlamayı da unutmayın. Hatta durum vahimse grenajları da çözüp daha gözle görünmeyen yerlere de ulaşıp, ruhunuzun bile temizlendiğini hissedebilirsiniz. Kendinizi kaptırıp dağıtmayın da motoru. Sonra toplamak zor oluyor.. Vallaha durmayın deneyin bakın nasıl kafanız dağılıyor. Temizlik bittiğinde öyle hafiflemiş hissediyorsunuz ki kendinizi... Bu noktada korkulacak bir şey yok.. Motora kısa süreli binebilirsiniz. Temizlik yaptıktan sonra birikmiş suların da gitmesi için motorla bir tur atmak zaten motor yıkamanın rajonundandır. Vallaha benim bildiğim en sıkı rehabilitasyon yöntemlerinden biri bu... Sizin bildiğiniz başka şeyler varsa bilemem. Ben bunu test eder ve onaylarım. Eh, artık bana müsade, ben bir motorumu yıkayayım..

Ayşe Şule Bilgiç


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Her Motosiklet Şımartılmak İster

Motosikletler ile gerçek motosiklet sevdalısı arasında her zaman özel bir bağ vardır. Hele bu sevdalı kendi motoruna kavuştuğunda artık onların arasında kolay kolay kimselerin bozamayacağı bir duygusallık hasıl olur. Hatırlıyorum ki ilk motorumu aldığımda, binmediğim zamanlarda bile saatlerce motorumun yanında durup ona bakıyordum. 

Üzerine konan bir toza bile tahammülüm yoktu. Hala da çok sevmem kirli motorları, gelin siz de sevmeyin.
 

Motosikletler De Küser

Çünkü ilgi gösterilmeyen motorlar küser. Ona ruhsuz, metal bir külçe muamelesi yaptığınız an büyük bir hatanın içinde olduğunuzu unutmayın. Sizi kilometrelerce, sağlıklı ve konforlu bir şekilde sırtında taşıyacak olan motosikletinizi zaman zaman, hatta mümkünse her fırsatta şımartmakta, onun gerekli bakımlarını yapıp, silip parlatmakta sayısız fayda var. Peki bir motosiklet nasıl şımartılır?


Öncelikle motosikletinize bu şımartma işlemi için en az 3 saatinizi ayırın. Bu sizin için de gerçek bir rehabilitasyon olacaktır. Bu 3 saatlik şımartma seansı başlamadan önce de bir ön hazırlık yapmanız ve kullanacağınız ekipmanları temin etmeniz ya da hazırlamanız gerekir. Peki nedir bu şımartma ekipmanları? En basit hali ile şunları sayabilirim. 


1) Tercihen bolca akan hortum ile kullanabileceğimiz şebeke suyu, olmazsa birkaç kova su. 

2) Motosikletinize layık gördüğünüz mis kokulu genel kaporta temizlik şampuanı(bu motosikletler için özel üretilen şampuanlardan olabileceği gibi, yumuşak bir sıvı sabun ya da bildiğimiz insan şampuanı da iş görür)

3) Küçük bir fırça(diş fırçası uygundur)

4) Köpürtmek için irice bir sünger parçası,

5) Kurulama bezleri (Tercihen bol miktarda)

6) Plastik yüzeyler için parlatıcı

7) Pasta cila

8) Egzoz temizleme kimyasalı (Pek çok markanın mevcut)

9) Gaz yağı

10) Motosikletin altına girebilecek alçaklıkta bir legen 

11) Zincir yağı

12) Bir boş kov


Bu ekipmanları siz kendi zevkinize ve keyfinize göre geliştirebilir ve bu şımartma seansını kendinize özel bir hale getirebilirsiniz. Bence bir sakıncası yok yani. 

Peki ne yapacağız bu malzemeleri? Öncelikle şımartılacak motosiklet hareket alanı uygun düz bir zemine alınır. Tercihen pembeleşinceye kadar, orta ateşte, ay ne diyorum ben ya, tercihen orta sehpaya alınır. Orta sehpanız yoksa eziyet bol demektir. Orta sehpada ’aman allahım sahibim beni şımartacak sanırım’ diye yüreği güp güp atan ve yanakları bir güzel pembeleşen motosikletinizi ilk iş biraz ıslatmak olacaktır. Islanan motosikletimizi kovaya koyduğumuz yarım su ve şampuan karışımı ile, sünger yardımıyla köpürtüp, kaba kirlerin, pis ve pasakların yere süzülmesi bir güzel izlenir. Duru su ile köpükten arındırılıp kurulama bezleri ile her yeri mıncıklanan şanslı motosiklet için şimdi hassas bölgelere dokunma, ayrıntı ile uğraşma vakti gelmiştir. Bu esnada nacizane tavsiyem telefonlarınızı kapatın. Ve motosikletinizle aranızdaki duygusal kıpraşımları hissetmeye ve bu anın tadını çıkarmaya çalışın.


Zincir Önemli : Motosikletin kaba temizliği bittikten sonra ilk iş zincir belasına çeki düzen vermekte. Bela dediğime bakmayın, konu motosiklet olunca buna da tatlı bela diyebiliriz. Şimdi ekipmanlarımızı dizdiğimiz tarafa doğru, leğen, gaz yağı, diş fırçası, zincir yağı bir adım öne çıksın diye bağırmamız gerekiyor. Öne çıkan bu malzemeyi nasıl kullanacağız? Önce küçük leğenimizi zincirin altına gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Gaz yağı ve fırçayı elimize alıp fırçayı gaz yağına batırmak ve zincirin üzerindeki tortulaşmış yağları sökmek için var gücümüzle çabalıyoruz. Akan yağlar ise önceden akıl edip aşağıya yerleştirdiğimiz leğene aktığı için çevre ile de hala dost olduğumuzu söyleyebilirim. Bu arada gaz yağı yerine piyasada satılan zincir temizleme ürünlerini de kullanabilirsiniz. Bence deneyin hangisi hoşunuza giderse zincir şımartma işlemini onunla yaparsınız. Temizlenen zinciri zincir yağımız ile bir güzel de yağladığımızda bu işlem de gerçekleşmiş demektir. Bu arada ortalama her 200-300km.de bir zinciri yağlamak zincirin ömrünü uzatmak için önemlidir, unutmayın.

Zincir Yağlayıcı Sistem: Eğer şu periyodik olarak zincir yağlama işi canınızı sıkıyorsa Loobman adlı bu sistemi yarım saatinizi ayırıp motosikletinize monte edebilirsiniz. Her motosiklete uygulanabilen bu basit sistemi her yağ ile kullanabiliyorsunuz. Yapılan bir araştırmaya göre normal yöntemlerle ömrü 18 bin mil olan zincir bu sistemle her gün kendiliğinden yağlanarak 27 bin mil kullanılmış. Ayrıntılı bilgiyi www.chainoiler.co.uk sitesinde bulabilirsiniz.

Egsozlar Pırıl Pırıl: Egsoz motosikletin en eski görünen parçasıdır her zaman. Buram buram yanan zavallıcık ne yapsın, doğal olarak sararıp soluyor. Ancak onu da parlatmak, pırıl pırıl tutmak imkansız değil. Piyasada özel egzos temizlemek ve parlatmak için satılan ürünler hiç de fena sonuç vermiyor. Bakın fotoğrafta bir örneği de var. Zafer Turu : Üstünden yük kalkmış gibi hafifleyen, kendini aktif dinamik ve heyecanlı hisseden motosikletinizle, kask takıp, mont ve diğer ekipmanlarınızı da giymek koşulu ile küçük bir tur atmak gerekir. Yok yok yanlış anlamayın daha işimiz bitmedi. Çok küçük bir turdan bahsediyorum, şöyle bir dönüp gelmek bahsettiğim. Sebep mi? Kuruladığınız sandığınız ama her yerine su girdiği ve hareket etmediği sürece çıkamayı düşünmeyen yerlerdeki suları da çıkarabilmek ve yıkama işlemi sırasında sağlıksız bir durumun ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için. Bunu yaparken genel düşünce ’aman bi dönüp gelicem ne kaskı ne montu yahu?’ dur da o yüzden kaskınızı ve montunuzu giymek sureti ile dedim. Bu turun adına Zafer turu diyorum ben. Vibrasyon ile motorun gözle göremediğimiz yerlerindeki sular da kendini dışarı atıktan sonra, olay mahaline geri dönüldüğünde kaporta da az önce özene bezene sildiğiniz pek çok yerde lekeler göreceksiniz. Kuru bir bezle bu lekeleri de kuruladıktan sonra ince işçiliğe, pasta cila işlemine ve plastik yerlerin parlatılması işlerine dalabilirsiniz. Lastikler için önemle söylemek istediğim şey lastikleri parlatayım, ışıl ışıl olsun derken, lastiğin yerle temas eden yüzeylerine de bu parlatıcılardan süreyim demeyin, hatta yanaklarını parlatırken alta doğru akmasına izin vermeyin, çünkü bunu atlarsanız bu şımarma esnasında fazla şımarttığınız lastikler yerle tutunma işlevini gerçekleştirmeyecek ve ilk zafer turunuzda muhtemelen kendiniz yerde bulacaksınız demektir. 

Benim bu anlattığım şımartma işlemini istediğiniz kadar teferruatlandırabilir, kişiselleştirebilirsiniz. Unutmamak gereken en önemli şey; her motosikletin bu şımartılmayı hak ediyor olması. Motosikletinizi şımartın!


Ayşe Şule Bilgiç
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.