Motosiklet Zincir Germe
Motosiklet zincir germe işlemini düzenli olarak yapmalıyız. Yoksa şanzımanı yiyip, bitiririz. Motosiklet zincir dişlileri ters yay şeklinde bir form almaya başladığında, hem dişli, hem de zincir değiştirilmelidir. Tekerlek milindeki maşa üstünde ölçüm çizgileri vardır. Oraya bakılıp, son çizgiye gelmişse, zincir değişmelidir. Motosiklette sert gaz kullanma, fazla gergin zincirde çift kişilik binmeler, motosiklet zincirini yıpratır.
 
Zincir ömründe dikkat etmemiz gereken dişliler vardır. Bu dişliler 2 tanedir ve zamanla zincirle aşınır. Bunlar hem önde, hem arkadadır. Her motosiklet için bir germe miktarı vardır. Bu katalogda belirtilmiştir.  Eğer katalogda belirtilmemişse, bu kabaca 1,5-2 cm'dir. Çok fazla germek, zincirin daha çabuk bollaşmasına sebep olur.
 
Motosiklet kullanıcısı üzerinde otururken, arka amortisör bir miktar çöker ve zinciri gerer. Eğer artçı (motosiklette arkaya oturan kişi) biniyorsa, biraz daha pay bırakılır. Hareket halindeyken, motosiklet zinciri durmadan atlama yapar. Zincirin bol oluşunu burdan anlarız.
O-Ring'li O-Ring'siz zincirler vardır. Eğer motosiklet zincirinden yüksek performans almak istiyorsanız, O-Ring'li zincir kullanmalısınız. Ayrıca, zincir ayarı için yer kalmadığında, bakla çıkarmayın, bunun bir yararı olmaz.
Motosiklet zincirinizi uzun yolculuklarda, gün sonunda kontrol edin. Gerecek yer kalmadıysa, çok fazla boşluk varsa, bu da zincirin bittiğine alamettir. 
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.