Motosiklet Zinciri Bakımı
MOTOSİKLET ZİNCİRİ BAKIMI
 
 O-Ring'li motosiklet zincirlerinin O-Ringsiz  zincirlerden farkı nedir?  O-ring’li zincirler, eski zincirlere kıyasla daha geniştirler. Genişliğin nedeni,   baklaları birbirine bağlayan pimlerin  iki ucunda da keçe (o-ring) bulunmasıdır.  Keçeler,  üretim sırasında konulmuş olan  gres yağını tutmaya yararlar.  Baklaların çalıştığı yatak denen  bölgenin yağlanmasını sağlarlar.O-ring' li zincirler diğer zincirler kadar yağlanmaya gereksinim duymazlar.
 
O-ring’li zincirlerin bakımı nasıl yapılmalıdır?
Bu motosiklet  zincirleri  temiz tutulmalı,  keçelerin (o-ring) olduğu alanlar,  toz, pislik ve oksitlenmeden korunmalıdır. O-Ring'li zincir kurudukça,  düzenli olarak yağlamalıdır.  Böylelikle, havadaki nemin yaratacağı  oksidasyon da önlenecektir. Eski tip zincirlerde  pim ve bakla arasındaki yataklarda yağ yoktur ve buraya toz, pislik, çamur gibi maddeler kolayca girer.  Onun için,  fazla bakıma ve yağlamaya gereksinim duyarlar. Hangi tür motosiklet zinciri olursa olsun, yağlamadan önce  temizlemek gerekir.  Temizlemeden yağlarsak,  varolan pislik ve çamur  zincire iyice yapışacaktır.
 
Bakım ne zamanda bir yapılmalıdır?
Yaklaşık  500 km.’de zincirinize bakın.  Eğer çamurlu,  yağışlı bir havada motosikletinizi kullanıyorsanız,  500 km.’de, otobanda gidiyorsanız, o  günün sonunda bakmanız yeterlidir.  Uzun yola gideceğiniz zaman,  temizlik ve yağlama için icap edecek  malzemeleri yanınıza alın.  Motosiklet zincirinizi kerosen ya da gazyağı ile temizlemelisiniz.  Mazot,  basınçlı su  ile temizlememelisiniz. Solvent  çözücüler  o-ringlere zarar verir.  Aerosol zincir yağı kullanabilirsiniz.  SAE 80-90  yağlar da kullanılabilir. Zincir spreyleri silikon bazlıdır ve  yüksek süratte zincirden akmaz, tutunur.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.