Motosiklet Zinciri Yağlama
MOTOSİKLET ZİNCİRİ YAĞLAMA
 
Motosiklet zinciri temizliğini, eğer tam temizlik yapmak istiyorsanız, gazyağı ile yapmanız en iyisidir. Mazotla da yapılır, ama yağlı olduğu için iyi sonuç vermez. Yağ akışkan, kalın ve en önemlisi su geçirmez özellikte olmalıdır.  Motosiklet zincir temizliği yaparken, ellerinizin kirlenmemesi için, mutlaka plastik eldiven kullanın. Ön diş muhafazasını sökün. Oraları da temizlemek gerekiyor. Burada 3 vida göreceksiniz. Servisler, genellikle burayı sökmez. Oysa, burası oldukça pistir. Eski bir diş fırçası işinizi kolaylaştırır. Motosiklet zincir temizliğini yapmadan önce, altına gazete yayın. Yanınızda eski bir bez bulundurun. Gazyağı sprey şeklinde bir kaptaysa sorun yok, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama değilse, bir sprey kutusuna koyun.
 
Tekerleği döndürerek, tozu, kiri yumuşasın diye, motosiklet zincirine yağı püskürtün. Motoru rölantide çalıştırarak sıkmayın, risklidir. Parmağınızı dişliye kaptırabilirsiniz. 1,5 litre gazyağını, zincirin önce iç tarafına,  döndüre döndüre sıkın. Fren veya lastik yüzeyine yağ bulaşmasın. Sonra, dış tarafına, yine tekrar zinciri döndürerek sıkın. Yağladıktan sonra motosikleti hemen kullanmayın, yağı atar.
Akşamdan yağlayın, sabaha kadar yapışsın.
 
"Motosiklet zinciri her 300, 500 km' lik kullanımdan sonra yağlanmalıdır" denir, ama bu şehir efsanesidir. Yağlama işi, kullanma temposuna bağlıdır. Zincir kurudukça yağlanmalıdır. Motosiklet zinciri bakımı demek, yağlamak demektir.

 
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.