Motosikletinizi Kışa Hazırlayın

Yazın motosiklet sürmek kışa nazaran daha keyifli ve kolaydır. Kış geldiğinde motosikletiniz için birtakım hazırlıklar yapmalısınız. Soğuk havada lastiklerin kayması, motorun randımansız çalışması beklenilen şeylerdir. Motosikletinizden tam verim almak en önemlisi güvenilir şekilde yolculuk yapabilmek yapacağınız hazırlıklara bağlıdır. Sizler için hazırladığımız önerilerimizle kışın daha güvenle yol alabilirsiniz. İşte basit ama etkili öneriler;

Motor lastiklerinizi kontrol ettirin

Motosikletinizin lastiklerini kış mevsimine girerken kontrol etmeniz yapacağınız en önemli hazırlıktır. Lastiklerin hava basıncı ne durumda bakmalısınız. Kış şartlarında motor kullanırken ıslak, kaygan zeminde motor lastiklerinizin çekiş gücünün azalacağını bilmelisiniz. Lastiklerin zemin üzerindeki gücünü artırmak için lastikleri gerekiyorsa şişirmelisiniz. Yolculuk esnasında her zaman ideal zeminle karşılaşacağınızı garanti edemezsiniz. Çukurlar, tümsekler kötü lastiklerle kazalara yol açar. Lastik basıncını ihmal etmeyin ve mutlaka kontrol ettirin. 

Motorun yağını değiştirin

Uzun yola çıkmadan önce yapılan motor yağı kontrolünü kışa girerken de yapmanızı öneririz. Yağ değişim zamanı gelmiş olabilir, yoğunluğunu yeniden ayarlamanız gerekebilir. Motosiklet yağını kendiniz dahi kolayca değiştirebilirsiniz. Soğuk havada yağın donması yolculuklarınızı hiç iyi etkilemez. Kışın sert havası yağın donmasına sebep olur bu ise motor performansını düşürür. Bu nedenle kış mevsimine girerken yağ bakımını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Motor aküsünü ihmal etmeyin

Motosikletinizin aküsünü en son ne zaman kontrol ettiniz? Motor aküleri belli bir süre sonunda performans kaybı yaşamaya başlar. Soğuk havalar bu performans düşüklüğünün sebepleri arasındadır. Motor akünüzün değişim zamanı gelip gelmediğini kış öncesinde kontrol ettirmenizde fayda var.

Motosiklet Aksesuarlarıyla Kışa Hazırlık

Motosiklet ekipmanlarınızdaki titiz yaklaşımı giyeceğiniz motor aksesuarları için de göstermelisiniz. Kışlık motosiklet montu ve bir çift motorcu eldiveniyle soğuğa karşı ilk önlemlerinizi alabilirsiniz. Motor kullanırken giyebileceğiniz termal içlikler, özel motorcu botları, motor tulumları ve yağmurluklar ise tam kapasite korunmanıza yardımcı olur. Mevsime uygun alabileceğiniz giysilerle kaza riskini azaltabilir, olası bir kazada hayati yaralanmaları önleyebilirsiniz. Kazalardaki ciddi yaralanmaların ve ölümlerin motosiklet aksesuarı yetersizliğinden kaynaklandığını unutmayın. Kaliteli ekipmanlarla soğuk ya da sıcak ayrımını hissetmeden güvenle yolculuk yapabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.