Motosikletle Gezi Nasıl Yapılır

Motosikletle Dünya Turu Gezinizi Planlama

Yapmanız gereken ilk şey, seyahatiniz için kaba bir güzergah oluşturmaktır. Bir yere mi gideceksin? Yoksa hedefin bir rota mıdır? Belki de dünyayı dolaşıyorsun?

Yolunuzu anladıktan sonra, hangi vizeleri, sigortaları ve diğer belgeleri göreceğinize bakın ve seyahat bütçenizi planlamaya başlayın. Nerede yemek yiyip uyuyorsunuz, diğer masraflarınız neler olacak ve belki de en önemlisi - yakıt harcamalarınız ne olacak?

Seyahat edeceğiniz bölgelerdeki iklim ve iklime bir göz atın. Örneğin muson sırasında tropikal ülkelerden geçmek istemeyebilirsiniz.

Belgeler 
Uçakla seyahat etmeye kıyasla, getirmeniz gereken bir sürü belge var. Her ne kadar bir feribota ihtiyacınız yoksa (feribot veya trenler hariç), uluslararası seyahat için hala bir pasaport ve bir vize veya sarı humma aşı kartı gerekecektir. En azından sürücü belgesine, genelde uluslararası bir sürücü belgesine ve motosikletinizin mülkiyet ve sigorta kağıtlarına, yerel bir trafik sigortasına, bir Carnet de Passage'a ek olarak ihtiyacınız olacak ve aracınızı gümrüğe bildirmeniz gerekiyor. Ayrıca, tıbbi boşaltmayı da kapsayan bir Seyahat sigortası edinin .

Sizinle birlikte getireceğiniz önemli belgelerin iki kopyasını alın. Belgenin bir kopyasını getirin; örneğin, yolculuk sırasında yeni bir tane almak zorunda kalırsanız, pasaportunuz varsa bir kopyasını elde etmenize çok yardımcı olur. Diğer kopyasını evde bırakmalısın. İnternet çağında önemli belgelerinizin taramalarını uygun bir çevrimiçi saklama hizmetine yüklemeniz önerilir. Bu nedenle, gerektiğinde en önemli belgelerinize her zaman erişebilirsiniz.

Paketle

Bir arabada neredeyse bu kadarını paketleyemezsin!
Motosiklet seyahatinde, özellikle motosikletin motosiklet sürüşü gerçekleşecek iki kişi varsa, ambalajınızı iyi planlamanız gerekir. Paketlediğiniz her şey için "gerçekten ihtiyacım var mı?" Yolculuktan önce, motosikleti toplayın ve o yükle nasıl bir şey hissettiğini görmek için deneme sürüşü yapın. Bagajınız motosikleti kullanmayı zorlaştırıyorsa veya rahatsız edici hale getiriyorsa, ambalajınızı ve boşaltma malzemenizi ayarlama şansınız hala hâlâ var. Muhtemelen iki tekerleğinizi kendi ağırlığının üçte bir oranında yüklemek davranışını etkileyecektir ve yola çıkmadan önce bunu öğrenmelisiniz.

Ambalajlama sırasında, ağır maddeleri olabildiğince alçaltmak önemlidir. Bu malzemeler genellikle aletler ve yedek parçalar içerir. Çadır ve uyku tulumu gibi kolayca erişmek istediğiniz hafif öğelerin arkasına yerleştirilebilir. Fotoğraf makineniz gibi hassas şeyler, kaza durumunda korunan yakıt deposunun yanındaki bölmeye konmalıdır. Bir dizüstü bilgisayar getirmek isterseniz, sırt çantanıza koymanız veya etrafında bir uyku tulumu sarmanız gerekecektir. Ayrıca, yük çok geniş olmamalı ve iyi sabitlenmelidir!

Eşyalarınızı bir motosiklet üzerine koymanın başlıca alternatifleridir, kısmen bunlar birleştirilebilir:

Yakıt deposu bölmesi: Yakıt deposunda kayışlar veya mıknatıslarla sabitlenir, genellikle haritalar için cebe sahiptir. Kütlesi yüksek olduğu için bunu ağır maddeler için kullanmayın. Öte yandan, motosikletin arkasında ağır bir yük koyduysanız, dengelemek için yakıt deposu bölmesinde daha ağır bir şey koymalısınız.
Kutular: Piyasada plastik veya kalın alüminyumdan yapılmış çeşitli çanta türleri vardır. Eşyalarınızı düzenlemenize yardımcı olması için genellikle ayrı cep cepleri bulunur. Nakliye kutuları genellikle kilitlenebilir, hava koşullarına dayanıklı, sağlam ve kararlıdır. motosikletin yanına monte edildiğinde rahatsız edici genişlikte olabilirler ve çoğu zaman, kutular monte edilmezken motosikleti aptal hale getiren kalıcı bağlantı parçalarının kurulumunu gerektirir.
Eyer çantaları: Ayrıca geleneksel deri çantalardan modern sugeçirmez çantalara kadar birçok seçeneğiniz var. Kutulardan daha küçüktür ve genellikle takılması ve çıkarılması daha kolaydır. Fakat bu nedenle, çalmak daha kolaydır.
Rulo çantaları: motosikletin arka tarafına yerleştirilmek üzere, genellikle su geçirmez ve yüklenmesi kolaydır.
Güvenlik ve arızalar
Nereye götürmeniz gereken yedek parçalar dünyanın neresinde gezmeyi planladığınıza bağlıdır. Avrupa'nın, Kuzey Amerika'nın, Avustralya'nın veya Yeni Zelanda'nın çoğunda, ihtiyacınız olduğunda, rotanız boyunca modern motosikletiniz için genellikle bir mekanik bulmak mümkün olacak. Dünyanın başka bir yerinde, daha geleneksel bir motor ve frenli daha eski motosikletler ile şansınız daha iyi. Söylemeye gerek yok, kendinizi motosikletinizde tamir edebiliyorsanız o kadar iyi olur.

Getirdiğiniz araçlar yüksek kalitede olmalıdır. Muhtemelen ihtiyacınız olan aletler farklı tornavida ve anahtarlar, bir çift pense ve çoklu bir alettir. Ayrıca, lastiklerinizi ve yedek lambalarınızı, sigortalarınızı, kablo bağları ve ihtiyacınız olan diğer küçük parçaları sabitlemek için ekipman getirin. Paketlemek için yeriniz varsa, aynı zamanda bir zincir, fren balatası vb. Yedek parçalar almayı düşünün. Seyahat etmiş olduğunuz ülkelerde hangi yakıtın ve kalitenin mevcut olduğunun önceden araştırılması da önemlidir.

Her zaman bir ilk yardım seti getirmelisiniz (örneğin, Avusturya'da motosiklet kullanıyorsanız, bunları taşıması zorunludur). Ayrıca bir flüoresan yelek ve bir ikaz üçgeni de getirin.

Giyim
Giyim, uzun mesafeli motosiklet sürmek için çok önemli bir rol oynamaktadır. Günde birkaç saat yolculuğa çıkacağınıza göre, ıslanmamak, terlememek veya donmak için dikkat etmelisiniz - en azından konsantrasyonunuzu zayıflatacak ve kaza riskini artıracaktır.

Güvenlik ekipmanınızın düzgün olup olmadığını ve giysinizin suya dayanıklı olduğundan emin olun. Dağlık bölgelerde araba kullanıyorsanız, yaz ve kış giyimlerini paketlemeniz gerekebilir, zira sıcaklıklar ve hava bu rotanıza göre değişir. Katmanlardaki pansuman tavsiye edilir.

Aksi takdirde daha uzun bir yolculuğa çıkarken, uzakta olduğunuz süre içinde başkasının evinize baktığından emin olun.

Yolda

Avusturya'ya binmek
Beslenme
Bir motosiklet kullanırken fark ettiğinizden daha fazla sıvı kaybedersiniz ve dehidratasyon gerçek bir risktir. Dahası, sürüşünüze konsantre olmak zorunda olduğunuzdan, susadığınızı fark edemeyebilirsiniz. Yeterince iç.

Çevreleyen iklimle baş etmeniz gerekeceğinden ve beyniniz sürekli çalışıyorsa, araba kullanırken olduğundan çok daha fazla enerji tüketiyorsunuz demektir. Alman Autobahn polisinin yaptığı bir deney, motosiklet kullanan subayların Tour de France'daki rakipleri olarak neredeyse bir gün kaloriyi tükettiklerini gösterdi. Çok düşük kan şekeri sizi yorarsın diye çikolata veya kurabiye getirmek güzel.

Gezinme
Kendi kendine rehberli yol turları her tür olduğu gibi, bir harita ve muhtemelen bir navigatör vazgeçilmezdir. Kaba planlama için bir planlama haritası getirmek isteyebilirsiniz ve detaylı olarak incelemek istediğiniz alanlar için daha ayrıntılı bir plan getirmek isteyebilirsiniz. Eğer off-roading gidiyoruz, bir arazi haritası yararlıdır. Motosikletin büyük kısmı geleneksel bir pusula yararsız kalan demirden yapılmıştır. Bir GPS cihazı kullanmak ya da güneş ve kol saatlerini sıkıştırmak daha iyi.

Küçük bir kağıt üzerinde birkaç yol işareti ve yol tarifini yazmak ve onu görünür bir yerde bantlamak yararlıdır - binerken okumaya çalışmayı düşünmeyin bile!

Yakıt
Birinci dünya ülkelerinde, yüksek kaliteli kurşunsuz benzin genellikle tüm benzin istasyonlarında bulunur. Başka yerlerde durum iyiye gidiyor ancak hala motorunuz için kötü bir benzin almanız için bir ihtimal var.

Uzun mesafeli nakliye

Her tarafa motosikletle gitmek istemeyebilirsin ...
Seyahatinizi evden uzak bir yere başlatmak isterseniz motosikletinizi oraya nakletmeniz gerekebilir. Alternatifler arasında tren, hava kargo ve deniz taşımacılığı bulunmaktadır. Bununla birlikte, oldukça pahalı olabilir, bu nedenle seyahat etmeyi ve fiyat karşılaştırmayı planlamadan önce soruşturmaları başlatmanız en iyisidir. Taşıtın kendisine ek olarak, birkaç taşıma ücreti ve depolama ücreti de eklenecek, bu da birkaç yüz Euro ekstra anlamına geliyor. Yurtdışındaki araçların her şeyle ilgilenecek şekilde taşınması konusunda uzmanlaşmış bazı şirketler var - google bunları.

Hava yoluyla nakliye, birkaç saat içinde başka bir kıtaya motosiklet almanızı sağlar, ancak daha fazla zamanınız varsa, daha uygun bir tekneyle taşımayı düşünün. Hava taşımacılığı seçerseniz, motosikletinizin ayrı bir kutuya gereksinimi olmayabilir; sadece yakıtın ve pilin çıkarılması yeterlidir. Deniz taşımacılığında bir ulaşım kutusu gerekli olabilir ve bu da yararlıdır, çünkü limanlar havaalanıyla aynı şekilde suraj edilmediğinden hırsızlık riski daha yüksektir.

Aynı ülke veya kıtadaki ulaşım için tren genellikle uygun bir alternatiftir.

Hedefe bir motosiklet kiralamak da, özellikle de yalnızca kısa bir süre kalacağınız bir alternatif olabilir. Birçok yerde bu mümkündür. Bir motosiklet kiralamaya karar verirseniz, aracı iyice muayene edin ve yola çıkmadan önce deneme yapın.

Uyku
Kamp: bir motosiklet sürerken geleneksel konaklama şekli. Eskiden resmi kamplar motosikletleri yasakladı, ancak günümüzde bazıları kendilerini motosiklet dostu olarak pazarlamaktadır.
Motosiklet dostu konaklama yerleri: Alp ülkelerinde oldukça yaygındır . Bunların bazen giysileriniz için bir kurutma odası ve konuklar için aletler içeren bir garaj vardır. Personel bölgedeki büyük motosiklet rotaları hakkında ipuçlarını paylaşmaktan mutluluk duyar. Alman motosiklet dergisi Tourenfahrer Orta ve Güney Avrupa'da bu tür otellerin, pansiyonların, motellerin ve pansiyonların listesini tutar . Hizmet sadece Almanca, ancak kullanımı oldukça sezgisel. Avrupa Motosiklet Birliği, FIM, benzer ama daha sınırlı bir İngilizce liste hazırlıyor. Japonya'da binicilerin evleri, motosiklet gezginlerine yönelik popüler ve ekonomik bir konaklama türüdür.
Motosiklet çocuklar ile geziler

Çocuklarla motosiklet seyahati
Çocuklarla seyahat etmeyi planlıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Örneğin Avusturya'da, 13 yaşın altındaki çocuklar yan kulvarına binmek zorunda kalıyorlar.

Genel olarak, çocukların çok küçük çocuklar için uygun olmayan uygun bir güvenlik kıyafeti olması gerekir. Uzun bir motosiklet yolculuğu yapmadan önce, bir motosiklet üzerinde sizinle birlikte binmek için tercih edilmelidirler - örneğin, her seferinde birkaç saat boyunca bir kask giymek için kullanmaları gerekir. Ayrıca, çocukların uzun yolculuk bacaklarında sıkıcı olabileceğini ve bir arabada olacağı gibi onlara bir şeyler yapmanın aynı olanaklarının bulunmadığını da hatırlayın.

Çocukların vücut kütlesi küçüldükçe, çevredeki iklimlerden yetişkinlerden daha fazla etkilenirler; bu nedenle uygun giysilerin bulunması daha önemlidir. Ayrıca, sıkıcı, monoton bir motosiklet sürüşü sırasında çocuklar uykuya dalabilir. Çocuğunuzla seyahat ederseniz, daha sık molalarınızın olması gerekir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.