Motosikletlerle İlgili 17 Şahane Bilgi

Motosikletlerle İlgili 17 Şahane Bilgi


Motosikletlerle ilgili daha önce duymadığınıza emin olduğumuz 20 şahane bilgiye ne dersiniz? İşbu yazımızda verdiğimiz listeyi kullanarak eş dost ortamlarında ve sohbetlerde prim toplayabilirsiniz, bizce bir sakıncası yok. İşte tuhaf, ilginç ve şaşırtıcı bilgilerin yer aldığı listemiz:

“Motosiklet” sözcüğünü bulan kişi İngiliz mucit Edward Butler. Kendisi aynı zamanda motosikletin mucidi olarak da biliniyor.

Tarihte üretilen ilk motosiklet 1884 yılında imal ediliyor ve sanılanın aksine üç tekerlekli bir model.

Ön lastikler arka lastiklere göre üç kat daha hızlı yıpranıyor.
 1.  Üretilen ilk Harley Davidson modelinin karbüratörü, bir domates konservesi kutusundan yapılmıştı.
 2.  Ayrı bir garajda saklanmayan her 5 motosikletten biri çalınıyor. Sigorta firmaları hırsızlık olaylarının sadece %25’inde ödeme yapıyor ve kalan %75’i için “kullanıcı kusurunu” dayanak göstererek ödeme yapmaktan kaçınıyor.
 3.  Meşhur Kawasaki markası, motosikletlerin yanı sıra gemi, hidroelektrik santralleri, robotlar ve uzay gemileri de imal ediyor.
 4.  Bir otomobilin kapladığı park alanına sekiz motosiklet birden sığabiliyor.
 5.  “Vespa”, İtalyanca ’da eşek arısı anlamına geliyor.
 6.  Motosikleti geri geri sürerek elde edilen bir Dünya rekoru var. Rekor Hou Xiaobin adındaki bir Çinliye ait ve bu şekilde kat ettiği mesafe de tam 150 kilometre.
 7. Hell’s Angels isimli motosiklet çetesinin kurucusu ve chopper motosikletlere adeta özdeşleşen Sonny Barger, ölümünden sonra yayınlanan otobiyografisinde “Japon motosikletlerini chopper’lara göre çok daha fazla sevdiğini” itiraf ediyor. 
 8. Bir virajı dönerken, tutuş gücünün %75’i ön lastiklerden geliyor.
 9. Devil, Satan ve Lucifer adında motosiklet üreticileri bulunuyor. 
 10. Japonya’da TOTO adında ve insan dışkısıyla çalışan bir motosiklet modeli bulunuyor. Tahmin edilebilir nedenlerden dolayı, çok popüler değil.
 11. Suzuki Hayabusa, adını 2. Dünya Savaşındaki bir kamikaze uçağından almış. Nakajima Ki-43 kodlu uçak, Pearl Harbor saldırısında kullanılıyor ve Hayabusa telsiz koduna sahip.
 12.  Dünyanın en meşhur casuslarından biri olan Arabistanlı Lawrence, şüpheli bir motosiklet kazası sonucunda öldü.
 13.  Efsanevi üreticilerden olan Triumph, motosiklet modellerinin yanı sıra golf topları da üretiyor. Hatta bu sektörde daha çok tanınıyor!
 14.  Ducati firması ilk defa radyo parçaları üretmek amacıyla kuruldu.
 15.  Dünyanın en uzun motosikleti, 2005 yılında Rusya’da üretiliyor. Bu motosikletin uzunluğu tam 9.4 metre ve üzerine aynı anda 16 kişi binebiliyor.
 16. Modern motosiklet lastiklerinde “lastik” kullanılmıyor. Tamamen sentetik malzemelerden üretiliyorlar.
 17. Üretilen ilk motosiklet, benzin değil buhar gücüyle çalışıyordu.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.