Motosikletteki İkinci Kişiler Kask Takmak Zorunda!
Motosiklet aksesuarları arasında en önemli olan ve en çok satılan ürün motosiklet kaskıdır. Motosiklet sürücülerinin takmakla yükümlü olduğu, yasalarla zorunlu kılınan kasklar, güvenlik ve konfor sağlıyor. Kazalarda baş, boyun ve kafa yaralanmalarının sıklığı göz önünde bulundurulduğunda kaskın ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor. Sürücünün takmakla yükümlü olduğu kaskı aslında yolcularında takması gerektiğini birçok kişi ya bilmiyor ya da umursamıyor. Trafik kontrolünde sürücü kask takmış ancak yolcu takmamışsa para cezası veriliyor. Sürücü ne sebeple olursa olsun, yolun mesafesine bakılmaksızın kask takmaması durumunda trafik polislerinin 62 ₺ ceza yazma hakkı bulunuyor. Motosiklet kaskı alırken yedek kask almak gerekiyor. Özellikle bagajlı motosiklet modelleri için yedek kask taşımak problem olmuyor. Motosiklet bagajını sadece bu sebeple tercih edenler dahi bulunuyor.

Motosiklet kaskı takmak görsel estetikle alakasızdır. Can güvenliğini korumak, yaralanmaların şiddetini azaltmak için tasarlanmıştır. Her kask modelinin üretim aşamasında piyasaya sunulmadan önce çeşitli güvenlik testlerinden geçmesi gerekiyor. Güvenlik testlerinden alınan puanlar, kaskın kalitesini, dayanıklılığını gösteriyor. Motosiklet kaskı alırken sadece kafa yapısına uymasına ve göze hitap etmesine bakılmamalı, kullanılan materyale, dış kabuk malzemesine mutlaka dikkat edilmelidir. Kasklar açık ve kapalı olarak tasarlanıyor. Sürücünün kaskı nasıl tam donanımlı kapalı bir kask olmak zorundaysa yolcunun da aynı oranda korunaklı, kaliteli, dayanıklı kaskı olmalıdır. Zira motosiklet kazaları otomobil kazalarına göre çok daha şiddetli ve ölümlü sonuçlara neden olabiliyor. Kazanın şiddetini azaltmak, vücut bütünlüğünü korumak, beyinle ilgili hasarları önlemek için motosiklet montu ve motosiklet kaskı hayati bir aksesuardır. 

Motosiklet yolcularının kask takma zorunluluğu göz ardı edilmemelidir. Nasıl ki sürücü darbelerden hatta mevsime bağlı dış etkenlerden olumsuz etkileniyor ve bu yüzden kask, eldiven, tulum, mont gibi çeşitli motor aksesuarları tercih ediyorsa aynı etkilere yolcuların da maruz kalacağı unutulmamalıdır. Motosiklet kaskı ve motosiklet montu hayat kurtarır, keyifli ve güvenli bir motor yolculuğu sağlar. Trafikte bilinçli sürücülere katılmak, bu yönde farkındalığı arttırmak için sürücü ve yolcular hep birlikte trafik kurallarına uymalı, uymayanları uyarmalıdır.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.