Motul Motosiklet Yağları

Motul Motosiklet Yağları

-Yağ Seviyeleri

Yağ seviyenizi doğru ve kolay şekilde kontrol edin!

Motosikletinizin yağ seviyesinin kontrolü basit, ancak her iki bin kilometrede bir yapılması gereken bir işlemdir.

Doğru bir kontrol yapmak için, motosikletinizi orta ayağı üzerinde destekleyin.  Motosikletiniz yalnızca bir yan desteğe sahipse, seviye ölçme çubuğunu okumadan hemen birkaç saniye önce motosikleti kusursuz bir şekilde dik konuma getirdiğinize emin olunuz.

Çoğu Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM), yağın yağlama devresine dağılması için motorun iki üç dakika çalıştırılmasını önerir. Bu süre sonunda, motoru durdurun, bir dakika bekleyin ve ister seviye ölçme çubuğunu kullanarak ister karter üzerindeki küçük camı kullanarak seviyeyi kontrol edin. İlk durumda, yağ çubuğunu çıkartın, silin, geri takın ve tekrar çıkartarak yağ seviyesini ölçün.

Doğru seviye “max” ve “min” işaretleri arasında olmalı, ancak bu iki işaretin altında veya üzerinde olmamalıdır. Aşırı düşük bir yağ seviyesi ciddi motor hasarına neden olabilir. Bununla birlikte, yağ seviyesinin çok yüksek olması da yağlama devresine hasar verecek şekilde aşırı basınca neden olabilir.
Yağ seviyesi çok düşükse, yalnızca gerekli miktarda yağ ekleyiniz. Bir miktar yağ ekleyin ve tekrar ölçmeden önce yağın kartere inmesi için birkaç saniye bekleyin.

Karter içerisine yabancı cisimlerin girmesini önlemek için, yağ çubuğu ve doldurma kapağı etrafındaki alanı temiz bir bezle silin. Bu tavsiyelere uyarak, motosikletinizi emniyetli şekilde sürebilirsiniz.
Bu kontrolü yapmak için tümüyle yağ göstergesine güvenmeyin!

Katkı maddeleri kullanmayın!

Motul yağları OEM teknik özellikleri ve en yeni onaylar göz önünde bulundurularak formüle edilmiştir. Bu nedenle Motul motosiklet yağları tüm teknik kısıtlamaları mükemmel şekilde karşılayan gelişmiş ürünlerdir. Kalitelerine uygun olarak seçilmiş kendi katkı maddelerini içerirler ve performans, koruma ve uzun ömürlülük arasında en iyi uyumu sağlarlar.

Yağa katkı maddeleri eklemeniz yağın özelliklerini değiştirmeniz ve motorunuzun uzun ömürlülüğünü tehlikeye atmanız anlamına gelecektir. Diğer taraftan, düzenli ve dikkatli bakım motorunuzun ömrünü uzatacaktır.

Son olarak, motosiklet motor yağları genellikle vites kutusu ve debriyajı da yağladığından, doğru ve sabit kalitede olmalıdır. Tüm Motul motosiklet yağları bu özellikleri mükemmel şekilde karşılar ve başka herhangi bir katkı maddesi gerektirmez.

2-zamanlı motorlar

2-zamanlı motorlarda, yağ doğrudan motor içerisine püskürtülür ve bu nedenle tamamı kullanılır. Bu motorlarda karter yerine, sürekli olarak doldurulması gereken bir yağ tankı kullanılır. Düşük tank seviyesini göstermek için kırmızı bir gösterge lambası kullanılır. Lamba titreşmeye başladığında, tankı en kısa sürede 2-zamanlı motorlara özel bir Motul yağı ile doldurunuz.

Amortisör Yağı

Doğru süspansiyon!

Motosikletin en önemli parçalarından birisi olarak çatal, ön aks için süspansiyon sağlayarak, yol hissi ve sürüş konforunu belirler.

Baş aşağı olsun ya da olmasın, çatal tüm hidrolik sistemin üzerinde kalır. Her bir çatal kolu, basınç altında itilen ve ayarlı bir devreyi izleyerek ön süspansiyon için süspansiyon sağlayan hassas miktarda yağ içerir. Çatalda ayarlar varsa, bunlar motosikletin süspansiyon ve sekme karakteristiklerini değiştirecek şekilde doğrudan yağ geçitlerinin boyutunu etkiler. Bazı motosikletler, doğru şekilde çalışmak için ilave olarak belli bir hava basıncına ihtiyaç duyan oleopnömatik (havalı-yağlı) bir çatala sahiptir. Bu basıncı ayarlarken, özel bir pompa kullanmaya özen gösterin. Çok güçlü olabileceğinden, asla bir lastik şişirici kullanmayın.

Bir çatalda motosikletin yol davranışını belirleyen en önemli eleman şüphesiz yağdır. Bu yağ yüksek basınçlara ve ısıya tabi olduğundan, uygun kalitede bir yağla düzenli olarak değiştirilmelidir. Çatal yağının değiştirilmesi kolay bir işlem değildir. Çok sayıda alet ve iyi bir mekanik bilgisi gerektirir. Risk almaktan kaçının ve bu işlemi uzmanına bırakın.

Diğer taraftan, motosikletinize ve sürüş tarzınıza en uygun viskoziteyi (2.5W-5W ila 20W-30) seçebiliriniz. Yumuşak veya çok sert bir çatal isteğinize uygun şekilde ayarlanabilir. Motul, teleskopik çatallar için dört, baş aşağı çatallar için iki ürüne sahiptir.

Yağı değiştirmeden önce, borular ve direkler arasındaki “spi” mafsalların durumunu inceleyin: en ufak bir kaçak dahi varsa, yağ boşaltmadan önce sorunu düzeltin.

Çatal yağı her 10.000 ila 15.000 kilometrede bir değiştirilmelidir.


Zincir Yağlaması


Motosiklet zinciri her 500 ila 1000 km’de dikkatli bir yağlama ve ayar gerektirir. İki basit, ancak zaruri işlem.

Zincir gevşediğinde doğru şekilde ayarlanmalıdır. Zincirin, vites kutusu çıkış pinyonu ile arka tekerlek zincir dişlisi arasında tam orta noktadaki dikey hareketi 15 ila 25 mm arasında olmalıdır. Bu şekilde zincir ne çok gevşek ne de çok sıkıdır. Bu kontrolü bir üstübü veya bez parçası kullanarak ve alt zincir sırası üzerinde yapın (üst zincir sırası genellikle korumalıdır). Tekerlek ayarını da kontrol edin: Salıncak kolunun her iki yanındaki indeks işaretleri aynı seviyede olmalıdır. Zinciri 25 mm’den daha fazla esnetebiliyorsanız, zincir çok gevşektir ve sıkılması gerekir. Zincirin gerginliğini ayarlamak için, çoğunlukla OEM’in motosiklet takım sandığında bulunan minimum miktarda alete ihtiyacınız vardır. Bu işlemi yapmak için, motosikleti düz bir zemine getirin ve orta ayağı üzerinde destekleyin.

1 – Tekerleği hareket ettirebilmek için arka aksı (somunları sökmeden) ve gerdiricileri gevşetin.
2 – Gerdiricileri her iki tarafta 8/1 veya 16/1 tur oranında ve aynı anda ayarlayın (zinciri gerdirmek için gerdiriciler çoğunlukla saat yönünde döndürülür). İdeal ayar bulunduğunda, tekerlek ayarını bir kez daha kontrol edin.
3 – Kontra somunları sıkın, arka tekerlek aksını tekrar sıkın ve bu iki işlem esnasında kayabileceğinden tekerlek ayarını bir kez daha kontrol edin.
4 – Bu ayar sonrası, zinciri Chain Lube ile yağlayın. Zincirin içerisine ve her iki yandaki küçük plakalara yağ püskürtün. Tüm zinciri baştan sona yağlayın ve fren veya lastik yüzeyine yağ bulaşmadığına emin olun.

Neden özel bir yağ?

Zincir yağı yüksek standartları karşılaması gereken bir üründür. Zincir makaraları ve plakalar arasına girecek kadar akışkan olmalıdır. Aynı zamanda, yüksek dönüşlere dayanacak ölçüde kalın ve yapışkan olmalıdır. Daha da önemlisi su geçirmez özelliğidir, böylelikle normal bir yağ veya gresin neden etkin çözümler olmadığı daha da iyi anlaşılabilir. Chain Lube yağlar, aşırı püskürtmeyi en aza indirgeyecek hassas bir püskürteçle donatılmış aerosol kutuda gelirler. Zinciri temizlemek için, benzin gibi aşındırıcı ürünler kullanmayın, aksi halde makaralar arasındaki küçük lastik O-ringler zarar görebilir. Bu işlem için, özel olarak formüle edilmiş Moto Wash temizlik maddesi hem etkin hem de koruyucudur.

Off-road motosikletler: özel bir durum

Gevşek süspansiyonlu off-road motosikletler daha az gerginlik gerektirirler. Belli bir miktarda zincir gevşekliği bu motosikletlerde iyi sonuçlar verir. Karayollarında kullanılsa bile, off-road motosikletlerde 30 ila 40 mm’lik bir zincir esnemesine izin verin. Tozlu veya kumlu ortamlarda kullanılan off-road motosikletlerde, bu motosikletlerin zincirlerine yönelik olarak geliştirilmiş, sarı rengi ile tanınabilen Off-Road Chain Lube gibi özel bir ürün kullanılmalıdır.Motul MC Care Line

Motorunuza nasıl baktığınızı göstermek için 24 ayrı ürün!

Motul, motorunuzun ömrünü uzatmak için 24 ayrı değişik ürün sunar. Motul MC Care Line, 5 ayrı sınıfta sunduğu ürünlerle performansını ve görünümünü ilk günkü gibi olması sağlar.

P Sınıfı: Mekanik Parça Bakımı
C Sınıfı: Zincir Bakımı
A Sınıfı: Hava Filtresi Bakımı
E Sınıfı: Dış Bakım
M Sınıfı: Sürücü ve Ekipman Bakımı

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.