Temel Kamp Malzemeleri Nelerdir?

Temel Kamp Malzemeleri Nelerdir?

Hayatın devamı için 3 temel ihtiyacı olan insan barınma, beslenme ve üreme güdülerini sağlayabildiğinde mutlu bir insan olabiliyor. Farklı hayatlar ve farklılaşma kendi içimizde var. Daha azına sahip olan insanların bir çoğu daha fazlasına sahip olanlardan daha çok mutlu olabiliyor. Nedeni ise az ile yetinmenin, yani temel ihtiyaçlarını karşıladığımız anda çevremizi tam manasıyla kavrayıp, yeteri şekilde mutlu oluyoruz.

Motosiklet, sürüşün zevkini almak ve bu mutluluk hazzını zirveye taşımak için bir araç. Hatta bu mutluluğu birkaç arkadaşımızla paylaşabiliyorsak, bu da mutluluğun zirvesi demek oluyor. Bu ister bir tatil anısı, ister kısa süreli bir gezi olsun. Tadı yıllarca aramızda konuşulan bir anıya dönüşüyor.

Bu yazı, motosikletle sürüşler sırasında doğada konaklayacaklara kamp malzemeleri konusunda hiç bir fikri olmayan insanlara yol göstermesi için yazılmıştır.

En temel malzememiz barınma, yani çadır. Üçgen çadırlar kullanımdan kalkalı 25 seneye yakın oldu. Esnek direkli (bu direklere pole deniyor) çift katman denilen, yani nefes alabilen bir çatı katmanının üstünde su geçirmez ikinci bir katman olan çadırlar en çok tutulan modellerden. Sitemizde farklı mevsimler için farklı seçenekler var. 3 mevsim, 4 mevsim, 5 mevsim ve ekspedisyon çadırları görebilirsiniz. 


Ucuzdan pahalıya seçenekler için bir göz gezdirin.

Ağır kış koşullarda (kar fırtınası, aşırı yağmurlar, uzun süreli tırmanış faaliyetleri) kullanmayacaksanız 3 mevsim segmenti sizin içindir. 3 mevsim çadırlarda dikkat etmeniz gereken su geçirmezliktir. Pole’leri alüminyum olan modeller tercih sebebidir çünkü bu pole’ler zamanla çatlayıp kırılabilir. Gerektiği anda böyle bir olayla karşılaşmak o kampı zevksiz hale getirecektir.

Çadırdan sonra altımıza bir mat, üstümüze de bir uyku tulumu çekmeliyiz. Mat, uyku tulumunun altına serilen kabaca 2 metre x 0.7 metrelik bir katman. Zemini insanın yatabileceği gibi yumuşak hale getirmek ve topraktan bir miktar ısı izolasyonu sağlamak için gereklidir. 

Temel olarak 2 çeşidi var, 

1. Sünger matlar (çok ucuzdur, çok yer tutar, serttir ama dayanıklıdırlar)

2. Şişme matlar (pahalıdırlar, çok az yer tutarlar, konforludurlar ama dayanıksızdırlar).

Ucuzdan pahalıya seçenekler için bir göz gezdirin.


Uyku tulumlarında ise 2 temel model var: 

1. Sentetik dolgulu tulumlar
Sentetik tulumlar ucuzdur, fazla yer kaplarlar, uzun ömürlüdür ve ıslandıklarında dahi sizi sıcak tutabilirler.

2. Kaz tüyü dolgulu tulumlar. 
Kaz tüyü tulumlar ise oldukça pahalıdırlar, çok az yer tutarlar, iyi bakım isterler yoksa ömürleri kısa olur ve ıslandıklarında sıcak tutma özellikleri kaybolur.

Uyku tulumlarının üzerinde 3 derece bulunur: 

1. Yüksek konfor derecesi
2. Düşük konfor derecesi 
3. Limit

Limit, alacağınız tulumun sizi hipotermiye girmekten koruyabileceği en düşük sıcaklığı gösterir. -5 derecelik bir ortamda kamp yapacaksanız, tulumun en azından -5 derece olması gerekir. 

Bahar aylarında +5 / 0  derece konfor derecesi olan tulumlar size yetecektir.

Barınma sorununu çözdüyeseniz bundan sonrası midenizi doyurmak ve yemek sorununuzu çözmek gerekiyor. Ben kendim yaparım, sandviç hazırlarım diyenler için sorun yok. Ama siz kendi yemeğinizi hazırlayacaksanız aşağıdaki tüm gereçlere sırasıyla bakın.

1. Gerekli olan ilk başta bir kamp ocağı 

a) Lpg kartuşlu ocaklar: hem kolay kullanımlı hem ucuz seçenektir.) Kartuş yer kaplar, bittiğinde dolduramazsınız, yenisini alabilirsiniz. Ve kartuşlar pahalıdır.

b) Benzinli ocaklar: Teknik tırmanış ve uzun kampların vazgeçilmezidir. Kurulumu ve taşınması kolaydır. Dağcılar tercih eder. Az yakıt çok enerji verirler. Bittiğinde doldurulabilrler. Çok soğuk havada donma sorunu vardır. Etrafı kokuturlar.

c) İspirto ocakları: Alkol bazlı yakıt kullanırlar, ucuzdurlar ve heryerde bulunurlar. Yüksek irtifada ısıtma kapasitesi düşer.

2. Bir tencere seti almalısınız.

a) Alüminyum eskiden beri kullanılan ama yavaş yavaş vazgeçilen bir türdür.

b) Teflon kaplı alüminyum, sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz.

c) Sertleştirilmiş alüminyum (hard-anodized), temizlenmesi kolay, çizilmesi zordur. Diğerlerinden biraz pahalıdır.


3. Hafif ve küçük boyutta Platik tabak, çatal, bıçak işinizi görecektir.

4. Kafa lambası

5. Çok işlevli çakı

Bu malzemeleri bir araya toplayıp, güzel bir kamp ortamı oluşturabilirsiniz.

İyi ve mutlu kamplar
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.