James Bond Motosikletleri

James Bond Motosikletleri

Tamam biliyoruz, James Bond motosikletlerinden çok her filmde kullandığı birbirinden lüks otomobilleri ile tanınıyor. Ama bu durum, 007’nin motosikletlere de ilgi duyduğu gerçeğini değiştirmiyor! James Bond filmlerinde kullanılan motosikletlerle ilgili bir liste hazırladık, bakalım favori modeliniz içinde yer alıyor mu?
 
  1. BSA A65
1965 tarihli Thunderball filminde kullanılan bu model, Bond tarafından değil onu kovalayan “kötü adamlarca” kullanılıyor. (Bond, bu esnada bir Aston Martin kullanmayı tercih ediyor.) Uzun yol için dönemin en popüler motosiklet modeli olan BSA A65, bu filme de çok yakışıyor.
 
  1. Honda ATC90
1971 tarihli Diamonds Are Forever filminde, Bond (Sean Connery) tarafından kullanılıyor. Üç tekerlekli özel motosikletler olan bu modeller, filmde “ay motosikleti” adıyla geçiyor ve ne yazık ki oldukça da yavaşlar. Yani bir “kovalamaca” içinde yer aldıklarını söylemek mümkün değil, neredeyse koşarak bile bir Honda ATC90’ı geçebilmeniz mümkün oluyor.
 
  1. Kawasaki Z900
1977 tarihli The Spy Who Loved Me filminde, Roger Moore’u kovalayan motosiklet olarak biliniyor. Bu filmdeki takip sahnesi, Bond filmleri içerisinde en uzun süren olması ile biliniyor. Orijinal modelde böyle bir eklenti olmamasına rağmen, film için motosikletin yanına “patlayıcı dolu, roket özelliğine sahip yolcu koltuğu” yerleştiriliyor.
 
  1. Yamaha XT500
80’li yıllarda “cross motosiklet kullanan kötü adamlar” nedense çok yaygındı, 1981 tarihli For Your Eyes Only filminde de bu kurala uyuluyor. Bond’u buz üzerinde kovalayan motosikletler, çivili lastik ve makineli tüfek gibi şahane aksesuarlara da sahip. Hatta sahnenin sonunda, baş kötü Kreigler motosikletlerden bir tanesini havaya kaldırıp Bond’a doğru fırlatıyor!
 
  1. Yamaha XJ650 Turbo
1983 yılında çekilen Never Say Never Again filminde Q tarafından tasarlanıyor ve bizzat Bond tarafından kullanılıyor. Roket fırlatıcıları, yağ püskürtücüleri ve acayip “fütüristik” bir görünümü var. “Merdivenlerden aşağı motosikletle inen Bond” sahnesiyle hatırlanıyor.
 
  1. BMW R80
Aynı yıl çekilen ikinci Bond filmi olan Octopussy’de, Bond’u kovalayan Trafik Polisi tarafından kullanılıyor. Bond’un bu kovalamaca için tercihi ise bir adet Alfa Romeo GTV6 oluyor. Son derece yavan ve sıkıcı bir takip sahnesi olmasına rağmen, motosikletin güzelliği sayesinde bugün dahi hatırlanıyor.
 
  1. Cagiwa W16
1995 tarihli Goldeneye filminin açılış sahnesinde Pierce Brosnan tarafından kullanılıyor. Tek sıkıntı bu sahnenin (filme göre) 1986 yılında geçmesi ve lakin bu modelin 1990 yılında üretilmeye başlanmış olması. Eh, o kadar tarihi uyumsuzluk kadı kızında da olur.
                                                        
  1. BMW R1200C
1997 tarihli Tomorrow Never Dies filminde yine Brosnan tarafından bir helikopterin üzerinden atlamak için kullanılıyor. Sahneyi çeken efsanevi dublör John-Pierre Goy ve çekimden çnce BMW firması “bu model böyle bir sahnede kullanılamaz, mümkün değil” diyor. Goy, BMW’yi yalancı çıkartıyor.
 
  1. Montesa Cota 4RT
Yeni nesil Bond’lar, motosiklet kullanmayı giderek daha çok seviyor! 2008 tarihli Quantum of Solace filminde Bond tarafından kullanılan bu alüminyum motosiklet, aynı yıl The Bourne Ultimatum filminde de kullanılarak “casusların resmi tercihi” olmayı başarıyor.
 
  1. Honda CRF250R
2012 tarihli Skyfall filminin açılış sekansında, bizzat Bond tarafından kullanılıyor. Üstelik mekan İstanbul ve hatta Kapalı Çarşı’nın çatısı! Sahne o kadar etkileyici ki, Honda tarafından hazırlanmış bir “yapım aşaması belgeseli” dahi mevcut. Bond dublörü olan sürücü ise dünyaca meşhur Robbie Madison.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.