Uzun Yolculuklarda Yanınızda Bulunması Gerekenler
Yanınıza neler alacağınıza son anda karar vermemek için yaklaşık bir hafta önceden bir hazırlık listesi yapın ve tamamlamayı son ana bırakmayın. Belki de son anda başka bir eksik aklınıza gelecektir. Bir kaç eksik olması planınızı bozabilir, uzun yol ekipmanları listesini eksiksiz tamamlamaya özen gösterin, sık yapılan hata olan evden çıkarken anahtarınızı kapının üzerinde unutmayın.

Uzun yola çıkmadan sitemizdeki uzun yol ekipmanlarına bir göz atın.

Planınızı önceden yapın haritanızı geçeceğiniz bölgeleri, kalacağınız yerleri işaretleyin. İnternet’ten oralardaki tavsiyeleri ve bölgeleri işaretleyin. Kararınızdan her an dönebileceğiniz bir bölge var mı diye yedek bir yol planınız daha olsun.

Uzun mesafeli yola çıkmadan önce deponuzun dolu olduğundan emin olun. Bazı cruiser’larda depo ağzına yakıtın ilk çıktığı andan sonra beklenirse, daha hala 1 litreye yakın yakıt alabileceği görülür. Bazı motorlarda depo ağzının alt çevresinde hapsolan havanın çıkması için biraz zaman gerekir

Kademeli olarak az miktarda benzin eklenerek bir dakika kadar beklenmesi, biraz daha ek yakıt anlamına gelecektir. Yakıt kapağı ortada olan motorlarda motor yan desteğe yatırılmak yerine dik tutulduğunda depoya daha fazla yakıt alınacaktır. Kendi motorunuzda deneyerek en fazla ne şekilde yakıt depolayabildiğini görmeniz faydalı olacaktır.
 

Motorla uzun yola giderken yanımıza neler almalıyız.
 

1. Debriyaj, fren, gaz teli,
2. Taşıtla ilgili belgeler,
3. Flask bellek. (çekilen fotoları saklamak için),
4. Kamp çadırı,
5. Uyku tulumu,
6. Kamp yastığı,
7. El feneri(yedek piller),
8. Kafa üstü fener,
9. Şişme yatak yada kamp pad,
10. Çakı,
11. Lastik tamiri için (fitil takımı ve lastik köpüğü),
12. Yedek anahtarlar,
13. Termos(1lt),
14. Navigasyon,
15. Karayoları türkiye haritası,
16. Kulak tıpası,
17. Örümcek file.
18. Bagaj lastiği,
19. Yağmurluk,
20. Ayakkabı yağmurluğu,
 


21. Kışlık mont,
22. Zincir yağı,
23. Yedek sigorta,
24. Motorun yedek anahtarı ( fakat iki anahtar farklı yerlerde olmalı )
25. Acil durumda aranacak bir kaç tane telefon numarası (telefon haricinde bir kağıda yazılıp motorun bir yerine konulacak ) ,
26. Telefon şarz cihazı,
27. Gidilen güzargah üzeri motosiklet servislerinin telefon numaraları.
28. Güneş gözlüğü,
29. Şapka,
30. Kamp tipi tüp ocak,
31. Eldiven,
32. Dizlik,
33. Bir adet diz üstü bilgisayar,
34. Motorsikletin motor tamir takımı.
35. İlk yardım çantası,
36. Ağrı kesici

Bunlar çantaya sığmaz ki dediğinizi duyar gibiyim, yapacağınız yolun uzunluğuna göre alıp almayacağınız ekipmanlara siz karar verin.

Doğru seçilen aksesuar ve giyim-kuşam, tüm sürücüler için ciddi farklılıklar yaratacaktır. Konforsuz bir kask, çizik vizör veya gözlükler, gaz elciği yayının çok sert olması, konforsuz sele, yol görüşünüzü etkileyen rüzgarlık veya en basitinden rüzgarda yalpalanarak habire sırtınıza vuran atkınız yorgunluğu artırarak yolculuğun keyfini azaltabilir.

Gürültülü eksozlar korkunç bir yorgunluk sebebidir. Bu ve benzeri noktalar, çok kilometreli yolculuklara çıkmadan göz önüne alınması ve çözüm bulunması gereken hususlardır. Yarım saatlik sürüş esnasında azıcık rahatsızlık veren bir sorun, eğer günde sekiz on saat sürüş yapacaksanız tam bir başbelasına dönüşebilir. Gidonda, selede veya ayaklıkta yapılacak küçük bir ayarlama dahi önemli bir iyileştirme sağlayabilir.

Bazı sürücüler uzun ve sert yolculukları tercih ederler. Onlara göre gerçek bir tatil, motor üzerinde geçirilecek uzun günler demektir. Varılacak nokta sürüşün kendisidir. Diğerleri için ise yolun anlamı, ilgili iki nokta arasında bağlantı oluşturmanın bir yoludur ve bundan en iyi haz ise motosikletle gidildiğinde alınır.

Uzun yola çıkmadan sitemizdeki uzun yol ekipmanlarına bir göz atın.

İlk uzun yolculuklar, motosikletle seyahat etmek için ne gibi bir sebebiniz olduğunu anlamanızı sağlayacak keşif yolculukları olmalıdır. Bunun bilincine vardıktan sonra, gerçekten heyecanlı ve güvenli olacak yolculuklar planlamaya başlayabilirsiniz.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.