Vazgeçilmez Motor Aksesuarları
Motosiklet tutkunları için iki teker üzerinde rüzgâra karşı yol almak dünyanın en büyük keyiflerinden biri. Bu tutkuyu yaşam boyu sürdürmek için gerekli olan motosiklet aksesuarları genellikle şöyledir; trafik kurallarınca zorunluluk olan motosiklet kaskı, gövdeyi dış etkenlerden ve sürüklenmelerden koruyan motosiklet montu, elleri güneş, yağmur ve soğuktan koruyan eldivenler, motosiklet botu ve pantolonu. Bu motor giysileri sürücüyü kazalardan korurken aynı zamanda yağmur, çamur, rüzgâr, fırtına, toz, güneş gibi iklimsel etkilere karşı da koruma altına alır. Güneşli bir günde bütün gün motor sürmek sürücünün ellerini yakar, derisinin tahriş olmasını sağlar ve erken kırışmasına sebep olur. Eldiven en az kask kadar gerekli, ana aksesuarlardan. Motosikleti tek başına bir ulaşım aracı kabul etmemek gerekiyor. Motosiklet kaskı, motosiklet montu ve motosikleti üç parçadan oluşan bir bütün kabul etmek önemlidir. Her biri bir diğerini tamamladığından ve sürücüyü esas aldığından motor aksesuarlarının gücünü küçümsemek yanlış olur. Elbette aksesuarları satın alırken doğru seçim yapmak önemli. İşte dikkat edilecek detaylar;

Motosiklet kaskı: Motosiklet sürerken denge, görüş mesafesi kadar sürücünün çevresel faktörlerden soyutlanması da önemlidir. Örneğin yağmur, güneş, toz ve gürültü sürücüyü etkiler, dikkatini dağıtır. Sürücü motor kaskı takarak bu dış etkenlere perde çeker, dikkatini tamamen yola verir. Tabii ki kask alırken darbeyi karşılama gücüne özen gösterilmelidir. İlk darbede kırılacak bir kask kaza anlarında sürücüyü asla korumaz. Kaskın bedeni tam sürücüye göre olmalıdır. Ne büyük, ne küçük; sürücünün hareket özgürlüğünü kısıtlamamalıdır.

Motosiklet montu: Motosiklet sürerken sürücü hafiften öne doğru eğilir. Bu pozisyonda sürücünün beli açılabilir. Bu nedenle motosiklet montu seçiminde beli de koruyacak uzunlukta bir motosiklet montu seçmek koruyucu olur. Montun sürücüyü sadece yağmurdan, soğuktan korumayacağı bilinmeli ve gövdesinde, dirseklerinde ve bel bölümünde koruyucu desteğin olmasına dikkat edilmelidir. Yazlık, kışlık ve mevsimlik motor montları bulunuyor. Mont seçiminde kişi mevsimi esas almayı unutmamalı.

Motosiklet eldiveni: Eldiven temelde kış aksesuarıdır, soğuktan korur. Ancak motor kullanıcıları için motosiklet kaskı kadar önem taşır. Bu yüzden sıcak yaz günlerinde bile takılır. Kışın sürücünün ellerini soğuktan ve hissizlikten koruyan motosiklet eldivenleri; yazın ise güneşin yanıcı etkisinden korur. Nefes alabilen yapıda bir eldiven, motorcuyu uzun yıllar dış etkenlere karşı korur.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.