Yamaha MT 09 Motosiklet İncelemesi

Yamaha MT 09 Hakkında

Yamaha MT 09, ara sıra gelen gaz tepkisi şikayetlerini gidermek için, çekiş kontrolü ve motor haritalama bir 'arıtma' ilavesi ile, 2016 için mütevazı bir güncelleme geçirdi. Ve bazı yeni renkler ekledi.  

Bu £ 7349 artı vergi ve tescil, geçen yıl aynı fiyat için inandırıcı bir motosiklet olduğunu kaydetmek için çok az mesafe alır. düşünce ben otoparkın çıkış ulaştığı zaman oluşmuş.

Üç şey hemen olumlu bir izlenim için katkıda bulunur. İlk MT-09 kullanıcısının boyutu: MT-07'den çok daha büyük. İkincisi rahat ve doğal, barlar, yüksek ve vücudunuz, dirsekleriniz bükük yakın sürüş pozisyonu var. Üçüncü gaz kelebeği ilk deneysel girdi, sonunda orta sınıf için bir şaşırtıcı bir dost uyarısında bulunuyor.

MT-09, kıvrılan yollarda, 847cc üçlü üçüncü viteste 4,000rpm gelen güçlü karakterize orta sınıf ve üst uç dengesini veriyor, bu yüzden doğrusal bir ivme ile 11,000rpm kırmızı çizgiye ulaşıyor.

Orada üç binme modu vardır ve bunların hiçbiri artık gaz koparmak tarafından rahatsız edilir. Hatta seviyede bir, sportif, giriş agresif ama ilk hareketi de pislik değil kısma tork tepkisi olarak; sorunsuz Sürücüyü beslemek için kolaydır.

orta mod, 'Standart', bu yüzden sadece hızlı gitmek için izin verir, ancak bunu yapmak için daha büyük bir bilek hareketi sorar, 115hp ve 64.5lbft aynı tepe rakamlar sunuyor. Bu seviyede bir daha az hassasiyet gerektiren ama aynı hızla straights'e yiyip, sarma asfalt için en uygun görünüyordu. Seviye iki tepe kapalı 4HP ilgili düzeltir ve biraz farkla yumuşak gaz tepkisi sunar. Bir sele taşıyan yanı sıra yağmurda sürme için yararlı olacaktır.

Köşe geldiğinde, ön diskler, iki parmakla girişi hızlı ve kontrollü yavaşlama için tek şart yüzen ikiz dört-pot kaliperler güç bir sürü var.

Olmayan ABS MT-09 £ 6949 için kullanılabilir, ancak mevcut stok sürer sadece süre. Ben bunun için ekstra 400 £ bulmak istiyorum.

Sistem yolun biraz tozlu, engebeli yama sert fren altında bir kez müdahale, serbest ve durdurma iş sürdürmeden önce geri kolu aracılığıyla bir darbe gönderme kumpas anlık. O ayrı da orta köşesi çalışmak en gelişmiş sistemlerden herhangi ABS kadar iyi - ama hiçbir bisiklet olduğunu bu bedeli vardır.

alüminyum şasi sert hızlanma ve frenleme altında istikrar sunmaktadır. Doğal, neredeyse Supermoto gibi sürüş pozisyonu ve geniş bar ve dışarı veya dönüşler MT-09 devrilme yanı sıra düşük hızda manevra yardım çaba en aza indirmeye yardımcı. 

Süspansiyon sadece ön yük ve her iki ucunda sönümleme ribaund için, tamamen ayarlanabilir değil, ama yetenekli. Bu gergin ve test sürüş üzerinde herhangi bir şey ama boyunca rahatlığı için yeterince yumuşak MT-09 unrattled tutmak için yeterli iyi sönümlü oldu. şey kısa kesmek durumunda yeni MT-03 geçmeden önce MT-09S bir sabah, sürüş hissetti. rüzgar koruması yokluğu muhtemelen özellikle İspanyol güneşli yararına olmadan, uzun otoyol sürmek zor iş yapmak istiyorsunuz, ancak ben mutlu, daha büyük bisikletle daha ileri gitmek istiyorum.


Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.