Yarım Kasklar Sevimli Kapalı Kasklar
Motosiklet kaskı kullanımı incelendiğinde bilinçli, tecrübeli ve kaza ihtimallerini değerlendiren sürücülerin tam kapalı motosiklet kaskı kullandığı görülüyor. Öte yandan kaskı sadece aksesuar gören, görsel yönüne önem veren kişilerin ise şık, sevimli, pratik olması nedeniyle yarım kask seçtiği fark ediliyor. Yarım kasklar full face motor kasklarına oranla daha güzel görünse de özellikle de kadın sürücüleri cezp etse de aslında yüzde yüz koruma sağlamıyor. Uzmanlar, kapalı kaskların daha güvenli olduğunu belirtiyor ve darbe testleriyle bunu açıkça gösteriyor. Motosiklet kazası istatistiklerinde yine yarım kask – kapalı kask ayrımını görmek mümkün. Yarım kask kullananların kaskı kafasından daha kolay çıkıyor veya darbeleri yeterince sert karşılayamayarak sürücünün zarar görmesine sebebiyet veriyor. Kapalı kasklar ise darbeleri sert dış kabuğu ile sağlam karşılıyor, sürücünün darbe almasını önlüyor, ölümcül yaralardan koruyor.

Kasklarla ilgili şöyle bir ayrıntı var; yarım veya kapalı fark etmeksizin yanlış alınan kask istenen korumayı sağlamaz. Örneğin baş ölçüsü dikkate alınmadan seçilen büyük beden motosiklet kaskı, kaza anında motor ve sürücüyle birlikte savrulur, sürücünün başından çıkarak başka bir yere fırlar. Kazalarda sıklıkla yaşanan bu tatsız ayrıntı kaska rağmen sürücünün zarar görmesin sebep oluyor. Deneyimli sürücüler kafasına tam oturan aynı zamanda kafasını rahat hareket ettirebileceği bir kask seçmesi gerektiğini bilir. Yarım kasklarda bu detay daha da elzem kabul ediliyor. Yarım kasklar hâlihazırda çene ve boyun kısmını korumadığından tam oturmayan bir kask daha minicik bir savrulmada kafadan uçar gider.

Kask takıyorum, önlemimi alıyorum diyebilmek için her anlamda güvenli tam donanımlı bir kask seçmek gerekiyor. Kaskın uzun yıllar kullanılacağı düşünülürse eğer kapalı ve kaliteli motor aksesuarları satın almak fiyat ve performans açısından değerlendirildiğinde hesaplı oluyor. Elbette önerilen kask modeli kapalı kask modelleridir. Yarım kask güvenlik açısından çok tavsiye edilmese de alırken en azından beden ölçüsüne dikkat edilmeli, çene altından bağlamalı emniyet kemeri olmasına özen gösterilmelidir. Her motosiklet aksesuarı çeşitli modellere sahip olduğundan en uygun ürünle birlikte en kaliteli olanı da bulmak gerekiyor.   
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.