Yoldaki Tehlikeler Nelerdir?
Yoldaki olumsuz koşullar hava şartları, don, sis, yağmur da üzerine gelince çok dikkat etmemiz gereken bir yerdir yollar.Bizi hayata bağladığı gibi hayatımızdaki bağları da koparabilir. Lütfen, motosiklet tutkunları olarak yolda dikkatli olun, siz değerlisiniz.
 

Yollar sizi hayata bağlar ve keser
 

Sürücüler olarak motosikletinizle yola çıkmadan önce far ve stop lambalarınızı kontrol edin. Siste, yağmurda ve karanlıkta, dönüşlerde, frende size lazım olacaklar. Önce far ve stop lambalarınızı iyice temizlemenizi öneriyoruz. Işıl ışık parlasınlar ki sizi korusunlar.
 

İtinasız yol çalışmalarına dikkat edin

Yollar yerel yönetimlerin açıp kapatmayı unuttuğu hendekler, çukurlar, mıcır çalışmalarından arta kalan çakıllarla doludur. Bunlar motosikletinizin kontrolünü kaybetmeniz için sebep olabilir. Özellikle yol içinde veya yol kenarında çalışma yapılırken şerit çekme âdeti yoktur, uyanık olmakta, dikkatli davranmakta fayda vardır. O yüzden her türlü engele ve kazaya karşı kaskınız hayat kurtarıcıdır.
 

Vahşi hayvanlar için üst geçit gereklidir

Yollarımızda özellikle uluslararası yollarda ve iller arasını bağlayan yollarda, yol çalışmaları yapılırken doğada yaşayan canlılar düşünülmemiştir. Bir dağın iki yanı aniden otobanla ikiye bölünmüştür. Vahşi hayvanlar dağın diğer yanına geçmek için yola çıkar ve bu sık sık kazalara neden olur. Dağlardan geçerken, vahşi hayvan çıkabileceğini unutmayın. Yola çıkmadan önce dinlenmiş olmayı ihmal etmeyin. Artık ülkemizde yapılan yollarda vahşi hayvanlar için belirli aralıklarda, geçiş köprüleri yapılmalıdır. Bu medeniyet olgunluğuna eriştik diye düşünüyoruz. Böylece olası kazalar önlenebilir diye düşünüyoruz. Korumalarınızın tam olması sizi herhangi bir çarpışmadan az hasarla kurtulmanızı sağlayacaktır.


Yollarda iklime göre farklı tehlikeler olabilir: Sis, yağmur, kar, don, çığ, sel
İklim şartları, yolu olumsuz kılan önemli nedenlerden biridir. Ani hava değişimimden oluşan sisli havalar, görüş mesafesini oldukça düşürür, sis lambalarınız ise hayat kurtarır. Yağan yağmur, kabak lastiklerle buluşursa hayatınıza kast edebilir. Çığ tehlikesi için dağlar arasından geçerken klakson kullanmaya dikkat edin. Karlı havalarda yollarda kalmamak için kış lastiklerinizi kullanın, yolda kayıp kalmayın. Özellikle viyadüklerde, eksi derecelerde zemin buz tutar, bu alanlarda dikkatli olun. Yol çizgilerinin kaybolduğu hava şartlarında riskli hareketler yapmayın. Bırakın evinize 10 dakika geç gidin ama sağlıkla gidin. Buğulanma için pinlock bu konuda çok işe yarayan bir ekipmandır.
 

Kazadan sonra uyarı levhası koyun veya fosforlu yeleğinizi kaskınızın üstüne geçirin
 

İnsanlık hali yolda başınıza kaza geldi. Hemen önleminizi alın, fosforlu yeleğinizi giyin, dikkat levhanızı aracınızdan uzak, sürücülerin görebileceği bir alana yerleştirin. Şartlar ne olursa olsun, trafik kurallarına uyun ve yolda takip mesafenizi koruyun. Güvenle evinize, işinize ulaşmanızı temenni ediyor, kazasız, belasız, keyifli sürüşler diliyoruz.

Kask, mont, pantolon, eldiven ve bot ihtiyacınız için indirimli ürünlerimizede göz atabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.