Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı
Zen ve Motosiklet Bakımı Sanatı: Robert M. Pirsig'in , Değerler Üzerine Bir İnceleme ( ZAMM ),1974'te ilk kez yayınlanan bir kitaptır. Bu, kurgusal bir otobiyografinin bir eseridir ve Pirsig'in metinlerinin başında gelir. onun Metafizik Kalite araştırıyor.

Başlık kitabın başlığı üzerindeki görünen oyuncağı Okçuluk Sanat Zen tarafından Eugen Herrigel . Pirsig, başlangıcına rağmen "ortodoks Zen Budist uygulamaları ile ilgili olağanüstü bilgi gövdesiyle hiç bir şekilde ilişkili olmamalı", çünkü motosiklet konusunda da gerçekçi bir şey değil "diye açıklıyor Pirsig .

Başlangıçta, kitap dünya çapında en az 5 milyon kopya sattı. [2]

yapı
Edward Abbey'e göre , kitap Pirsig'in oğlu Chris ile birlikte Minnesota'dan Kuzey Kaliforniya'ya bir motosiklet üzerinde yaptığı 17 günlük bir yolculuğun kurgusal özgeçmişi [1] 'dir . Bu yolculuğun hikayesi , yazar tanımlanmasa da, birinci şahıs anlatısında anlatılır . Yolculuğun ilk dokuz günü boyunca, yakın bir araya gelen John ve Sylvia Sutherland, Montana'da yollarını ayırdıkları baba ve oğullara eşlik ediyorlar . Gezi, yazar tarafından Chautauquas olarak anılacak sayısız felsefi tartışmalarla noktalanır; epistemoloji , etikduygusallık ve bilim felsefesi .

Bu tartışmaların birçoğu, anlatıcının kendi geçmiş özdeyişinin hikayesi ile bir araya getiriliyor ve üçüncü kişide Phaedrus olarak ( Platon'un diyalogundan sonra ) bahsediliyor . Küçük bir kolejde yaratıcı ve teknik yazarlığın öğretmenliği yapan Phaedrus, iyi yazının neyi tanımladığı ve genel olarak iyi veya "Kalite" tanımlayan soruya daldı. Felsefi araştırmaları sonuçta onu delirtiyordu ve kalbiyle kişiliğini değiştiren elektrokonvulsif terapiye maruz kaldı .

Kitabın sonlarına doğru, Phaedrus'un kişiliği yeniden ortaya çıkmaya başlar ve anlatıcı geçmişiyle uzlaşır.

yazı
1974'te Ulusal Halk Radyosu'ndaki röportajında Pirsig, kitabın yazılması için dört yıl aldığını belirtti. Bu yıllardan ikisinde Pirsig, bilgisayar el kitapları yazma işinde çalışmaya devam etti. Bu çok erken uyanma ve yazma, onu alışılmışın dışında bir programa dönmesine yol Zen sonra yeme ve onun günlük iş olacak, 6 am kadar 2 saatleri arasında. Öğle yemeğinde uyurdu ve sonra akşam 6 civarında yatmaya giderdi. Pirsig, iş arkadaşlarının onun herkesten "çok daha az huysuz" olduğunu fark etmesiyle şaka yaptı. [3]

Felsefi içerik

Bu bölüm muhtemelen orijinal araştırmayı içermektedir . 
In Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı , Pirsig "kalite" nin anlamı ve kavramı araştırıyor; Tanımadığı bir terim olarak tanımlıyor. Pirsig'in tezi, kalitenin gerçekten yaşanabilmesi için onu en iyi şekilde kucaklamış ve uygulayarak durumun gereklerine uymasıdır. Pirsig'e göre böyle bir yaklaşım modern yaşama özgü büyük hayal kırıklığı ve hoşnutsuzluğu önleyecektir.

Kitapta, Anlatıcı, pahalı yeni motosikletinin nasıl bakımını yapmayı seçmeyen arkadaşı John Sutherland'in hayatına "Romantik" yaklaşımını anlatıyor. John bisikletiyle en iyisini umuyor ve sorunlar olduğunda sıklıkla sinirli oluyor ve onarmak için profesyonel mekaniğe güvenmek zorunda kalıyor. Buna karşılık, "klasik" Anlatıcı, daha mantıklı bir problem çözme becerisi kullanarak kendini teşhis ve onarım yapabilen daha eski bir motosiklete sahiptir .

Klasik bir yaklaşım örneğinde, Pirsig okuyucuya sürekli olarak dikkat etmesi gerektiğini açıklıyor: Anlatıcı ve arkadaşları Miles City, Montana'ya geldiğinde [4] "motor rölantide biraz kayar" farkında yakıt / hava karışımının çok zengin olduğunu gösterir . Ertesi gün, ritüelini devrenin motorundaki valfleri ayarlamak için kullandığı için bunu düşünüyor. Ayarlama sırasında, her iki bujinin de siyah olduğunu ve zengin bir karışımı doğruladığını belirtti. Yüksek rakımın motorun zengin olmasına neden olduğunun farkındadır. Anlatıcı yeni yükleyerek bu düzeltir jetleri ile valf ayarlanır ve motor da yeniden çalıştırır.

Bununla birlikte, kitap iki tür kişiliğe ayrınır : çoğunlukla gestalts'la ilgilenen (romantik bakış açısı, örneğin akılcı analizde değil "şu an" olmaya odaklanmış Zen gibi) ve detayları öğrenmek isteyenler , iç işleyişleri anlayın ve mekaniği (klasik bakış açısı, mantıksal analizi uygulayarak, motosiklet bakımına karşı) ele alalım.

Sutherlands, dünyaya karşı sadece romantik bir tutumu temsil ediyor. Anlatan, başlangıçta klasik yaklaşımı tercih ediyor gibi görünüyor. Daha sonra hem görüşleri hem de anladığı ve orta zemini hedeflediği anlaşılıyor. Teknoloji ve onunla birlikte taşıdığı "insanlık dışı dünyayı" anlayan, romantik bir kişiye çirkin ve itici görünür. O, bu kişilerin yaşamın tüm deneyimlerini romantik görünüme götürmeye kararlı olduklarını biliyor. Pirsig, teknolojinin güzelliğini görebilir ve mekanik iş konusunda iyi hissettirir, burada hedef " iç huzuru elde etmektir ". Kitap, motosiklet bakımının sıkıcı ve sıkıcı hüsran veya keyifli ve zevkli bir eğlencelik olabileceğini gösteriyor; Hepsi tutuma bağlı.


Atina'daki eski Yunan felsefesi , romantik olarak Raphael tarafından tasvir edildi
Pirsig "Saf modern peşinde inceler Gerçeğin erken çalışmalarından kaynaklanmaktadır iddia ederek" Yunan filozoflarının "nin kuvvetine karşı gerçeğin kavramını kuran edildi İyi"Rasyonel düşünce bir gerçek (veya Gerçek) bulabilirse de, her bireyin deneyimine asla tam ve evrensel olarak uygulanamayacağını savunuyor. Dolayısıyla, daha kapsamlı ve kapsamlı olan yaşamı incelemek için bir yaklaşım gerekiyor ve daha geniş bir uygulama yelpazesine sahip .Orjinal olarak Yunanlılar'ın "Kalite" ve "Hakikat" arasında ayrım yapmadığı - aynı ve aynı oldukları - ve boşanmanın aslında yapay olduğu (ancak zaman) ve artık dünyada çok hayal kırıklığı ve mutsuzluğun kaynağı, özellikle de modern yaşamdan genel hoşnutsuzluk kaynağı değildir.

Pirsig, her iki tarafı da kapsayan, rasyonel ve romantik dünyayı algılamayı amaçlıyor . Bu , bilim , akıl ve teknoloji kadar "mantıksız" bilgelik ve anlayış kaynaklarını da kapsamak demektir . Özellikle, görünüşte hiçbir yerden gelmeyen ve mantıksal açıdan açıklanabilir olmayan (kendi görüşüne göre) olmayan yaratıcılık ve sezgiler patlamaları içermelidir. Pirsig, akılcılığın ve Zen benzeri "şu an olma" nın uyumlu bir şekilde bir arada bulunabileceğini göstermeye çalışıyor. Böyle bir rasyonellik ve romantizm kombinasyonunun potansiyel olarak daha yüksek bir yaşam kalitesi sağlayabileceğini belirtti .

Pirsig'dir en romantik / Klasik ikilik benzediği görülmüştür Nietzsche ‘nin Dionysosçu / Apollonian anlatıldığı gibi ikilemi Trajedinin Doğum . Örneğin , Terapistin Kişisi adlı kitabında Edward Smith, " Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı adlı popüler romanı Robert Pirsig (1974), Apollonian ve Dionysian dünya görüşlerine değinerek, sırasıyla klasik anlayış ve romantik anlayış. " [5]
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.